En son araştırmalar araba kullanırken mesaj yazmanın risklerini ortaya koyuyor. İşte korkunç gerçek!


Virginia Tech Ulaştırma Enstitüsü, araç kullanırken mesaj yazanların kaza yapma olasılığının, normal şartlara göre 23 kat daha büyük olduğunu keşfetti.

Araç kullanırken mesaj yazmak tehlikeli bir iş. Ancak sürücüler tehlikeyi pek umursamadan araç kullanırken mesaj yazmayı sürdürüyor. Yeni yayınlanan bu araştırma ise araç kullanırken cep telefonuyla mesaj yazmanın tehlikelerini gözler önüne seriyor.

Bu araştırmayı yürütmek için araçlara kameralar yerleştiren araştırmacılar, sürücüleri toplam 10 milyon kilometre boyunca takip etmişler. Sürücü davranışlarını takip eden araştırmacılar, sürücünün mesaj yazmak için gözünü yoldan ayırmasının kaza riskini inanılmaz arttırdığını gözlemledi.

Kazalarda veya kazayı çok yakın atlatma durumlarında sürücülerin kısa mesaj yazarken ortalama 4.6 saniye gözlerini yoldan ayırmasının, saatte 90 kilometre hızda bir futbol sahası uzunluğunda yol kat etmeye yettiğini ölçtüler.

Öte yandan cep telefonuyla konuşmak kaza riskini gözünü yoldan ayırmayan bir kullanıcıya göre sadece yüzde 30 arttırıyor. Bu araştırma bazı doğru bilinen yanlışları da düzeltiyor. Test ortamıyla gerçek hayatın farkını ortaya koyuyor. Sürücüler, daha önceden iddia edildiği gibi araç kullanırken cep telefonu kullandığında alkollüyken oldukları kadar risk altında değil.

Bu araştırmanın ortaya koyduğu bir başka sonuç, kablosuz kulaklık kullanmanın bir fark yaratmadığını ortaya koyuyor. Kullanıcıların Bluetooth kulaklık kullanmasının güvenlik açısından bir katkısı yok, sadece konfor yönünden artısı var. Araştırmacılara göre önemli olan sürücülerin gözlerini yoldan ayırmaması.

Araştırmacılar yeni araç kullanmaya başlayan gençlere trafikte cep telefonu kullanımının tamamen yasaklanmasının kaza risklerini önemli ölçüde düşüreceğini söylüyor. Genç kullanıcılar telefonlar konuşmaktan ziyade SMS okuyor ve yazıyor. Bu da kaza riskini 23 katına katlıyor.

Amerika'nın Kaliforniye eyaleti, vali Arnold Schwarzenegger'in kararıyla bu yasağı uygulayanlar arasında.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 597
favori
like
share