Kas Distrofisi nedir - Kas Distrofisi tedavisi - Kas Distrofisi tanısı
Kas Distrofisi

Müsküler distrofi olarak da adlandırılan bu hastalık, genetik geçiş gösteren bir kas hastalığıdır. Hastalık küçük yaşlarda başlar, kronik ilerleyici bir seyir göstererek 15-20 yaşlarında önemli kalp-akciğer sorunları ile ciddi bir prognoza girer.

Kas Distrofi Belirtileri ve Bulgular

Kas distrofilerinin ilk belirtileri küçük yaşlarda başlar. Bacak kasları zayıflığı, çabuk yorulma, Merdiven çıkarken zorlanmalar olur. Hasta 10 yaş dolaylarında tekerlekli sandalyeye bağımlı olur. Daha ileri yaşlarda kalp-akciğer kasları etkilenerek önemli kompli-kasyonlarla hasta kaybedilir.
Bazen de sadece göz kaslarında güçsüzlük ve göz kapağında düşme (pitozis) ile kendini gösteren "oküler miyopati" olarak adlandırılan şekli ile ortaya çıkar. Bu olgularda, göze yakın yüz ve omuz kaslarında da güçsüzlükler olur.

Tanı

Kas distrofilerinde tanı;
Kas enzimlerinin (SGOT-SGPT) incelenmesi,
Serum kreatinin Fosfokinaz (CPK) incelemesi,
Elektromyografi (EMG) çekilmesi,
Kas biyopsisi yapılması ile konur. (Bakınız Tanı İşlemleri)

Kas Distrofileri Tedavisi ve Hemşirelik Bakımı

Spesifik bir tedavisi yoktur. Genellikle kortikosteroidlerden ve hastayı rahatlatacak semptomatik tedavi ilkelerinden yararlanılır. Kas distrofilerinde yürütülecek bakım girişimleri hemşire, rehabilitasyon uzmanı, hasta ve ailesi arasında tam bir işbirliği ve uyum gerektirir. Bu doğrultuda;
Hastanın günlük yaşam aktivitelerini ve hijyenini sürdürmesine yardım edilir.
Hastanın kaslarını güçlendirici aktif-pasif eksersizleri içeren düzenli bir program uygulanır.
Bu çalışmalarda özellikle aile, hastaya fiziksel ve psikolojik destek olmak açısından bilinçlendirilir.
Hastayı aktive edecek ve streslerinden uzaklaştıracak uğraş tedavileri (okuma-yüzme-müzik dinleme gibi) hazırlanır. Hastanın aldığı ilaçların (özellikle kortizonlar) yan etkilerinden korunması sağlanır.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3345
favori
like
share