Aynur Birkan

“Yaşam, biz başka planlar yapmakla meşgulken, olagelen şeylerdir.” John Lennon

Hepimiz hayatta bir şeylere ulaşmak, belli bir yerlere gelmek için planlar yapar ve bu planları uygulamak için emek harcarız. Senaryolar yazar, sonrada oynarız. Fakat birçoğumuz, oyunun hiç sonu gelmeyecekmiş gibi davranırız. Bu arada da, yapmamız gereken birçok şeyi de daha sonra olmak üzere öteleriz. Günün birinde, içimizden geldiği bir zaman, yapmayı düşünürüz. Düşlerimizi, hep düşünce denizimizin ortasındaki, o düşsel adaya “Günün Birinde Adası” na erteleriz. Kendimizi hep “günün birinde bunu yapacağım,” ya da “günün birinde şunu yapacağım,” derken buluruz.

Her şeyin bir alternatifi ve telafisi vardır. Telafisi olmayan tek şey zamandır.

Bizler yaşadıklarımıza o kadar kaptırıyoruz ki kendimizi zamanın geçtiğinin farkına bile varamıyoruz. Daha sonra da yapmak istediklerimizi veya yapmamız gerekenleri mazeretler oluşturarak sürekli ileri tarihlere erteliyoruz. Ve bu sıra da bir kez gittiğinde asla geri dönmeyen şeyi; Zamanı unutuyoruz. Ayrıca o zaman için de gizli, fırsatları da kaçırıyoruz. Dolayısıyla hayatta telafisi olmayan anların için de gizili olan fırsatlarında telafisi olmayabiliyor. Böylece yaşamın bize sunduğu; önemli bir girişim, kariyer, arkadaş, dost, randevu, toplantı gibi, en üstün fırsatların yanından da öylece uyurgezer misali geçip gidebiliyoruz.

Unutmayalım ki, bugün yaşadıklarımız yarınlarımızın ön eylemleridir. Gerekmeyen hiçbir şeyi geleceğe ertelemeyin.

Yaşam şimdidir. Yaşam, daha sonrası değildir. Her şeyle anında ilgilenin. Şimdi yapabileceğiniz her şeyi şimdi yapın ki; yeni fırsatlar için, geleceğiniz her zaman sonuna dek açık olsun. Gelecekte zaten olacak olan, yapılacaklar listesine bir yenisi eklenmesin.


O nedenle; Size sunulan raporu o anda inceleyen, daha sonra incelemek üzere masanızın bir köşesine iliştirmeyin.

Açmanız gereken telefonu o anda açın. Dilemeniz gereken özrü anda dileyin. Hazır olmayı düşündüğünüz anı beklerseniz, o an hiç olmayabilir. Veya gelecekteki özür, o andaki özür kadar etkili olmayabilir.

Birilerine yardım etmek için yarını beklemeyin.

Görmek istediğiniz yerlere ilerideki uygun zamanda değil, ilk uygun zamanda gidin.

Çünkü her yeni gün, yeni fırsatlarla doludur. Fırsatlar herkesin ayağına gelir. Ve ertelemeden yapacağınız her şey karşınıza, telafisi olmayan bir fırsat olarak, çıkabilir.

“Bugünü yaşa, yarın çok geç olabilir.” Martial

“Bütün başarımı işlerimi zamanında yapmaya borçluyum” Nelson Mandela

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 420
favori
like
share