[COLOR=orangered]Kızılay ile hastaneler arasında kurulacak bilgisayar ağı sayesinde vatandaşlar, hastane hastane dolaşarak kan arama derdinden kurtulacak.

Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali, "Kan ihtiyacından hasta yakınının haberi bile olmayacak, bir donör bulup da hastaneye 'kana kan' götüreyim diye bir uğraş içine girmeyecek" dedi.

Türkiye'nin kan ihtiyacına kesin çözüm bulmayı amaçladıklarını belirten Küçükali, Bölgesel Kan Merkezleri Projesi'nde gelinen aşamayı anlattı. Bu proje kapsamında sağlıklı kişilerden alınan kanların işleneceğini, hastalara tam kan verilmesinden vazgeçileceğini belirten Küçükali, kanı eritrosit, trombosit ve plazma gibi üç ürüne ayıracaklarını, bunun da kandan birkaç hastanın yararlanmasına olanak sağlayacağını kaydetti.

Küçükali, Türkiye'nin 81 ilinde kan merkezi ve bankaları oluşturacaklarını, kurulacak bilgisayar ağı sayesinde tüm hastanelerin kan ihtiyacının tespit edilerek 1 hafta önceden hastanelere teslim edileceğini belirtti. Bu konuda Sağlık Bakanlığı ile bir protokol imzalayacaklarını kaydeden Küçükali, gelecek yıl Temmuz ayının sonunda Türkiye'de bu sistemi kurmayı hedeflediklerini söyledi.

Kızılay'ın diğer çalışmaları hakkında da bilgiler veren Küçükali depremden sonra ortaya konan stratejik plan çerçevesinde "yeniden yapılanma" hamlesi başlatıldığını ifade ederek, Kızılay'ın bugün afete müdahale kapasitesiyle dünyada ilk 5'e giren yardım kuruluşu haline dönüştüğünü kaydetti.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 498
favori
like
share
MyNiceWorld Tarih: 27.12.2005 01:42
EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM :cubuk:
masarac Tarih: 25.12.2005 06:03
geç kalınmış bir uygulama olsada yinede çok güğzel birşey.
Paylaşımın için teşekkür ederim kardeş
PALADAYI Tarih: 12.10.2005 11:31
ALLAH razı olsun puslukurt
kardeşim ellerine sağlık
akilles Tarih: 10.09.2005 20:52
Arkadaşlar tama da geçen kan bağışı için gittim.Doktor bana
"biz taze kan istiyoruz,kanın sana kalsın" dedi :16:
tarkın Tarih: 09.09.2005 14:21
bilgilerin için sağol kardeş