Konak'ın Ablasi Dava Açti
Cerrahpaşa şarkısı davalık oldu

Volkan Konak'ın 2003 yılında piyasaya çıkan Maranda adlı albümünde yer alan Cerrahpaşa şarkısı davalık olduKARADENİZLİ sanatçı Volkan Konak'ın 2003 yılında piyasaya çıkan Maranda adlı albümünde yer alan Cerrahpaşa şarkısının kendisine ait olduğunu söyleyen Maçkalı Sanatçı 73 yaşındaki Saffet Genç mahkemeye verildi. Genç, Volkan Konak'ın da aralarında bulunduğu bazı sanatçıların kendisine ait türküleri değiştirerek okuduklarını ileri sürünce Konak'ın ablası Nuran Bahçekapılı tarafından mahkemeye verildi.

Karadenizli sanatçı Volkan Konak'ın, 2003 yılında piyasaya çıkan 'Maranda' adlı albümünde yer alan Cerrahpaşa şarkısı, ünlü sanatçının kız kardeşi Nuran Bahçekapılı ile yılların kemençe sanatçısı Saffet Genç'i mahkemelik etti. Şarkının söz yazarı olan Nuran Bahçekapılı, dillerden düşmeyen parçanın iki dörtlüğünün kendisine ait olduğunu savundu.

TÜRKÜLERİMİ DEĞİŞTİRİYORLAR


Trabzon'un Maçka ilçesinde yaşayan ve bugüne kadar 16 kaset ile 11 plak çıkaran yılların kemençe sanatçısı 73 yaşındaki Saffet Genç, Volkan Konak'ın da aralarında bulunduğu bazı sanatçıların, kendisine ait türküleri değiştirerek okuduklarını ileri sürdü. Konak'ın, cerrahpaşa adlı şarkısının içinde yer alan, 'yaş akar gözüm sızlar ne kalır gerisine, herkesin bir derdi var durur içerisine' bölümü ile 'ah gurbet zalim gurbet ağlatırsın adamı, gözümde yaş kalmadı bıraksana yakamı' dörtlüğünün kendisine ait olduğunu iddia eden Saffet Genç, "Volkan Konak benim türkümü alıp üzerinde bazı değişiklikler yaptı ve okudu" dedi.

KONAK'IN ABLASI DAVA AÇTI


Bu sözler üzerine Cerrahpaşa adlı şarkının söz yazarı olan Volkan Konak'ın ablası Nuran Bahçekapılı, Trabzon Sulh Hukuk Mahkemesi'nde Saffet Genç aleyhine 5 bin TL'lik manevi tazminat davası açtı. Şarkının sözlerini, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde kanser tedavisi görürken yaşamını yitiren babası Cevat Konak için yazdığını belirten Nuran Bahçekapılı, sözlerin tamamının kendisine ait olduğunu, Saffet Genç'in açıklamalarının ise hem kendisini hem de kardeşi Volkan Konak'ı üzdüğünü savundu.

40 YIL ÖNCE BESTELEDİM


Mahkemede ifade veren Saffet Genç, 14 yaşından beri söz yazarlığı ve kemençe sanatçılığı yaptığını belirterek, "Cerrahpaşa adlı parçanın içinde yer alan 'yaş akar gözüm sızlar' dörtlüğü benim 1979 yılında sözlerini yazıp kasetimde okuduğum 'ah ne yalansın dünya' adlı türkünün içinde yer almaktadır. Yine, 'ah gurbet zalim gurbet' dörtlüğü ise 1959 yılında yazdığım 'şu zalim gurbet elin' adlı türkünün içinde yer almaktadır" dedi. Genç, eski kasetlerini ve türkü sözlerinin yer aldığı defterini de mahkemeye delil olarak sundu. Sözlerin defterde yer aldığını vurgulayan Genç, "Artık adli tıp olanakları ileri seviyeye ulaştı. Mürekkep yaşı incelemesi yapılırsa benim bu sözleri kaç yıl önce yazdığım ortaya çıkacaktır. Zaten 30 yıl önceki kasetlerim her şeyi belgeliyor" diye konuştu.

BANA TAŞEKKÜR ETMELERİ GEREKİRKEN


Yıllar önce yazdığı sözler nedeniyle Volkan Konak'ın kendisine teşekkür etmesi gerektiğini savunan Saffet Genç, "Benim 30 yıl önce kasetlerimde yer alan türkü sözleriyle Volkan Konak para kazandı. Ben kendisine bir şey söylemedim, bir hak talebinde de bulunmadım. Sadece bu sözler bana aittir dedim. Bunun için beni mahkemeye vermeleri hakikaten çok yakışıksız bir durumdur" dedi.

TRT CERRAHPAŞA'YI
SAKINCALI BULMUŞTU


Hatırlanacağı gibi Volkan Konak'ın 2003 yılı sonunda piyasa çıkan ünlü Cerrahpaşa şarkısı, 'Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nin adının karalandığı' gerekçesiyle TRT Yayın Denetim Dairesi'nin engeline takılmıştı. Bestede, 'bir devlet kurumu hakkında ispatlanması güç iddialar bulunduğu' belirtilerek, şarkının TRT kanallarında yayınlanması yasaklanmıştı.

İŞTE O ŞARKININ SÖZLERİ


Ah gurbet zalim gurbet
Ağlatırsın adamı
Gözümde yaş kalmadı
Bıraksana yakamı

Vay seni Cerrahpaşa
İçmem suyundan içmem
Bir dahaki seneye
Yolcu da gelip geçmem.

Yaş akar gözüm sızlar
Ne kalır gerisine
Herkesin bir derdi var
Durur içerisinde

İnandık doktorlara
Öyle böyle dediler
Ayrılık defterini
Elimize verdiler

Doktorlar da ne bilir
Ciğerin acısını
Cerrahpaşa'ya koydum
Canımın yarısını

Yaş akar gözüm sızlar
Ne kalır gerisine
Herkesin bir derdi var
Durur içerisinde

Kaynak:

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1630
favori
like
share
Asi Çaykaralı61 Tarih: 28.07.2009 20:30
bana da ilginç geldiği için buraya sundum kardes
myigitsoy Tarih: 28.07.2009 14:02
Aradan 6 Yıl Geçmiş Neden Daha Önce Dava Açmamış Bu Şahıs
Bilemiyorum İlginç Aslında..