Formula 1 Güvenlik Aracı - Safety Car - Formula 1 Güvenlik Aracı Resimleri

Formula 1 güvenlik aracını 2000′den beri Bernd Maylander adında biri kullanıyormuş. Güvenlik aracını kullanan kişinin aynı zamanda deneyimli bir pilot olması gerektiğinden, eski bir DTM sürücüsü olan Bernd Maylander’in sol koltukta oturması sürpriz değil. Onun yanında da bir FIA gözlemcisi oturuyor. Bu ekip, yarış direktörleriyle telsizden sürekli bağlantı halindeler.

Güvenlik aracı piste çıktığında “sıkıyönetim kanunları” devreye giriyor. Eskiden motorsporları hakemliği yaptığımdan, bu kuralların bir kısmını zaruri olarak öğrendik. En önemli kural, sarı bayrak kalktığında (Formula 1 güvenlik aracı daha piste çıkmadan bile) hiçbir araba birbirini geçemez; önündeki aracı geçen pilot diskalifiye olur. İkinci kural, araçlar diğerleri için tehlike oluşturacak kadar yavaş gidemezler. Bu da mantıklı bir kural. Düşünün ki, iki McLaren Mercedes önde, arkalarında hasbelkader 2 Ferrari kalmış. Arkadaki McLaren, Ferrari’leri ve diğer araçları zorlamak için aşırı yavaşlar. Öyle yavaşlar ki, aşırı hararetten arkada kalan araçların motorları yanabilir, lastikleri de aşırı soğur! Kurallar basit gibi görünmesine rağmen, genelde düşünülmüyor ve birileri bahsettiğim gibi bir “pislik” yapınca, sonradan kitaba giriyorlar.

Formula 1 Safety Car Mercedes AMGÜçüncü kural ise, pitstopla ilgili. Formula 1 güvenlik aracı pistteyken, takımlar pitstop yapabilirler, ancak pitten çıkmaları, pit alanında yeşil ışığın yanmasıyla olur. Normal yarış esnasında bu yeşil ışıklar daima yanıktır, ancak güvenlik aracı piste girince pit alanındaki yeşil ışıkların ne zaman yanacağına yarış komiserleri karar verir.

Formula 1 güvenlik aracı,piste pit alanından çıkar. Bu esnada yarış liderinin nerede olduğunun önemi yoktur. Yani güvenlik aracı, yarış liderini bekleyip önünden piste çıkmaz. Güvenlik aracı pistteyken turuncu ışıkları açıktır. İstisnai olarak, güvenlik aracının arkasında ama yarış liderinin önünde olan araçlar (kısacası tur bindirilmiş Formula 1 araçları!), eğer güvenlik aracı yeşil ışıklarıyla izin verirse, güvenlik aracını geçebilirler.

Güvenlik aracı, pisti terkederken turuncu ışıklarını söndürür; ancak sarı bayrak hala havadadır. Bu durumda, pistte sanki güvenlik aracı varmış gibi, araçlar birbirini geçemezler. Yeşil bayrak kalktığında ise, yarış kaldığı yerden devam eder.

Son 4-5 sezondaki Formula 1 güvenlik araçlarının tümü, AMG tarafından modifiye edilmiş Mercedes’ler. İşte son 3 sezonun güvenlik araçları:

Mercedes-Benz CLK 63 AMG (2006)Motor: 6208 cc V8
Güç: 481 bhp (354 kW) @ 6800 rpm
Tork: 630Nm@ 5200 rpm
Redline: 7200
Lastikler: 235/35 R19 - 265/30 R19
Ağırlık: 1600 kg

Mercedes-Benz SLK 55 AMG (2004-2005)

Motor:5.5 litre V8
Güç:360 hp
Tork:510 Nm
Lastikler:235/35 R19 - 265/30 R 19
Ağırlık:1370 kg

Mercedes-Benz CLK 55 AMG (2003)

Motor: 5439 cc V8 90°,24 sübap,5 ileri otomatik şanzıman
Güç: 367 bhp / 270 KW @ 5500 rpm
Tork: 510 Nm / 376 ft lbs @ 3000 rpm
0-100: 5.3s
Ağırlık:1820 kg


Takımlar ve FIA, mevcut güvenlik aracı kurallarının doğurduğu problemleri aşmak için yeni düzenlemeler bulmaya çalışıyor.

FIA şu an, güvenlik aracı piste girdiği sırada pistin belli bölümlerinde araçlara bir hız limiti getirilmesi uygulamasını test ediyor. Buna göre pilotlar, aracın ön panelindeki bir sistemle uyarılacak. Buna ilaveten pilotun telsizine de bir ikaz sinyali gönderilecek.

2008 Mercedes-Benz SL 63 AMG F1 Safety Car


2008 Mercedes-Benz AMG F1 Safety Cars - F1 Medical Car


2008 Mercedes-Benz SL 63 AMG F1 Safety Car - Singapur Grand Prix2009'da yeni güvenlik aracı kuralları

FIA, güvenlik aracı kurallarının, geçtiğimiz yıl yeni yazılımın başarılı bir şekilde test edilmesinin ardından yeni sezonda değiştirileceğini duyurdu.Takımlar ve sürücüler geçtiğimiz yıl, güvenlik aracı periyodunun başlarında pit alanının kapalı olmasından kaynaklanan mağduriyeti ortadan kaldırmak için çok çeşitli çözüm öneleri sunmuştu.

FIA ve takımlar, böyle bir kural değişikliğinin, ancak sürücülerin aceleyle pit alanına yönelmesini engelleyecek etkili bir yöntem bulunması halinde uygulanabileceği konusunda hemfikirdi.

Bu konuda geçtiğimiz yıl standart ECU yazılımı bazı yarışlarda test edildi. Bu sistem hatırlanacağı gibi, sürücüleri güvenlik aracı periyodu sırasında, pite dönebilmek için gidecekleri azami sürati bildiriyor.

Bu testlerin sonuçlarının tatmin edici olmasının ardından FIA bu yıl yarışlarda sistemin kullanılmasına onay verdi.

FIA yarış direktörü Charlie Whiting, sistemin güvenlik aracının pite girmesinden itibaren tüm güvenlik aracı periyodu boyunca açık kalacağını ifade etti.

Whiting, sözkonusu yazılımın ilk olarak 2007’de denendiğini ancak istenilen sonuç alınamadığı için 2006 kurallarına dönmek zorunda kaldıklarını belirterek, “Ancak bunda tek bir fark vardı o da, pite dönüş zamanını asgariye düşürmekti” dedi.

Whiting, “Güvenlik aracını piste çıkardığımızda, tüm araçlarda bir mesaj çıkacak. Bu mesaj ECU’lerde güvenlik aracı modunu aktif hale getirecek. Mesaj gelir gelmez araçlara pistin neresinde oldukları bildirilecek ve pilotun pite dönüşü için minimum süre hesaplanarak bu pilotu haber verilecek. Sürücü de buna uymak zorunda olacak” diye konuştu.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 711
favori
like
share
efe 44 Tarih: 30.07.2009 00:59
paylaşım için sağol,