Perdelerin uzun ömürlü olması için gerekli püf noktalar - perdelerin bakımı - perdeler için püf noktalar

Evinizde hem zorunlu ihtiyaç olan hemde dekor amaclı kullandığınız perdelerin bakımını düzenli aralıklarla yaparsanız, perdelerinizin ömrünü uzatırsınız ve temiz kalmalarını sağlarsınız. Aynı zamanda çok fazla olan perdeleri sık sık yıkayarak kaybedeceğiniz zamandan ve enerjiden tasarruf etmiş olursunuz.Perdelerinize en fazla zarar veren güneş ışınlarıdır. Güneşin verdiği zarardan perdelerinizi korumak için arkalarına güneşlik olarak kullanılan ek pedeler veya storlar takın.Sık sık yıkamak yerine ayda 1 kez elektrikli süpürgelerin perdeler için olan özel uçları ile tozlarını alın. Unutmayın ki perdelerinizi sık sık yıkamak kumaşlarının zarar görmesine ve kısa zamanda eskimesine sebep olur.

Perdelerinizi yıkamadan önce mutlaka üzerlerindeki bağcık, toka ve süs amaçlı yerleştirilen nesneleri çıkarın. Silkeleyerek üzerlerindeki tozları temizleyin. Perde kumaşınızın cinsine göre deterjan seçin. Kesinlikle ağartıcı kullanmayın. Renkli olan tül veya dekor perdelerinizde beyazlatıcı özelliği olmayan renkli kumaşlar için üretilen deterjanlardan kullanın. Beyaz olan perdelerinizi ise yine beyazlar için kullanılan deterjanları kullanarak yıkayabilirsiniz.

Tüllerinizi çamaşır makinesinde yıkamadan önce ılık su elinizde ön yıkamadan geçirebilirsiniz. Çamaşır makinesinde yıkama yaparken tül perdelerinizin dokuma özelliğine ve kumaş cinsine göre 30-40 derecede hassas yıkama yapabilirsiniz.

Güneşliklerinizi yine ılık su ile elinizde ön yıkamadan geçirdikten sonra uygun bir yıkama programını seçerek makinada yıkayabilirsiniz.

Saten perdelerinizin üzerinde iplik çekilmeleri ve buruşukluklar istemiyorsanız mutlaka 30 derecede ve hassas programda yıkayın. Bu kumaşın deforme olmasını engeller.

Kalın dekor perdelerinizi yine sıcak olmayan 30 derece su ile yıkayabilirsiniz.

Eğer ipek perde kullanıyorsanız çamaşır makinesinde asla yıkamayın. Çamaşır makinasında yıkamak perdenizi görmek istemediğiniz bir şekilde bulmanıza sebep olabilir.

Kadife perdelerinizi uzun süre kullanmak ve dokumada hoş olmayan görüntüler olmasını istemiyorsanız kuru temizleye gönderin.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1989
favori
like
share
kul34 Tarih: 17.08.2009 10:26
elıne sağlık