Kavga ve tartışmaların da ilişkinin bir parçası olduğunu kabul etmek gerekir. Bu yüzden eşinizle ya da birlikte olduğunuz kişiyle aranızda yaşanan tartışmalar hemen moralinizi bozmasın...Kavga nedenleri
Öncelikle sizi kavgaya iten, tartışmanıza neden olan sorunları bir düşünün. Anlık sinir ve öfkeniz geçtiğinde bunların ne kadar saçma olduğunu siz de göreceksiniz. Sakinleştikten sonra karşınızdaki kişi ile çok daha iyi iletişim kurduğunuzu siz de fark edeceksiniz. Küsmek, karşınızdaki kişiye hakaret edecek şekilde konuşmak ve çocuksu hareketlerden kaçınmalısınız. Sinirli olduğunuz anlarda sessizliğinizi korumanız doğru bir davranıştır. Ancak daha sonra niçin kızdığınızı mutlaka eşinize ya da sevgilinize anlatın. Uzun süre sessiz kalır, kızma nedenlerinizi açıklamazsanız karşınızdaki kişi de yanlışlarını düzeltme fırsatı bulamaz.

Onu iyi dinleyin
Eşinizin ya da sevgilinizin de size yapmak istediği açıklamalar olabilir. Bunları dinlememezlikten gelmeyin. Daha fazla bilgi almaya çalışın, sizi rahatsız eden konuları da ona açıklamaktan çekinmeyin. Kendinizi karşınızdaki kişinin yerine mutlaka koyun. Onun hislerini anlamaya çalışın. Bu konuda da objektif olmaya çalışın.

İçinize atmayın
Duygularınızı gizlemeyin. Kendinizi iyi ifade etmeye çalışın. Sürekli içinize atmayın. Rahatsız olduğunuz konuyu zamanında dile getirin ve çözüm arayışına katılın. Olayları tek taraflı olarak düşünmeyin. Eğer eşiniz ya da sevgiliniz hata olarak düşündüğünüz birşey yapmışsa, onu bunu yapmaya iten nedenleri düşünün. 'Sizin bunda rolünüz olabilir mi?[/swf2][swf3]sizden kaynaklanan sebepler var mı?' tarafsız olarak düşünün.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 432
favori
like
share
missx Tarih: 25.10.2005 19:07
her evlilikte zaman zaman kavgalar tartışmalar olabilir ama önemli olan kalıcı yaralar bırakmamaktır.. :18:
ESLEM Tarih: 14.09.2005 22:46
8 senelik evliyim simdiye nazaran ilk seneler daha cok kavga ediyorduk ,ancak zaman gectikce bazi taslar yerine oturuyor,birbirinizi daha iyi taniyorsunuz,karakterinizi,huylarinizi ögreniyorsunuz,simdi elhamdülillah cok cok daha az tartisiyoruz oda evliligin tuzu biberi degil mi?
FadiK Tarih: 06.09.2005 20:26
Bende hic sevmem kavga sonrasi barismayi be bebisch
aynen büle oluyom baaakkk ----> :16: :16: