çocuk sağlığı - DEHS

Amerikan Ulusal Mental Sağlık Enstitüsü’nde (NIMH) yürütülen bir araştırmada, dikkat eksikliği hiperaktivite sendromu (DEHS) olan çocuklarda, beyindeki bazı bölgelerin gelişiminin birkaç yıl geciktiği açıklandı.

Yapılan çalışmada, DEHS hastası çocuklarda görülen bu problemin, özellikle düşünme, plan yapma, ve dikkatle ilgili fonksiyonların yer aldığı kortekste ortaya çıktığı belirlendi.

223 DEHS hastası çocuğa ait MRI görüntülerinin incelenmesi sonucunda, 40,000 korteks bölgesinin yaklaşık yarısının, ortalama 10.5 yaşında en üst düzeyde kalınlığa ulaştığı tespit edildi. DEHS hastası olmayan çocuklarda ise bu durumun ortalama 7.5 yaşında tamamlandığı açıklandı.

Ancak uzmanlar, beyindeki arkadan öne doğru gelişimin hem sağlıklı hem de DEHS hastası çocuklarda benzerlik gösterdiğini, fakat bu kalınlaşmanın farklı bölgelerde farklı zamanlarda gerçekleştiğini belirtiyorlar.

NIMH Çocuk Psikiyatrisi bölümünden Dr. Philip Shaw açıklıyor: “Gecikmeli olsa bile, DEHS hastası çocuklarda da korteks gelişmini normal bir şekilde tamamlıyor.”

Proceedings of the National Academy of Sciences’da bu çalışmaya yer verilmiştir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 528
favori
like
share