Tesbih Namazı - Tesbih Namazı Hakkında - Tesbih Namazı Nasıl Kılınır

Günahların afvına vesîle olan tesbih namazı 4 rek'atlı bir namazdır. Bu namazı kılabilmek için şu tesbihi ezber bilmek icap eder:

سُبْتَانَ اللهِ وَالْتَمْدُ ِللهِ وَلاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ وَاللهُ اَكْبَرُ وَلاَ تَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ اِلاَّ بِاللهِ الْعَلِىِّ الْعَظِيمِ

"Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym"Tesbih namazının kılınışı:

Kalben tesbih namazı kılmaya niyet edilir. "Allâhü Ekber" diyerek namaza başlanır.


Sübhâneke'den sonra 15 kere (''Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber'' diye okunur ve 15. cide buda ''Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym" ilave edilir)

Zamm-ı sureden sonra 10 kere, (''Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber'' diye okunur ve 10. cuda buda ''Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym" ilave edilir)

Rükûda rüku tesbihinden sonra 10 kere, (''Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber'' diye okunur ve 10. cuda buda ''Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym" ilave edilir)

Rükûdan doğrulunca 10 kere, (''Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber'' diye okunur ve 10. cuda buda ''Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym" ilave edilir)

Secdede secde tesbihinden sonra 10 kere, (''Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber'' diye okunur ve 10. cuda buda ''Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym" ilave edilir)

Secdeden doğrulunca 10 kere, (''Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber'' diye okunur ve 10. cuda buda ''Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym" ilave edilir)

İkinci secde de secde tesbihinden sonra 10 kere, (''Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber'' diye okunur ve 10. cuda buda ''Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym" ilave edilir)


Böylece birinci rek'at kılınmış olur. İkinci rek'ate kalkılınca Fâtiha-i şerîfe'den önce yine 15 kere, (''Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber'' diye okunur ve 15. cide buda ''Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym" ilave edilir)
diğer yerlerde de, tarif edildiği gibi 10'ar kere okunarak 4 rek'at tamamlanır.

Tesbih namazının diğer tarafları aynen Yatsı ve ikindi namazların sünnetinde olduğu gibidir. Fark sadece okunan tesbihlerdir. İkinci rek'atte oturulduğunda, "Et-tehiyyâtü..."'den sonra, "Allâhümme salli...“ ve "Allâhümme bârik...“, üçüncü rek'at için ayağa kalkıldığında da "Sübhâneke..." okunacaktır ve aynen yukarıda tarifimiz üzeri ilk rekatte gibi devam edilecektir.


Tesbih namazında her rek'atte okunan tesbih adedi 75'dir. Dört rek'atte 300 tesbih okunmuş olur.


Peygamber efendimiz (s.a.v): ''her müslüman bu namazı haftada bir (cuma günleri) yada ayda bir yada senede bir (ramazan ayında) yada ÖMRÜNDE BİR DEFA mutlaka kılmalıdır..çünkü sevabı çok büyükdür.'' buyuruyor

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 487
favori
like
share