Sıcaklar Erken Doğum Riskini Artırıyor - Erken Doğum Riski - Erken Doğum Sebepleri

Anne adayları yaz aylarında sıcak havadan kaynaklanan su kaybı konusunda dikkatli davranmaları terleme yoluyla vücuttan atılan sıvının yeterince karşılanmaması durumunda erken doğum riskinin arttığı konusunda uyarıldılar. Eyüp Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Gürkan Özalp Online Sağlık'a yaptığı açıklamada havaların ısınmasıyla vücudun ter atma refleksinin arttığını ve bunun da özellikle anne adayları açısından sakınca doğurabileceğini belirtti.


Özalp yaz aylarında 32 haftadan önce doğum vakalarında artış gözlendiğine dikkati çekerek "Terleme yoluyla aşırı su kaybı yaşayan anne adaylarında sıvı eksikliği karşılanmayınca erken doğum riski artıyor" dedi.

Sıcaklık artışı ve değişiminin ayrıca kadın için stres kaynağı olduğunu ve bunun da su kaybını artırabileceğini vurgulayan Dr. Gürkan Özalp özellikle doğumun yaklaştığı süreçte sıvı tüketimi konusunda duyarlı olunması gerektiğini söyledi.
Özalp terlemeye neden olacak hareketlerden kaçınılmasını isteyerek özellikle öğle saatlerinde yani güneş ışınlarının dik düştüğü dönemlerde dışarı çıkılmaması konusunda duyarlı davranılması konusunda hamileleri uyardı. Yaşanan su kaybının rahmin kasılmasını artırdığını ve erken doğumu tetiklediğini vurgulayan Dr. Özalp anne adaylarına şu önerilerde bulundu:
"Anne adayları özellikle son dönemlerde kadın doğum uzmanlarına düzenli olarak gitmeliler ve bebeğin gelişiminin nasıl olduğunu kontrol altında tutmalılar. İlk 7 ayda 30 günde bir olan bu sayı 8'inci ayda 15 günde bir 9'uncu ayda ise 7 günde bire düşürülmelidir. Sağlıklı bir doğum için kontrollerini düzenli yaptıran kadınlar yaz aylarında ne kadar su kaybettiklerini ve vücudun ihtiyacının karşılanması için neler yapması gerektiğini öğrenerek önlemlerini almalıdır."

Doğum sayısının yaz aylarında arttığını ifade eden Gürkan Özalp "Temmuz ayı itibariyle doğum sayısı ve erken doğum vakalarında artış gözleniyor" diye konuştu.

Erken doğum nedeniyle tüm hastanelerde aynı sorunun yaşandığını ifade eden Dr. Gürkan Özalp yaz aylarında doğum ünitelerinde sıkışıklık yaşandığını ve servislerin kapasitenin üzerinde hizmet vermek zorunda kaldığını sözlerine ekledi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 305
favori
like
share