Triatlon Nedir - Triatlon Hakkında - Triatlon

TRİATHLON’NUN DÜNYADAKİ TARİHÇESİ
Triatlon yarışmalarının tarihçesi 1978 yılında başlıyor
İlk Tiriatlon yarışı 18 şubat 1978 de Hawai adalarında Waikiki plajında yapılmıştır.

Cesur deniz komandosu John COKLİNS Waikiki yüzme yarışları, Hawai adası çevresinde yapılan bisiklet yarışı ile Honolu maratonunu birleştirmek fikri ile ortaya çıkıyor. ve bu rüyası destek bulunca daha sonra yeni bir spor dalı olarak kabul edilerek, ilk Triatlon yarışmasına 15 kişi katılmış ve 12 kişi yarışı bitirebilmiş kazanan 11.46.58 derecesi ile Gordon HALLER 1.olan ilk Triatlon’ cu olmuştur.

TRİATLON’NUN TÜRKİYE’DEKİ TARİHÇESİ

Türkiye’de Triatlon Federasyonu 22 Aralık 2000’de kuruldu. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Merkez Danışma Kurulu Triatlonu, Bisiklet Federasyonundan ayırarak ayrı bir Federasyon olmasına karar verdi, ve adını “ Türkiye Triatlon Federasyonu ” koydu.


TRİATLON’UN DÜNÜ, BUGÜNÜ GELECEĞİ
Triatlon ferdi bir spordur. Yüzme, bisiklet ve koşunun arka, arkaya yapıldığı olimpik bir spor branşıdır. sprint (kısa) mesafe, orta uzunluk, olimpik mesafe, ıronman (demir-adam) olmak üzere 4 değişik mesafede yapılmaktadır.

Triatlon aslında kişisel bir spordur. Sporcunun erişebildiği gücü zorlayan insanüstü bir çaba gerektiren, değişik yaş gruplarının yapabileceği bir branşdır.
Olimpik tarzda rekor denemelerinin yapılmadığı hava ve zemin koşullarına göre derecelerinin değişebildiği bir spor olması insanların bu spora ilgisini arttırıyor.

Triatlon sporu bir felsefik spordur. Azimle çalışan gereklerini yerine getiren herkes bir diğerini geçer. mutlak birincilik mutlak ikincilik, üçüncülük yoktur, ama sağlam istikrarlı Triatlet vardır. yarışmalara katılan ve bitiren bir önceki derecesini 1 saniye geliştiren minimum 10 yıl maksimum 20-25 yıl Triatlon sporuna gönül veren kişi gerçek Triatlet, gerçek şampiyondur.

Özetle, Triatlon ufak ufak çakıl taşlarını sabırla bir araya getirmek sonunda yıllara yayılan, yıkılmayan, devrilmeyen bir piramit yapmaktır.

Bugüne kadar olimpiyatların açılışı geleneksel olarak binicilik ile başlar binicilikle son bulurdu.

Ancak artık dünya yeni sporlar ve yeni heyecanlar peşinde olduğu için Uluslararası Olimpiyat Komitesi de hareketli sporlarla oyunları başlatma karar almış ve bildiğimiz gibi Sydney Olimpiyatlarını Tiratlonla başlatmıştır.

Tiratlon, ilk olarak 2000 Sydney Olimpiyat Oyunlarına Olimpiyat Komitesince bağımsız olarak alındı.

Triatlon yarışmaları organize edildiği yörenin (yerin) coğrafi ve iklim koşullarına göre değişiklik yapılabilir. Örneğin yüzmenin mümkün olmadığı yerlerde, yüzme yerine başka bir spor disiplini konulabilir. Ancak ilk defa 2002 Sydney Olimpiyat Oyunlarında, Olimpik spor olarak kabul edilen Triatlon’ un Olimpiyatlarda kabul gördüğü şekli yüzme, bisiklet ve koşu disiplinlerinden oluşmaktadır.


TRİATLON’DA DÜN

Triatlon 2000 Sdney olimpiyat oyunlarında olmpik Spor olarak kabul edilmesine rağmen, Triatlonun geçmişi dünyada olduğu gibi Ülkemizdede daha düne kadar az bilinmekte idi.

Triatlon Ülkemizde İlk kez birkaç sporcunun katkısı ile Alanya’da 1990 yılında yapılan Uluslararası, Alanya Triatlonu ile başlamış giderek daha iyi daha güzel organizasyonlara imza atan bir belde ve bu sporu Ülkemize tanıştıran bir spor kenti kimliğine bürünmüştür.

Daha sonra Bisiklet Federasyonunun çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Triatlon Sporu nihayet Triatlon Federasyonunun kurulduğu gün 22 Aralık 2000’den itibaren Sporun ismi ile anılan Federasyonuna kavuşmuştur.

2000 yılında federasyon oluşumu,

2001 yılında ise 4 faaliyet organize edilmiş,

Bunlar;

-İlk faaliyet 4. Erdek Triatlon’u Türkiye Şampiyonası 01-Temmuz-2001’de

-İkinci faaliyet 4. Çeşme Triatlonu Türkiye Şampiyonası 3-4 Ağustos 2001’de

-Üçüncü 1. Ahlat ( Bitlis ) Triatlon’u 24-25 Ağustos 2001

-Dördüncüsü ise ETU Avrupa Tritlon Kupa finali 24-Ekim -2001 tarihinde
Antalya-Alanya


TRİATLONDA BUGÜN

Triatlon da bu güne kadar gelen süreye ve yapılanlara bakıldığında epey bir yol kat edildiği görülüyor.

Şöyle bir geçmişe bakacak olursak Triatlon’u düne kadar Alanya Triatlon’u ile tanıyorduk bu güne baktığımızda yurdun birçok sahil bölgesinde tanındığını yapıldığını görmekteyiz.

Yarışma sayısının artması ile yurdun farklı yerlerinde Triatlon yapılmaya başlanmış, bugüne kadar Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu kişilerin bile bilmediği Triatlonun tanınması sağlanmış, doğal olarak da daha çok İnsan, daha çok genç Triatlonu tanımış bir çok yeni gencin Spora başlamasına olanak sağlanmıştır. Düne kadarda toplam 100 civarında olan Sporcu sayısının bugün hızla arttığını görüyoruz. bugüne gelindiğinde Sporcu sayısının toplam 200 civarında olduğunu görmekteyiz. ve 2003 yılına gelindiğinde yine ilk defa Yıldızlar kategoriside yarışmalara konularak, geleceğe daha sağlam adımlarla adım atılmıştır. Çünkü Triatlon’ da Spora başlama yaşı 11 Lisans çıkarma yaşı 12 ‘dir. Triatlon zor bir Spor oldugu için daha gençlerin kassal yapıları tam gelişmemişken Triatlon gibi ağır bir Spora erken yaşta başlamaları mümkün değildir. böyle oluncada Ülkemizde genelde 11-12 yaşına gelen bir genç farklı Popüler Sporlara yönelmektedir. Aynı zamanda buğüne kadar gelen Triatletlerin birçoğu ya Yüzme Sporundan, ya Bisiklet Sporundan yada koşu branşında olan kişiler bu Sporları bırakıp Triatlona geçiş yapmışlardır. Federasyon olarak bügün artık direk olarak Triatletlerin yetişmesi için Yıldızlar kategoriside Federasyonun belirlediği belirli kısa mesafelerde yarışmalar konularak alt yapıdan direk olarak Triatlon Sporunu yaparak gelen Sporcular yetişmesine olanak sağlanmıştır.

Yeni bir federasyon olmasına rağmen bu kısa zamanda 2002-2003 yılında hızlı bir şekilde gelişme gösterip Uluslararası düzeyde başarılarada imza atmıştır.

Öncelikle Hakem, Antrenör, kursları ve Sporcu kampları ile Eğitim faaliyetlerini yönelik çalışmalar yapılmıştır.


2002 Yılında

Uluslarası boyutlarda ise

-İstanbul –Adalar’da 07-Eylül -2002 tarihinde yapılan 1. Uluslararası İstanbul Triatlonu ve Balkan Şampiyonasında Okan ULAŞ 02 : 06 : 43 derecesiyle olimpik mesafede Büyükler kategorisinde Balkan 3.

-Antalya – Alanya’da 23 Ekim 2002 tarihinde yapılan 2002 yılı kupa finali ve Türkiye Şampiyonası finalinde, Mert ONARAN 02:00:16 derecesiyle olimpik mesafe Gençler kategorisinde 3.

-Server TANFER 02:04:19 derecesiyle olimpik mesafe Masterlar kategorisinde 1.lik dereceleri elde edilmiştir.

2003 Yılında

Uyuslararası boyutlarda ise

-Balıkesir-Erdek’te 23-24 Ağustos 2003 tarihlerinde yapılan 1. Uluslararası Erdek Triatlonun’da
Şeyma ZERENGİL 1:19:38 derecesiyle 1.
A.Mine KARAASLAN 1:20:44 derecesiyle 2.
İpek ONARAN 1: 21 19 derecesiyle 3. olarak Gençler kategorisinde ilk üç madalyayı kazanmışlardır.

-Antalya-Alanya’da 21-22 Ekim 2003 tarihinde yapılan Avrupa Triatlon Kupası finalinde Server TANFER 02:12: 30 derecesiyle olimpik mesafe masterlar kategorisinde 3. olmuştur.

Çok yeni bir federasyon olmasına rağmen alınan bu derecelere ve verilen istatistik bilgilere bakılacak olursa her alanda Sporcu sayısı, Kulüp sayısı, Faal il sayısını ne kadar hızlı bir şekilde geliştiği görülecektir. ayrıca alınan uluslararası dereceler ilede bunu apaçık ortaya çıkarmaktadır.

Bunun dışında bugün farklı illerde’de Duatlon yarışmaları düzenlenerek Triatlon yarışmasının yapılamadığı mevsimde Duatlon yarışmalarının yapılması sağlanmıştır.

2003 yılında toplam 9 yurt içi faaliyet, 2 yurt içi Uluslararası faaliyet, 4 yurt dışı Uluslararası faaliyet, 2 adet kamp ve 1 seminer ile sezonumuzu tamamlamış bulunmaktayız.


TRİATLON’UN GELECEĞİ

Ülkemizdeki Spor kültürünün gelişmesi ve toplumuzda Sporun bir yaşam biçimi olarak benimsenmesine katkı yapabilmek amacıyla, gayretiyle, Spor sayesinde sağlıklı gençler yetiştirip. Uluslararası alanda Triatlonda en iyi konuma gelmek.

Sınırlı olanaklara rağmen herzaman kaliteye önem vererek başarıyı hedefleyen Triaton federasyonunun başarısının her gecen yıl dahada artıra bilmek için çalışmalar yapmak.

Gelecekte yapılacakları özetle sıralayacak olursak.

1-Gelecekte öncelikle Avrupa, Dünya, ve en büyük organizasyon olan Olimpiyatlar için sporcu hazırlamak, yetiştirmek,

2- Triatlon sporunu daha geniş kitlelere tanıtabilmek, amacı ile daha fazla ve daha değişik yörelerde organizasyonlar yapmak.

3- Öncelikle Üniversiteler Federasyonu ile iş birliğinde Üniversitelerarası Triatlon yarışmaları organize etmek.

4- Federasyonunun sporcuları hertürlü konuda desteklemesini sağlamak.

5- Daha fazla külüpleşmeye yönelmek.

6- En kısa zamanda İlk öğretim seviyesine inmesini sağlamak. ve bu yolla direk olarak Triatlon sporunu yaparak gelen sporcuların yetişmesine olanak verip, daha fazla sporcu arasından iyilerinin seçilerek ilerisinde Milli takımları oluşturmak.

7- Hazırlık kamplarını daha sıklıkla gerçekleştirmek.

8- En kısa sürede Triatlon kurallarını içeren bir Kitabı çıkarmak.

9- Antrenör sayısını artırmak için Antrenör kursları açmak.

Federasyonumuzda gerekli olan destek her zaman Sporculara, külüplere
sağlanacak olup. Bu güvende onların çalışmalarını dahada kolaylaştırıp böylelikle bundan sonraki Uluslararası yarışmalardaki başarıların kaçınılmaz olmasını sağlayabilmek

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1587
favori
like
share