bilgisayarlardan biri vista biri xp ne yaptıysam ağ bağlantısı kuramıyorum yardımcı olur musunuz

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 6260
favori
like
share
answerr Tarih: 08.08.2009 05:37
dediklerinizi yaptım ağı kurdum bu seferde vista xp yi görüyo ama xp vistayı görmüyo bunu nasıl düzeltcem
GS2004 Tarih: 03.08.2009 20:06
Windows Vista tabanlı bir bilgisayarda Ağ Haritası'nı çalıştırdığınızda Windows XP çalıştıran bilgisayarlar ağ diyagramında görünmez.

Not Bu makalede, 32-bit Windows XP tabanlı bilgisayarların Windows Vista tabanlı bilgisayarlardaki Ağ Haritası'nda görünmesini sağlayan bir güncelleştirme anlatılmaktadır.


Bu sorun, Windows XP tabanlı bilgisayarda Bağlantı Katmanı Topoloji Bulma (LLTD) Yanıtlayıcısı bileşeni yüklü değilse oluşur.

Windows Vista'daki Ağ Haritası, ağ aygıtları arasındaki bağlantıların ağ diyagramlarını oluşturur; bu diyagramlar bağlantı sorunlarını gidermek için kullanılabilir. Ağ Haritası, ağdaki diğer aygıtları sorgulayarak ağın nasıl düzenlendiğini belirleyen Bağlantı Katmanı Topoloji Bulma (LLTD) adlı bir bulma protokolü kullanır.

Windows Vista, LLTD protokolünü uygulayan yazılım bileşenleri içerir. Ağdaki diğer aygıtların haritada görüntülenmesi için bunların Windows Vista tabanlı bilgisayardan gelen harita oluşturma isteklerine yanıt verebilecek bir bulma protokolünü etkinleştirmesi gerekir.

Geçici ağ, bilgisayarlar ve aygıtlar arasında belirli bir amaç (örneğin, bir toplantı sırasında belge paylaşmak veya birden fazla oyuncu ile bilgisayar oyunu oynamak) için kurulan geçici bir bağlantıdır. Ayrıca bir Internet bağlantısını geçici ağınızdaki diğer kişilerle geçici olarak paylaşabilirsiniz, böylece o kişilerin kendi Internet bağlantılarını kurmaları gerekmez. Geçici ağlar yalnızca kablosuz olabilir. Bu nedenle, geçici ağ oluşturabilmeniz veya böyle bir ağa katılabilmeniz için bilgisayarınızda bir kablosuz ağ bağdaştırıcısı olması gerekir.


1.

Başlat düğmesi Başlat düğmesinin resmive ardından Bağlan'ı tıklatarak Bir Ağa Bağlan'ı açın.
2.

Bağlantı veya ağ kur'u tıklatın.
3.

Geçici (bilgisayarlar arası) ağ kur'u tıklatın, İleri'yi tıklatın ve sihirbazın adımlarını uygulayın.
Notlar:

* Ağa bağlı bilgisayarların biri veya daha fazlası etki alanına katılırsa, o bilgisayarın üzerindeki paylaşılan öğeleri görüp onlara erişebilmek için bir kullanıcı hesabınızın olması gerekir.
* Ağa bağlı bilgisayarlar etki alanıyla birleştirilmemişse ancak paylaşılan öğelere erişmeleri için kişilerin bilgisayarınızda bir kullanıcı hesabının olmasını zorunlu kılmak istiyorsanız, Ağ ve Paylaşım Merkezi'nde parola korumalı paylaşımı etkinleştirin.

Parola korumalı paylaşımı açmak için

a.

Başlat düğmesi Başlat düğmesinin resmi, Denetim Masası, Ağ ve Internet ve ardından Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni tıklatarak Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni açın.
b.

Paylaşma ve Bulma altında parola korumalı paylaşım devre dışıysa, bölümü genişletmek için ok düğmesini Ok düğmesinin resmi tıklatın, Parola korumalı paylaşımı aç seçeneğini, ardından Uygula'yı tıklatın. Yönetici izni gerekli Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
* Tüm kullanıcılar geçici ağdan bağlantılarını kestiklerinde veya ağı kuran kişi bağlantısını kesip ağın diğer kullanıcılarının erişimi dışına çıktığında geçici ağ (oluştururken kalıcı bir ağ olmasını istemediyseniz) otomatik olarak silinir.
* Internet bağlantınızı paylaşıyorsanız, aşağıdaki durumlarda Internet bağlantı paylaşımı (ICS) devre dışı kalır:Geçici ağdan bağlantınızı kestiğinizde.ICS'yi etkinleştirdiğiniz eski ağdan bağlantı kesmeden yeni bir geçici ağ oluşturduğunuzda.Geçici ağdan bağlantı kesmeden, oturumu kapatıp tekrar açtığınızda.
* Geçici ağ kurup Internet bağlantınızı paylaşırsanız ve biri aynı bilgisayara Hızlı Kullanıcı Geçişi'ni kullanarak oturum açarsa, o kişiyle paylaşmamış olsanız dahi Internet bağlantısı paylaşılmaya devam eder.


Doğrudan kablo bağlantısı, iki bilgisayarın giriş/çıkış (G/Ç) bağlantı noktaları arasında bir modem veya başka bir arabirim aygıtı yerine tek bir kabloyla gerçekleştirilen bir bağlantıdır.
Çoğu durumda, doğrudan kablo bağlantısı bir kukla modem kablosuyla yapılır. Doğrudan kablo bağlantısını, bilgisayarlar arasında dosya değişimi, kaynaklara erişmek ve benzeri amaçlarla bilgi aktarımı için kullanabilirsiniz.

Doğrudan Kablo Bağlantısı Yapma
1. Başlat'ı ve sonra Denetim Masası'nı tıklatın, sonra da Ağ Bağlantıları'nı çift tıklatın.
2. Ağ Görevleri altında, Yeni bağlantı oluştur'u ve sonra İleri'yi tıklatın.
3. Gelişmiş bir bağlantı kur'u ve sonra İleri'yi tıklatın.
4. Doğrudan başka bir bilgisayara bağlan'ı ve sonra İleri'yi tıklatın.
5. Bu makinenin iletişimde üstleneceği rolünü seçin. Bu bilgisayarda erişmek istediğiniz bilgiler varsa, Ana Bilgisayar'ı tıklatın. Bu bilgisayar başka bir bilgisayardaki bilgilere erişecekse, Konuk'u tıklatın.

Ana Bilgisayarı Kurma
1. Bu bağlantı için kullanmak istediğiniz bağlantı aygıtını tıklatın (paralel veya seri bağlantı noktası ya da bir kızılötesi bağlantı noktası), sonra da İleri'yi tıklatın.
2. Uygun onay kutularını seçerek bağlanmasına izin verilen kullanıcılara erişim izinlerini atayın ve arkasından İleri'yi tıklatın.
3. Son'u tıklatıp yapılandırma işlemini tamamlandırın.

Konuk Bilgisayarı Kurma
1. Bu bağlantıyı belirten bir ad yazın ve sonra İleri'yi tıklatın.
2. Bu bağlantı için kullanmak istediğiniz bağlantı aygıtını tıklatın (paralel veya seri bağlantı noktası ya da bir kızılötesi bağlantı noktası), sonra da İleri'yi tıklatın.
3. Bağlantının tüm kullanıcılar tarafından mı (Herkes için'i tıklatın), yoksa yalnızca sizin tarafınızdan mı (Yalnızca benim için'i tıklatın) kullanılacağını belirleyin ve İleri'yi tıklatın.
4. Son'u tıklatıp kurulum işlemini tamamlayın.

Sorun Giderme
• Ana bilgisayar gibi davranan bir doğrudan ağ bağlantısı oluşturmak için, Administrator olarak oturum açmış veya Administrators grubunun bir üyesi olmanız gerekir. Konuk olarak yapılandırılan doğrudan ağ bağlantılarında yönetici düzeyinde haklar gerekmez.

• Bağlantınızı oluştururken onu ana bilgisayar olarak belirlerseniz, bağlantı Ağ Bağlantıları klasöründe Gelen Bağlantılar olarak görünür.

• Ağ Bağlantıları klasöründe bağlantıları kopyalayarak birden çok doğrudan bağlantı oluşturabilirsiniz. Daha sonra, bağlantıları yeniden adlandırabilir ve bağlantı ayarlarını değiştirebilirsiniz. Böyle yaparak, birden çok bağlantı noktası, ana bilgisayar vb. için farklı bağlantıları kolayca oluşturabilirsiniz.

• Doğrudan bağlantılar, kimlik doğrulaması gereksinimlerini atlayabilir. Bu, el bilgisayarları gibi aygıtlar için kullanışlıdır. Bu ayarı, ana bilgisayarın gelen bağlantılarında yapılandırmalısınız.

• Doğrudan bağlantıyı bir seri (RS-232C) kablo kullanarak oluşturursanız, Yeni Bağlantı Sihirbazı'nda seçtiğiniz bağlantı noktası kukla modem kullanan bağlantılar için etkinleştirilir.

• Doğrudan bağlantı oluştururken bilgisayarınızda Administrator veya Administrators grubunun bir üyesi olarak oturum açtıysanız, bilgisayardaki tüm paralel bağlantı noktalarını, yüklenmiş ve etkinleştirilmiş olan kızılötesi bağlantı noktalarını ve COM bağlantı noktalarını içeren bir bağlantı aygıtları listesi görüntülenir. Administrators grubunun üyesi olmayan bir kullanıcı olarak oturum açtıysanız ve bir doğrudan bağlantı oluşturursanız, aygıt listesinde bilgisayarın paralel bağlantı noktaları, yüklenmiş ve etkinleştirilmiş olan kızılötesi bağlantı noktaları ve yalnızca kukla modemlerle yapılandırılmış olan COM bağlantı noktaları bulunur.

Doğrudan bağlantı için bir COM bağlantı noktası kullanmanız gerekiyorsa, sistem yöneticinizden Denetim Masası'ndaki Telefon ve Modem Seçenekleri'ni kullanarak bilgisayarınızdaki COM bağlantı noktalarından birini kukla modemle yapılandırmasını isteyin.


[url]www.main-board.com[/url]