“Basketbol hayatım boyunca yaklaşık 9000 şut kaçırdım. Neredeyse 300 maç kaybettim. 26 defa son şut denedim ve kaçırdım. Hayatımda defalarca kez denedim ve başarısız oldu. İşte bunun için bu kadar başarılıyım.” Michael Jordan’ın söylediği bir söz ile başlamak istedim yazıma. Ne de olsa bana ve benim gibi binlercesine basketbolu sevdiren adamdır MJ. Her ne kadar ben ancak onun son sezonlarına yetişebilmiş olsam da onu seyrettiğim her maçtan değişik bir haz aldım. NBALive 06 ‘ yı açtığımda ilk baktığım yer “90’s All-Stars” takımıydı ve ne yazıkki istediğim ismi göremedim. Aslında bu pek önemli bir ayrıntı değil fakat basketbol tarihinin en büyük ismini NBA Live serilerinde “Roster Player” adıyla görmek gerçekten ona ve onu sevenlere yapılmış bir ayıp.

NBA Live 06 & MJ
1998 yılından beri çıktığı günde alıp denediğim NBA Live serisi beni hiçbir gün hayal kırıklığına uğratmamıştı aslında, tabi NBA Live 06 oynadığım güne kadar. Çünkü başıma gelen büyük talihsizlikler ve okulumun başlaması sebebiyle NBA Live oynamakta çok geç kalmıştım ve her geçen gün oyuna olan açlığım artıyordu. Her sene başarılı ya da başarısız bir yenilik yapar EA. Oyuna yeni bir mod eklerdi mesela (Dynasty, All-Star Weekend), ya da yeni takımlar eklerdi vs. Bu sene de tahmin ettiğiniz gibi bir yenilik var : Freestyle Superstar. Oyunun videolarını izlediyseniz, her videoda üstünde durulan konu hep aynıydı. Ayrıca piyasaya çıkmasına az süre kalmış PS3ve XBOX 360 gibi gelişmiş konsollara da bir şekilde ayak uydurması gereken EA, oyunun grafiklerini de geliştirdiğini kanıtlıyordu aslında videolarda. Ve beklenen tarih olan 18 Ekim’den önce (29 Eylül – ABD) piyasaya çıktı.
olması (highflyer vs.).E3 videolarıyla fazlasıyla gözümüzü boyamıştı EA. Haliyle bizlerde “abartı” bir NBA Live bekler olmuştuk. Sonunda büyük bir heyecanla oyunu açtım ve büyük bir zevkle videoyu izlemeye başladım. Açılış videosu daha çok Freestyle Superstar ağırlıklı, tahmin edebileceğiniz gibi. Ana menüde benim beklediğimin aksine hiç yenilik yok. Play Now (FIFA’da ki Friendly’ye eş değer, dostluk maçı), Game Modes (tür seçimi, dynasty vs.), My NBA Live (NBA Store vs. size özel olanlar), Roster Updates (kadrolarla ilgili yapabilecekleriniz), Options (ayarlar) ve EA Sports Extras (ekstra videolar vs.). Yani kısaca oyunda yeni bir mod bulunmuyor.

Ama menü aynı ?!
Sanırım “Play Now” kısmı için bir açıklamaya gerek yok, hemen oyuna başlamak isteyenler için 2 takım seçip bir dostluk maçı yapma modu diyebiliriz. “My NBA Live” kısmında ise ayakkabı, eski formalar vs. almanıza yarayacak “NBA Store”, emekli edilmiş formaların ve NBA rekorlarının bulunduğu “Hall of Fame”, oyunla ilgili şifrelerin, kodların girilebileceği “NBA Codes” ve oyun müziklerinin bulunduğu “Jukebox” var. NBA Store’da ayakkabılar gerçekten göze çok hoş geliyor (oyun içinde de gerçekten çok güzel). Ayakkabı çözünürlükleri arttırılmış. Ayakkabılarımız 3 sınıfa ayırılmış: Jordan, Adidas ve Reebok. Zaten anladığım kadarıyla Reebok yüklüce bir miktar ödemiştir. Çünkü çok sayıda ayakkabısı olmasının yanında RBK (Reebok) All-Stars (Reebok’ın sponsor olduğu oyunculardan kurulu bir takım) ve RBK Young Stars (RBK sponsorluğundaki gençler) isminde 2 takım ve bir Reebok Salonu var oyunda. Ayrıca oyunun müzikleri geçen oyunlara nazaran bence çok daha güzel. Roster Updates kısmı ise önceki serilerde “Roster Management, Team Management” tarzı kadro düzenlemeye yarıyor. Oyuncu yaratabiliyor, kadroları düzenleyebiliyoruz ve bu sene eklenen FSS özelliğini düzenleyebiliyoruz. Ayrıca FSS ile ilgili diğer bir not da aynı anda 2 adet FSS özelliği kullanamamamız. Benim huyumdur herhangi bir oyuna başlamadan önce ayarlara kesin girerim. Zaten NBA Live tuşlarım benim bellidir (FIFA’dan alışkınım A, S, D vs.). Fakat kontrol ayarlarına girdiğimde farkettiğim ilk eksiklik, belki de benim en çok kullandığım tuş olan “backdown” tuşunun kaldırılmış olması. Bu tuş savunma yaparken sağlam bir duruş, hücumda ise sırtını savunmaya verip yaslanarak ilerlemeye yarıyordu. Onun yerine yeni bir tuş eklenmiş: Superstar Trigger. Bu tuş yine FSS (Freestle Superstar) ile alakalı. Superstarlarımızın özel hareketlerini kullanmaya yarıyor. Diğer ayarlarımız NBA Live 2005’in aynısı.

Freestyle Superstar, Freestyle Superstar ve Freestyle Superstar ...
Artık başlayalım demeden önce size hakkında bu kadar konuştuğum Freestyle Superstar sistemini ayrıntılı bir şekilde anlatmayı kendime borç bilirim. Yukarıda da dediğim gibi bir oyuncu eğer birden çok FSS özelliği olsa bile bunlardan sadece birini kullanabiliyor. Ayrıca şunu da söylemek isterim ki FSS sistemi benim beklediğim kadar etkileyici değil. NBA yapımcısı Dean Richards ile yapılan röportajda FSS sistemi ile normal oyuncular ile süperstarların farkının olacağını okumuştum. Fakat bu o kadar da gerçekçi gelmiyor şu anda. FSS ikonlarımız ve bu ikona sahip oyuncular şunlar:

Highflyer: Asılı kalanlar. Bu ikon havada asılı kalan, uçan ve müthiş smaç kabiliyeti olan oyunculara veriliyor. Bu oyuncular karşısındaki savunma oyuncusuna aldırmadan üstüne sıçrayabiliyor. Bu özelliğe sahip oyuncular: L.James, J.Smith, R.Davis, J.Richardson, S.Marion, C.Magette, S.Swift, D.Wade, D.Mason, R.Jefferson, V.Carter, J.R.Smith, S.Francis ve A.Igoudala.İşletim Sistemi: Windows XP/2000 (Win95/NT/98/ME)
İşlemci: 1.0GHz Pentium III , AMD Athlon
RAM: 256 Mb RAM
Ekran Kartı: 32 Mb
HDD: 1580 Mb

Destekleyen Ekran Kartları:
Nvidia - GeForce 2/MX/GTS/Ultra; GeForce 3/Ti; GeForce 4/MX/Ti; GeForce FX series; nForce Onboard; nForce2 Onboard
ATI - Radeon 7500 or greater; All-In-Wonder 9700; Radeon 9100 Onboard
Intel - i865g Onboard

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1210
favori
like
share