Sağlıklı ve uzun yaşamanın sırları

Bilimde ve teknolojide sağlanan gelişmeler sayesinde ortalama insan ömrü her geçen yıl uzuyor. Gelişmiş ülkelerde kadınlar için beklenen yaş 80’i erkekler için de 75’i buldu. Amerika’da 100 yaşını geçen yani dalya yapan insan sayısı her yıl % 4.1 oranında artmakta. Türkiye’de de ortalama yaşam süresi kadınlarda 70’i erkeklerde 65’i geçti. Yakın gelecekte dünya nüfusunun %50’sini 60 yaşın üzerindekilerin oluşturması bekleniyor.

Peki sağlıklı ve uzun yaşamak için neler yapmalı?

İşte size 20 öneri:

Gülün. Gülmek bir taraftan stres hormonlarının düzeyini azaltıyor diğer taraftan vücudun doğal savunma mekanizmalarını ve bağışıklığı güçlendiriyor. Kahkaha özellikle kalp sağlığı için spor ve egzersiz kadar faydalı.

Gecede 6-7 saat uyuyanlar daha uzun yaşıyorlar. Uykunun 8 saatten fazla ve 4 saatten az olması yaşama süresini kısaltıyor. Gece uykusu çok önemli. Bir de yatak odanızın karanlık olmasına dikkat edin. Fırsat bulursanız öğle vakti yarım saati geçmeyen uyku da çok yararlı.

Mutlu bir evlilik erkek için de kadın için de uzun yaşamanın anahtarlarından. Birden fazla evlilik yapanların beklenenden erken öldükleri aklınızda olsun.

Düzenli egzersiz yapanların daha uzun yaşadığını artık herkes biliyor. Bunun için de en uygun sporlar düzenli yürüyüş ve yüzme.

Düzenli aaaa de uzun yaşama şansını artırıyor. aaaa stresi azaltıyor mutluluğu artırıyor ve daha iyi uyumamızı sağlıyor.

Çok çocuğu olanlar da uzun yaşıyorlar. Çocuk ve torunlarla olan yakın ilişkiler mutluluğu ve yaşama motivasyonunu artırıyor.

Anne ve babanıza akrabalarınıza yakın olun onlarla sık sık görüşün.

Mümkünse şehirde değil köyde yaşayın.

Araba kullanmayın. Yürüyün veya bisiklete binin.

Fazla kilolardan bir an önce kurtulun. Obezite hem kalp hastalıkları hem de bazı kanserler için risk yaratıyor.

Hangi yaşta olursanız olun yeni bir şey öğrenmeye bakın. Mesela bir müzik aleti çalın veya yeni bir dil öğrenin.

Araştırmalara göre iyimser olanlar yani hayata pembe gözlüklerle bakanlar karamsarlara göre 12 yıl fazla yaşıyor unutmayın.

Sigara ve alkol içmeyin sigara içilen ortamlarda bulunmayın.

Eğitim düzeyi de uzun yaşamayı etkileyen faktörlerden. Eğitimi az olanlarda sigara ve alkol tiryakiliği çok daha fazla ve bunların çeşitli iş kazaları ve meslek hastalıklarıyla karşılaşma ihtimalleri de daha yüksek.

Her gün az miktarda çikolata yiyenlerin tatlı yiyenlere göre 2-3 misli fazla yaşadıklarını gösteren araştırmalar var. Çikolatada bulunan fenollerin kalp hastalıklarına karşı koruma sağladıkları biliniyor.

Düzenli olarak ibadet edenler daha uzun yaşıyorlar. Dua etmek stresi ve sıkıntıları azaltarak kalp hastalıkları ve kansere karşı koruyuculuk sağlıyor.

Kanserlerin %50’si diyetle ilgili. Günde en az beş kere sebze ve meyve yerseniz akciğer mide-bağırsak mesane ve meme kanserine yakalanma riskiniz azalır.

Yeşil ve siyah çayda bulunan antioksidanların özellikle kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi var. Hatta kalp krizinden sonra düzenli olarak çay içenlerde hayatta kalma şansı içmeyenlere göre %30 daha fazla.

Eve iş getirmek stresi ve bu da kalp krizi ve yüksek tansiyon riskini artırıyor.

Evde kedi köpek maymun kuş... gibi evcil hayvan besleyenler daha iyimser oluyorlar ve daha az strese maruz kalıyorlar. Hipertansiyonu olanlar için köpek en uygunu ama akvaryum da işe yarayabilir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 432
favori
like
share