çocuk sağlığı - televizyon - televizyonun çocuklarda olumsuz etkileri

Yapılan yeni bir çalışmayla, obez çocuklarda görülen hipertansiyonun nedeninin televizyon olabileceği açıklandı.

California Üniversitesi pediatri bölümünden profesör Dr. Jeffrey B. Schwimmer açıklıyor: “Elde ettiğimiz veriler, obez çocukların tedavi süreçlerinde hem doktorların hem de ailenin, çocuğun televizyon karşısında geçirdiği zamanı dikkatli bir şekilde değerlendirmeleri gerektiğini açıkça ortaya koyuyor.”

Yaşları 4 ile 17 arasında olan ve klinik tedavisi devam eden 546 obez çocuğun katıldığı çalışmada, çocukların televizyon izleme süreleri, vücut kitle indeksi ve tansiyon bilgilerinin değerlendirildiği açıklandı.

Yapılan araştırma sonucunda, obezitenin şiddeti ve televizyon karşısında geçirilen zamanla hipertansiyon arasında güçlü bir bağlantı olduğu belirlendi.

Amerikan Pediatri Derneği’nin çocukların televizyon izleme sürelerinin iki saatten daha az olmasını tavsiye ettiğini belirten Schwimmer ekliyor: “Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki doktorların sadece %51’i obez hastalarına bunu bildiriyor. Yapılan pekçok araştırmada, fiziksel aktivitede hiçbir değişiklik olmamasına rağmen, televizyon karşısında geçirilen sürenin kısıtlanmasıyla, kilo vermenin mümkün olduğu tespit edilmiştir.”

American Journal of Preventive Medicine’nın Aralık sayısında bu çalışmaya yer verilmesi bekleniyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 411
favori
like
share
SaWuRaNLıM Tarih: 02.08.2009 15:22
çockların sağlıgı ıcın öenmlı bı konu

paylaşımın için teşekkürler.!!