[FONT="Arial Narrow"]Acı bakla (Lupinus), baklagiller (Fabaceae) familyasından, 200 kadar türü içeren bitki cinsi.

Fabaceae familyasındandır. Güneşli bölgeleri sever. Asitli, kumlu geçirgen topraklarda iyi gelişim gösterir. Yaz aylarında toprağının nemli tutulması gerekir. Çiçekleri dik salkımlar şeklinde kümelenmiştir. Hayvan yemi, yeşil gübre ve süs bitkisi olarak yetiştirilen birçok tür vardır.

Kazık köklüdür. Çiçekleri canlı renklerdedir. En bilinen türleri; Lupinus angustifolius-mavi çiçekli acı bakla, Lupinus albus-ak çiçekli acı bakla ve Lupinus lutens-sarı çiçekli acı bakladır.
3000 yıl önce bazı türlerinin tarımına başlanmıştır. Çiçekleri dik salkımlar şeklinde kümelenmiştir, 30-120 cm'e kadar boylanabilir. Yabanıl türlerin çoğu Akdeniz çevresinde ve Kuzey Amerika'da yetişir. Bazı türleri süs yeşil gübre olarak tarlalara ya da süs bitkisi olarak bahçelere ekilir.Tohumları ise genellikle hayvan yemi olarak kullanılır.
Türkiye hem kültürü yapılan türler ve onların yabani formları, hem de sınırlı amaçlarla kültürü yapılan acı bakla türleri açısından zengindir ve doğal bitki örtüsünde türleri ile bu türlere ait alt türler oldukça yaygındır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 665
favori
like
share