[FONT=Times New Roman, Times, serif]
[FONT=Times New Roman, Times, serif]Aborijin ikiz kardeşler olan Beatrice ve Geoff'un hüzünlü hayat hikayelerinin kurgulandığı kitap, aslında aborijinlerin köklerinden koparılmalarını ve kendi kültürlerinden uzaklaştırılmalarını tarihsel bir süreç içerisinde yansıtmaktadır.
Beatrice ve Geoff daha doğmadan, babaları beyazlar tarafından öldürülmüş, anneleri ise diğer bir çok kabile üyesi gibi bir misyonda alıkonulmuştur. Doğumdan hemen sonra bebekler annelerinden alınmış ve kız olanı Katolik Öksüzler Yurdu'na, erkek olanı ise Misyoner bir ailenin yanına verilmişti.
Farklı yönlere giden, farklı hayatlar süren ve nereden geldiklerini bilmeyen bu iki kardeşin bir başka ortak yönü de hayatlarının acı ve hüzünle dolu geçecek olması ve hep bir kimlik arayışı içinde olacak olmalarıdır. Hayatları bir anlamda hep bir paralellik içinde geçecek ve birbirlerini bulmaları uzun yıllar alacaktır.
Katolik Yetimhanesi'nin katı kuralları içinde büyütülen Beatrice, yaşıtlarından çok daha zeki, iç güdüleri kuvvetli, okumayı çok seven, iyi bir gözlemci ve en önemlisi de insanları uzlaştırıcı yönü çok kuvvetli olan bir kişiliğe sahiptir. Ancak, bu özellikleri yetimhanedekiler tarafından hiç keşfedilmemiş ve bu nedenle hiç yönlendirilmemiştir. Katı kurallara en ufak bir şekilde uyulmamasının dahi sert şekilde cezalandırıldığı yetimhanede, sevgiden uzak büyüyen Beatrice 9 yaşında kısırlaştırılır, tacize uğrar, en yakın arkadaşı gözlerinin önünde boğulur. Yetimhanede onlara sadece bir takım ev işlerinin nasıl yapılacağı ve okuma-yazma öğretilir. Yerliler aptal ve tembel olarak görüldüklerinden, bu kadarının onlara yeteceğine inanılmaktadır.
Kurallara göre 16 yaşına gelenlerin yetimhaneden uzaklaştırılmaları gerektiğinden, Beatrice bundan sonra bir pansiyonda ortalık işlerine bakar. Bir yılı hiç para almadan olmak üzere iki yıl burada çalışır. Bu süre içinde dış dünyayı ve kendi ırkını tanımaya çalışır. Bulduğu her şeyi okumaya devam eder. Çıkan bir yangın sonucu işini kaybeden Beatrice, Kuzey'e kendi ırkını aramaya gider. Bu yolculuğu yaparken tecavüze uğrar. Ardından, yine bir otelde iş ve yeni dostlar bulur. En sonunda çölde yaşayan kendi ırkından "gerçek insanlarla" karşılaşır. Onlarla çölde yaptığı yolculukta kendi ırkının kültürünü ve yaşam felsefesini öğrenir. Kendileriyle ve çevreleri ile barış içinde yaşayan bu insanlar, Beatrice'e aborijin bilgeliğini öğretirler. Beatrice'in çöldeki bu yolculuğu 34 yıl sürer ve gelişen bir takım olaylar sonucu, bir gün modern dünyaya dönmesi gerektiğine karar verir.

Belki daha önce tanıtılmış olabilir ama geriye doğru göz gezdirdim göremedim arkadaşlar...

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 309
favori
like
share