Excel’de Veri Süzme - Excel’de Veri Süzme Nedir - Excel’de Veri Süzme Nasıl Yapılır - Excel Yardımı

Excel’in Veri Süzme İşlevi uzun listelerde bize çok önemli kolaylıklar sağlıyor. Çok uzun listelerdeki izlemek istediğimiz verileri bu şekilde süzerek görüntüleyebilir ve ihtiyaçlarımız doğrultusunda kullanabiliriz.

Bu yöntemi kullanmak için listemizde sayısal değerlerin olduğu sütun(lar) olması gerekir ki biz bu sayısal verilerle süzme işlemleri gerçekleştirelim. Ayrıca her sütunun en üst satırında Ürün Numarası, Müşteri No, Notlar vs sütunun içeriğini tanımlayan bir başlık bulunmalıdır. On binlerce ismin ve bu isimlerin yanındaki alacaklı bilgilerinin, ürün fiyatlarının veya notların olduğu bir Excel sayfası düşündüğümüzde en yüksek borçlu olan 10 kişiyi, en az borcu olanları ya da istediğimiz rakam aralığındaki kişileri bu yöntemle saniyeler içinde süzebilir ve görüntüleyebiliriz.Şimdi bu özelliği nasıl kullanacağımıza gelelim.

Excel çalışma sayfasında sayısal değerlerden oluşan sütunun olduğu sütuna imleci konumlandırdıktan sonra Veri > Süz > Otomatik Süz adlı menüye gelip kliklediğimizde imleci konumlandırdığımız hücre de yandaki şekilde görülen açılır menü görünümlü şekil oluşacaktır. Listemizin uzunluğunun bir sınırı yok istediğiniz uzunlukta olabilir.

Aşağı oklardan birine klik yapıldığında açılır menüde;
(Tümü…)
(İlk 10…)
(Özel…)
menüleri ile birlikte işlem yapacağımız sütundaki rakamlar görünecektir.

Tümü Menüsü, verileri ilk halinde gösterir.
İlk 10 Menüsü, listemizdeki rakamlar içindeki en büyük 10 ismi süzerek gösterir.
Özel Menüsü, listemizdeki verileri ihtiyacımız doğrultusunda özelleştirerek göstermemiz için kriterleri belirlememiz içindir.
Diğer rakamların olduğu menüler ise klik yaptığımız rakamlara eşit olan seçenekleri görüntülemek içindir.

Özel Menüsü ile görüntüleme kriterlerini belirleyebiliyoruz. Açılır menüdeki (Özel…) menüsüne tıkladığınızda farklı bir pencere açılacaktır. (alttaki görüntü) Bu pencereden süzme kriterlerimizi belirleyebilirsiniz. Bu yöntemle, girdiğiniz rakama eşit olanları, girdiğiniz rakam dışındakileri, büyüklerini veya küçük olanları vs süzerek görüntüleyebilirsiniz.Listedeki Otomatik Süz özelliğini yine Veri > Süz > Otomatik Süz menüsüne klikleyerek iptal edebilirsiniz.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3226
favori
like
share