Homeric imzasıyla çıkan Moğol Kurdu, türü itibariyle bir tarihi anı roman. “Türklerin soyu moğollardan mı geldi?” sorusuna ise cevap anlamında dokunduyor biraz. Bu kitabın türkiye’de popüler olmasının sebebi ise siyasete bulaştırılması.Tarihi romanları okumayı tercih etmemdeki en büyük sebep, klasik tarih kitaplarının aksine, tarihsel bilgileri daha çabuk ve zevkli alabilmem. moğol kurdu’nu da bu yüzden tercih etmiştim. moğol yaşayışı biçimi ,inançları ,göç hayatı ve at üstündeki maceraları bana bu anlamda veriler sağladı diyebilirim.Kitabın konusuna gelirsem ; Tarihte bir çok ismini duyduğunuz Cengiz Han’ın at üstünde geçen maceraları , koskoca bir moğol imparatorluğu’nu nasıl kurduğunu ,çin ve iran gibi iki güçlü düşmanını kontrol altından tutması çok güzel bir şekilde en sadık dostu ‘borçu’ tarafından anlatılıyor. Cengiz Han yani Temuçin’in savaşçı zekası, kararlı yapısı ve destansı kişiliği kitapta fazlasıyla hissediliyor. bir diğer husus ise cengiz han’ın en sadık ve güvenilir dostu borçu’nun, Cengiz Han’a gıpta edişi kendi ağzından kelimelerle dökülüyor. Bu kelimeler ise zaman zaman etkileyici türden…

Oldukça sevimli bulduğum kitaptaki tek kusur-ki zorunluluk- kitapta geçen isimlerin çok fazla olması. bazen “kim ne yapmıştı?” diye düşünüp ilgili yere döndüğüm oldu.

Romanın bir diğer özelliği ise tarihi bilgilerin gerçekten ayrı tutularak yazılmaması. önemli bir detaydır ki bu tür tarihi romanlar insanın kafasında daha sonra okuyacağınız herhangi bir tarih kitabına bakış tarzınızı etkileyebiliyor. ve kafanızdaki canlandırmalar bu tarihi romanlara göre oluyor.moğol kurdu ise moğolların yaşayış tarzına ve inançlarına tamamen bağlı kalmış. Şamanizm konusunda ise “kafa yormadan bilgi almak” istiyorum diyorsanız bu kitabı çok seveceksiniz.

Kitabın içinde geçen toynak, koşum, kırba gibi bir takım kelimeler okura yabancı gelebilir. Ancak romanı okurken bu kelimelere zamanla alışacağını ve anlamını çabucak çözeceğinizi zannediyorum. kitabın en çok hoşuma gidenlerden biri ise, betimlemelerin doğa kaynaklı olması .”ayı korkusu”, “çiçeklerin ecesi” gibi karakter isimleri size okurken zevkli bir hava veriyor.

Moğol kurdu’nun bu kadar olumlu özelliklerinin olmasının mimarlarından biri de tabii ki çeviriyi yapan ve bu konuya hakim Ali Cevat Akkoyunlu.


arkadaşlar bu kitabı okumanızı tavsiye ederim


bu kitapta cengiz hanın neler yaptığını anlatıyo
kısacası nekadar prensip sahibi ve otoriter olduğunu görebiliyoruz
örneğin kitabın sonlarından bahsedeyim
öldükten sonra bile yerinin bilinmemesi için yaverlerine ölmeden önce söylüyo benim gömdükten sonra cenazeme gelen herkezi öldürün diyo bu da gerçekleşiyo

:3:

Etiketler:
oski87 oski87
Üyenin Yeni Konuları
Üyenin Populer Konuları
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1041
favori
like
share
Nerqish Tarih: 12.03.2009 22:22
Konuya yeni bilgiler eklendi.
makine67 Tarih: 20.12.2008 18:37
link ?
borchu1 Tarih: 13.12.2008 15:37
teşekkürler
dede45 Tarih: 20.09.2007 09:12
LİNK NERDE KARDEŞ ???
VULKAN Tarih: 22.08.2007 20:25
teşekkürler
elips Tarih: 21.08.2007 21:26
linki nasıl göreceğiz
elips Tarih: 19.08.2007 23:58
güzel sağolun
spahi Tarih: 19.08.2007 12:32
teşekkürler
ALP_ Tarih: 28.01.2006 23:37
eyvallah...