[FONT="Arial Narrow"]Giovanni Schiaparelli - Giovanni Schiaparelli Hakkında Bilgi
Giovanni Virginio Schiaparelli (d. 14 Mart 1835 - ö. 4 Temmuz 1910) İtalyan astronomi ve tarih bilimcisidir. Turin Üniversite'nde okumuş, Berlin Rasathanesi'de çalışmıştır. Accademia dei Lincei üyesidir. Ayrıca İtalya Kraliyet Senatosu senatörlüğü yapmıştır.
Schiaparelli, güneş sistemindeki nesneleri deniz, kıta vb. ile Mars yüzeyindeki kanalları gözlemlemiştir. 26 Nisan 1861 tarihinde 69 hesperia asteroitini keşfetmiştir.
Yeğeni Elsa Schiaparelli ünlü bir modacı olan Giovanni Schiaparelli, 75 yaşında iken 1910 yılında ölmüştür.


Mars Haritası

İtalyan Giovanni Schiaparelli 19. yy sonlarında Mars’ın ilk haritalarından birini çizmiş, denizlere ad vermiş ve yüzeydeki doğrusal hatları canali sözcüğüyle tanımlamıştı.
1880'lerde Schiaparelli atmosferin olumsuz etkilerini en aza indirebilmek amacıyla, Mars'ın gökyüzünde yüksekte bulunduğu gündüz saatlerinde teleskopla yaptığı gözlemlerle, Mars yüzeyindeki koyu ve açık renkli bölgeleri gösteren ilk 'albedo haritası'nı çizmiş ve Mars'ın dolanma süresi ile kendi etrafında dönme süresinin eşit olduğunu iddia etmiştir.
Mars yüzeyinde örümcek ağına benzer şekiller bulunduğunu söylemiş ve bu çizgilere de “Canali” adını vermiştir. İngilizce karşılığı “Channel” olan bu sözcük, “canal” şeklinde çevrilmiştir. (“Canali” sözcüğü “Doğal Su Yolu” anlamına gelir.) Bu çeviri yanlış olmasına rağmen bilim çevrelerince kabul görmüştür.


Ödül ve Onurlar

Ödüller

Gold Medal of the Royal Astronomical Society (1872)
Bruce Medal (1902)
Onurlar

Asteroid 4062 Schiaparelli
Ay'da "Schiaparelli" krateri
Mars'ta "Schiaparelli" krateri
__________________

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 340
favori
like
share