Bilişim Korsanlığı ve Korunma Yöntemleri

Davut Yılmaz

Bilgi teknolojilerindeki baş döndürücü ilerleme, bazı sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu sorunlardan en büyüğü hiç şüphesiz ki güvenliktir. Her geçen yıl siber suçların sayısı artmakta, her gün binlerce yeni siber suç işlenmektedir. Siber saldırılara maruz kalan şirketler; hem paralarını, hem bilgilerini hem de prestijlerini kaybetmektedirler. Bu saldırılara karşı alınacak en iyi önlem, etkili savunma stratejileri belirlemektir. Bunun yolu da siber korsanların saldırı metotlarını bilmekten geçer.

Son yıllarda ülkemizde de hızla artan siber suçlar dikkate alındığında, bu tarz bir çalışmanın önemi anlaşılabilir. "Düşmanı yenmek için onu tanımak gerekir." felsefesinden hareket eden ve alanında ilk olma özelliğini taşıyan bu kitap, dijital saldırıların içyüzünü ortaya koymaktadır.

Hacking olayının bir metodoloji içinde anlatıldığı bu eserde, hacker'ların kullandığı tüm yöntemler ve programlar savunma önlemleriyle birlikte sunulmuştur. Kitap, hem bilgisayar güvenliği alanında yeni olanların, hem de konunun uzmanlarının yararlanabileceği şekilde hazırlanmıştır.

Kitapta;
Hacker'ların kullandığı tüm teknikler
Hacker saldırılarına karşı alınması gereken önlemler
Açıklamalı örnekler
Her bölümün sonunda konuyla ilgili özetler ve linkler
Temel seviyede ağ, Unix ve Windows bilgilerini bulacaksınız.

Ve bu kitaptan;
Güvenlik uzmanları
BT yöneticileri
Ağ yöneticileri/mühendisleri
Sistem yöneticileri/mühendisleri
Programcılar
Ve dijital savaşta savunmasız kalmak istemeyen herkes faydalanabilecektir.


ISBN : 975-67000-90-4
Sayfa Sayısı : 449
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : Haziran 2004
Yayınevi : Hayat Yayınları

Yazarın Biyografisi
1976 yılında Sivas'ta doğan yazar, ilk, orta ve lise öğrenimini bu ilde tamamladı. Uçaklara olan sevgisi bilgisayarlardan daha fazla olunca 1994'te İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği bölümüne girdi ve 1998'de mezun olarak özel bir şirkette Arge mühendisi olarak çalışmaya başladı. Müendislik çalışmalarının yanı sıra, biliim sektörüne ve özellikle bilgi güvenliğine olan merakından dolayı kriptografi ile ilgilenmeye başladı. 2000 yılında MCSE, MCP+I sertifikalarını alan yazar, bu yıllarda bazı firmalara ağ kurulumu, yönetimi ve güvenliği konularında danışmanlık yaptı. Diğer yandan kendi mesleki alanında da çalışmalarına devam etti ve 2003 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde yüksek lisansını tamamladı.

Ne yardan ne de serden vazgeçebilen yazar, gündüzleri Arge Mühendisi sıfatıyla ilginç sorunlarla uğraşırken, geceleri bilgisayar dünyasının kodları arasında gezinmeye devam ediyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 419
favori
like
share