Sabancı Merkez Camii - Adana

Sabancı Merkez Camii - Adana
Ramazanoğullarından ve Osmanlılardan kalma tarihi camiler silsilesine Cumhuriyet tarihimizin şaheserlerinden Sabancı Merkez Camii de eklendi.

Aralık 1988 tarihinde Devlet töreni ile temeli atılan Sabancı Merkez Camii'nin 65.000 m2�lik arsası, Büyükşehir Belediyesince Türkiye Diyanet Vakfı�na devredilmiş. Hamiyet perver Adanalıların erkekleri parmaklarındaki yüzükleri, kadınları kulaklarındaki küpeleri hayrederek caminin % 50�sini yapabilmiş. % 50�sini de rahmetli Hacı Sabancı ve onun vefatından sonra Sabancı ailesi tamamlamış.

Genel görünüm olarak Sultan Ahmet Camii'ne, mimarî özellik olarak Selimiye Camiine benzemektedir. Klasik Osmanlı mimarisi tarzında yapılmıştır.

Denilebilir ki bu cami, Selimiye'nin eşi, Sultan Ahmed�in kardeşi, Kocatepe'nin çağdaşı, Türk-İslâm toprakları Anadolu'nun mührüdür.

6 minareli, 16 şerefelidir. Minarelerin yüksekliği 99 metre, kubbe yüksekliği 54 metre, kubbe çapı 32 metredir.

Hat işlerini Hüseyin Kutlu; nakış - tezyinat işlerini Mimar Semih İrteş; mukarnas işlerini Ali Turan Usta; mihrap, minber, kürsü, ana mekan ve son cemaat mermer kapıları Nihat Kartal; şadırvanlar, sebil köşkü, bahçe mermer kapıları ve mermer söveleri Necati Cebeci; beton ve alçı vitraylar A. Kadir Aydın Usta; ana mekan ve hündekâri kapıları Ahmet Yılçay Usta, avizeyi Cedetaş firması yapmıştır.

MUHTEŞEM ESERE MUHTEŞEM AÇILIŞ

Adana'nın en güzel, en merkezi yeri Seyhan nehrinin kenarında, Taşköprüye karşı, Fuzûlî caddesine bitişik bir mekânda kurulan yukarıda özelliklerini verdiğim Cumhuriyet tarihimizin bu muhteşem eseri, muhteşem bir toplulukla ibadete açıldı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren camiyi ve çevresini dolduran halk, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz ile birlikte Adana'ya gelen Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e büyük tezahüratta bulundu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1667
favori
like
share