Denis Auguste Raffet - Denis Auguste Raffet Kimdir - Denis Auguste Raffet Resimleri - Denis Auguste Raffet Biyografisi - Denis Auguste Raffet Hakkında

Denis Auguste Raffet özellikle litografileri (gravür) ile tanınmış 19. yüzyıl Oryantalist Fransız ressamıdır.
1804 yılında Paris'te doğmuştur. Bir tornacı atölyesinde porselen dekoratörü çıraklığı yaparak meslek hayatına başlamış, 1824 yılında dönemin ünlü ressam ve litografı Charlet ile tanışarak Paris Güzel Sanatlar Akademisi'nde (Ecole des Beaux Arts) Charlet'nin öğretmenliğinde sanat kariyerine girmiştir.
Eserlerinin çoğunda askeri temaları işlemiş, döneminin üniformalarını titizlikle gravürlerine yansıtmıştır. 1830'larda Anatole Demidoff tarafından organize edilen bir bilimsel heyet gezisi kapsamında önce Tuna boyu ve Kırım, ardından İstanbul ve İzmir'i ziyaret etmiş, gözlemlerini ilginç gravürlerle aktarmıştır.
Ülkesine dönüşünde ve sanatının olgunluk çağında, Fransa'nın o yıllarda Cezayir'i tam anlamıyla sömürgeleştirme çabalarının uzantısı olan savaşları resmettiği gravürlerle ün kazanmıştır. Bunlardan "La fuite des Arabes de Constantine" (Kostantin şehri Araplarının kaçışı) özellikle sükse yapmıştır. İlginç bir nokta Cezayir'e hiç gitmemiş olmasıdır.
Denis Auguste Raffet, hocası Nicolas-Toussaint Charlet ve bir diğer yakın çalışma arkadaşı Baron Gros, Fransız resim geleneğinde Napolyon ekolü olarak tanımlanan (askeri ve vatansever temalara dayalı) hareketin üç önemli ismini oluşturmaktadırlar.
İzmir ile ilgili gravürlerinden bazıları halen (30 Kasım 2006'ya kadar) İzmir Fransız Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Smyrna / İzmir: Fransız Koleksiyonları Işığında bir Kent'in Portresi" sergisi kapsamında sergilenmektedir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 376
favori
like
share