Zayıflama Yöntemleri - Diyet Yaparken
Kilo vermenin pek çok yolu vardır. Fakat eğer 15 kilo veya fazlasını vermek istiyorsanız öncelikle mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Diyetisyeniniz ya da doktorunuz size mantıklı bir kilo verme amacına ulaşmada yardım edebilir. Sağlığınız için belki de düşündüğünüz kadar çok kilo vermenize gerek yoktur. Bazen güzel görünme arzusu sağlıklı olan kilo miktarından daha fazlasını vermenizi gerektirebilir.Yemek seçimleri en önemli nokta

Her hangi bir kilo verme programı size muhtemelen günde 500 ya da 1000 kalori kadar vermenizi önerecektir. Bu, şu anda aldığınız günlük kaloriye göre değişir. Yağ oranı toplam kalorinizden yüzde 30 daha az olmalıdır. Özellikle kolesterolünüz yüksek ise vücudunuzda yerleşmiş yağı atmak oldukça önemlidir. Ancak tek başına daha az yağlı yemek yetmez. Kalori miktarını azaltmadan istediğiniz sonucu elde etmeniz mümkün değildir. Eğer pasta, poğaça tarzı yiyecekler sizin favorileriniz arasında ise karbonhidrat oranını da düşürmeniz gerekecektir. Bu nedenle vücut yapınız neyi ne kadar vermeniz gerektiğini tespit etmek için bir uzman yardımıyla kilo vermeniz daha sağlıklı ve mantıklıdır.


Fiziksel Aktivitelerinizi Çoğaltın.
Fiziksel aktifliğinizin artması zayıflamada çok önemlidir. Ayrıca egzersiz yapmadan kilo verebilme ihtimaliniz oldukça düşüktür. Egzersiz yaparak kalp krizi, yüksek tansiyon, diyabet olasılıklarını da azaltmış olursunuz. Kalp rahatsızlığı riski altındaysanız ya da farklı bir kronik rahatsızlığınız varsa bir egzersiz planı yapmadan önce mutlaka doktorunuza başvurun.

Davranış ve tutumlarınızı değiştirin.
Davranış terapisi temel öğrenme biçimleri ve hayatınızdaki engelleri kaldırma bakımından önemlidir. Egzersiz ve yeme alışkanlığı gibi hayatınızdaki yerleşik alışkanlıkları değiştirirken tutumlarınızı belirleyip yine gerekli değişiklikleri yapmak temel bir faktördür. Örneğin, kendiniz için bazı zayıflama amaçları belirlemeniz doğal olup uygulanabilir olmalıdır.
•Amaçlarınız çok özel mi?
•Amaçlarınız ulaşılabilir mi?
•Amaçlarınız affedici mi?

Kendinize zaman ayırın. Stresten uzak durmaya çalışın. Sosyal aldanmalara dikkat edin. Çevrenizde sizi yemeğe yöneltecek çok fazla etken vardır. ancak bunlara çözüm alternatifleri üretebilirsiniz. Örneğin; işyerinizde kahve makinesini kullanmak yerine evden kendi sağlıklı içeceğinizi getirebilirsiniz. Ne yediğinizi not ederek kontrol altına alabilirsiniz.

Kısaca; egzersiz, sağlıklı bir diyet ve (gerekli olduğunu düşünüyorsanız) davranış ve alışkanlık değiştirmeyle istediğiniz kiloya zaman içerisinde ulaşabilirsiniz.

Orijinal Metin: [url]http://www.lifeclinic.com/focus/nutrition/lose-weight.asp[/url]
Çeviri: Şule Can

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 326
favori
like
share
Pedaliza Tarih: 28.07.2009 19:33
Araştırmacılar toplam kilonuzun %5 ya da 10’u kadarını vermenin sağlığınız açısından büyük fark yaratacağını söylemektedir. Bu diyabet ya da kolesterol gibi riskleri azaltmayı içine almaktadır. Maryland Üniversitesi uzmanları uzun dönemli biri zayıflama için şu sağduyu stratejilerini önermektedir.

• Not Alın: Ne yediğinizi yazmak sizi ne kadar yediğinizin farkına varmaya zorlar. Ayrıca listenize ekleyeceğinizi bilincinde olduğunuz için bir pizza ya da pastayı yemeden önce de kendinizi biraz düşünmeye zorlayacaksınız.
• Risk faktörlerinizi bilin: her hangi bir rahatsızlığınızın olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzla görüşün. Nerden başlamak zorunda olduğunuzu bilmek gerçekçi hedefler belirlemenize yardımcı olur. Kendi BMI (Body Mass Index-boyunuz ve kilonuz arasındaki uyum) sayınızı öğrenin.
• Öğün alışkanlıklarınızı değiştirin: Günde birkaç defa ağır yemekler yemektense sık aralıklarla hafif yemekler yiyin.
• Düzenli olarak egzersiz ve zevk aldığınız şeyler yapın: aldığınızdan daha fazlasını yakmak için egzersize ihtiyacınız var. Metabolizmanızı arttırdığı için dinlenirken bile kalori yakmaya devam ediyorsunuz.
• Sevdiğiniz yemekler yiyin: günde bir defa fazla kalori içermeyen sevdiğiniz bir yemeği yiyin. Bu sizi tamamen soyutlanmaktan kurtaracaktır. Kendinizi bütün yemeklerden mahrum hissetmenizi önleyecektir.
• Yediğiniz porsiyona dikkat edin: Pek çok kişi yediği porsiyona fazla dikkat etmez böylece ne kadar yediğinizin farkına varmanız engellenmiş olur.
• Günde 8–10 bardak su için: Bol su içmenin birçok faydası vardır. Vücut yeterince sıvı almadığı zaman böbrekler kendi ihtiyaçlarını suyu tüketerek karşılar. Sonucu su kilosu denilen bir suyu tutma durumuna döner ki bu da sizin istediğiniz bir şey değildir.

Kaçınmanız Gereken Genel Hatalar
Geçici Diyetler: Bu tür diyetler genelde size çok çabuk kilo verdireceği sözünü verir ya da yemeden içmeden kesilmenizi önerir. Bunlar bilimsel temele dayanmaz. Kişiler kısa dönemli uygulayabilir ama uzun dönemde fayda sağlayamaz. Çünkü bu diyetler de genelde size söyleneni uygulama imkânınız yoktur. Önemli olan küçük adımlarla hayat tarzınızda değişiklikler gerçekleştirmektir.

Olumsuz Özeleştiri: Kendinizi yılgınlığa uğratacak olumsuz ifadelerden kaçının. “ben şişmanım, bir daha asla kilo veremeyeceğim” gibi negatif düşüncelere kapılmayın. Alışkanlıklarınızı yaşama şeklinizi değiştirebileceğiniz konusunda kendinize güvenin.

Duygusal Yeme: Duygularınızın yeme isteği yaratmasına izin vermeyin. Stres, kaygı gibi negatif duygular sizi yemeğe itebilir. Wenger Hess (Maryland) “bu duygular aşırı yemenin en büyük sebebi. Yemek asla sorunları çözmez ve genellikle daha fazla suçluluk duygusuna ve özsaygının azalmasına yol açar.” şeklinde belirtmektedir. Yemek fiziksel beslenme aracıdır duygusal rahatlamada size asla yardım edemez.

Yazar: Michelle Murray
Çeviri: Şule Can