ütü yapmanın pratik yolları - hangi kumaş nasıl ütülenir - ütüleme tarzları - farklı kumaşlarla ütü yapımı

Sabah sabah ütü yapmak güne güzel başlamanın pek de iyi bir yolu olduğu söylenemez, değil mi? Ütülerin üstesinden gelme konusundaki ipuçlarımızdan ilhamalın, ütülenmeyi bekleyen çamaşır yığınlarından kurtulun!

İŞİNİZİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN

Kolları sıvamadan televizyonda en sevdiğiniz programı izlerken kahvenizi yudumlamaya ne dersiniz?

- Kırışıklıkları gidermek için sprey ürünlerden faydalanabilirsiniz. Böylece ütü için ayırdığınız zamanı azaltabilirsiniz.

- Yıkama biter bitmez çamaşırları makineden çıkarıp asın. Böylece çamaşırların kırışmasını büyük miktarda engellemiş olursunuz. Ayrıca çamaşır makinesinde kısa program tercih etmeniz de kırışıklıkları azaltacaktır.

- Temiz giysileri kuruduktan sonra sepette bekletmeniz çamaşırların daha fazla kırışmasına sebep olacaktır.

- İnatçı kırışıklıkları, ütülenecek çamaşırın üzerine nemli bir bez koyarak giderebilirsiniz.

- Çamaşırları ütünün gerektirdiği ısı ayarına göre gruplayabilirsiniz. Böylece ütünün ısısını ayarlamak için vakit kaybetmeden işinizi kısa sürede bitirebilirsiniz.

- Ütünün çamaşırlar üzerinde kaymasını sağlamak için kaygan zeminli bir ütü masası örtüsü tercih edebilirsiniz.

- İnce ve koyu renk kumaşları, ters çevirerek ütüleyin. Ayrıca bu tarz kumaşları seçerken doğru ısıyı tercih ettiğinizden emin olun. Bu tarz bir yöntemle kumaşın parlamasını engelleyebilirsiniz.

FARKLI KUMAŞLARA FARKLI ÜTÜLEME TARZI

Sentetikler: Sentetik kumaşların yanmasını engellemek için mutlaka düşük ısı ayarında ütüleyin.

İpekliler: İpekleri ütüyü değdirmeden önce buhar püskürterek, sonrasında ise soğuk ya da ılık ütü ile üzerinden geçerek ütüleyebilirsiniz.

Ketenler: Ketenleri hafif nemli iken ütüleyebilir ya da kuruduktan sonra üzerlerini hafif nemlendirerek ütüleyebilirsiniz.

Kadife: Kadifeleri ters yüzlerine nemli bir bez koyarak ütüleyebilirsiniz.

Yünlüler: Yün giysilerin parlamasını engellemek için üzerlerini nemli bir bezle kapatarak ütüleyebilirsiniz.

ÜTÜSÜZ BİR HAYAT OLABİLİR Mİ?

- Yeni giysiler alırken ütü gerektirmeyen, kırışmayan kumaşlar tercih ederseniz ütü derdinden kurtulabilirsiniz.

- Çamaşırları yıkanır yıkanmaz asın. Ayrıca düğmeleri ilikleyip, giysinin esas şekli ne ise ona göre asarsanız giysileriniz kuruduğunda eskiye oranla daha az kırışıklık kaldığını göreceksiniz.

- Çamaşırları açık havada ve hafif meltem olan bir alanda kurutmak kırışıklıkları ve dolayısıyla ütülenecekleri azaltmanın bir diğer yolu.

- Ütülediğiniz giysiler dolapta tekrardan kırışıyorsa duş alırken giysinizi banyoda düzgün bir şekilde askıya asın. Duşunuzun buharı kırışıklıkların çözülmesini sağlayacaktır ütülenecekleri azaltmanın bir diğer yolu.

- Ütülediğiniz giysiler dolapta tekrardan kırışıyorsa duş alırken giysinizi banyoda düzgün bir şekilde askıya asın. Duşunuzun buharı kırışıklıkların çözülmesini sağlayacaktır.

ÜTÜ BAKIMI

Sentetik bir giysiyi ütülerken yaktınız ve kopan parça ütünün tabanına yapıştı. Ne yapmalısınız?

- Öncelikle ütüyü sıcak ayara getirebilirsiniz. Sonra kalınca bir kağıtla yapışan parçayı temizlemeye çalışın. Eğer ütünün soğumasını beklerseniz temizlemesi çok güç olacaktır. Ütü soğuduktan sonraysa ıslak bir bezle tabanını elinizi yakmadan temizleyebilirsiniz.

- Ütü tabanındaki inatçı lekeleri bikarbonat ya da beyaz diş macunu ve nemli bez yardımıyla çıkarabilirsiniz.

- Buharlı ütüler kendi kendilerini temizleyemediklerinden ütü suyu ile temizleyebilirsiniz.

- Eğer ütünüzü tüm bakımlarını yapmanıza rağmen kireçten kurtaramıyorsanız su haznesine biraz renksiz sirke karıştırabilirsiniz.

İPUCU

İşlemeli tekstilleri ters taraşarından hafifçe nemlendirerek ütülediğiniz taktirde kırışıklıkları daha rahat giderebilirsiniz.

İŞARETLERİN DİLİ

Hangi kumaşın nasıl ütüleneceği çoğu kez etiketlerde mevcuttur. Peki siz bu şekilleri okumayı biliyor musunuz?

Etiket üzerindeki ütü işaretinin içinde eğer tek bir nokta mevcutsa bu o giysiyi ılık ısı ayarında ütülemeniz gerektiğini söyler.

İki nokta ılık ayarının biraz daha üzerinde bir ısı ile ütülemeniz gerektiği anlamındadır. Polyester ve yünlü kumaşları bu ayarda ütüleyebilirsiniz.
Ütü işaretinin içinde üç nokta sıcak ısı ayarına işaret eder. Genellikle keten kumaşları ütülerken bu ısı ayarını tercih edebilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1562
favori
like
share
kul34 Tarih: 17.08.2009 10:25
elıne sağlık
alp-perss Tarih: 15.08.2009 13:15
ellerinize sağlık faydalı bilgiler vermişsin
Nirvana Tarih: 02.08.2009 00:46
Eğer ütünüzü tüm bakımlarını yapmanıza rağmen kireçten kurtaramıyorsanız su haznesine biraz renksiz sirke karıştırabilirsiniz...
[COLOR=cyan]bu çok işime yarıcak cnm tşkkler