sedef hastalığına iyi gelen bitkiler - Sedef hastalığına bitkisel çözüm - sedef hastalığında bitkisel tedavi - sedef hastalığının bitkilerle tedavisi

Tıp dilinde “psoriasis” olarak adlandırılan sedef hastalığı birçok faktöre bağlı olarak gelişebilir. Bunlardan en önemlisinin genetik faktör olmasına rağmen katkıda bulunan diğer faktörler tamamlanmamış protein sindirimi, bağırsak toksemisi (bağırsak kaynaklı toksin oluşumu, bakterilerin yan ürünleri, vs.), karaciğer işlevinde bozukluk, alkol tüketimi, hayvansal yağların aşırı tüketimi, beslenme faktörleri ve stres olabilir. Çok hızlı bölünen deri hücrelerinin üst üste birikmesi sonucu oluşan lezyonlar şeklinde kendini gösteren hastalıkta etkili tedavi için hastalığa neden olan faktörlerin aydınlatılması son derece önemlidir. Olguların %52’sinde genetik, %39’unda stres faktörü nedeniyle oluştuğu tespit edilmiştir.

Tedavi için öneriler şu şekildedir.

Beslenmeye özen gösterilmeli, şeker, et, hayvansal yağlar ve alkol tüketiminin sınırlandırılmalı, lifli besinler ve balık tüketimine ağırlık verilmelidir.

Vitamin ve mineral eksiği varsa ya da besinlerden yeteri kadar yararlanılamıyorsa yüksek potansiyelli multivitamin ve mineral formülleri kullanılabilir.

A vitamini (günde 50.000 IU), E vitamini (günde 400 IU), Krom (günde 400mcg), Çinko (günde 30 mg), Selenyum (günde 200 mcg) olmak üzere eksikliklerinde kullanılabilir. Ancak özellikle A vitamininin hamilelerde kullanılmaması gerekir.

Tıbbi bitkiler açısından bakıldığında, tedavide Silybum marianum (meryemana dikeni) bitkisinin kullanımı içeriğindeki silimarin dediğimiz etkili maddenin karaciğer fonksiyonları ve yenilenmesi üzerinde olumlu etkisi nedeniyle önerilir. Bitkilerle tedavide alınan doz içerisindeki etkili maddenin, her alımında standart dozda olması gerektiğinden bu bitkiden yapılmış olan ve eczanelerde satılan, sağlık bakanlığı onaylı ürünlerin kullanılması önerilir.

Ayrıca Hydrastis canadensis (hidrastis) bitkisinin kurutulmuş rizomları (toprak altındaki yumruları) ile hazırlanan infüzyonun (2 g drog üzerine 1 fincan sıcak su ilave edilir, 8 dakika bekletilip süzülür) kullanılması tedaviye yardımcı olacaktır. Yine de bu bitkiden hazırlanmış, standardize edilmiş, eczanelerde bulunan, Sağlık Bakanlığı onaylı ürünlerin kullanılması tercih edilmelidir.


Sedef Hastalığı İçin Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler:

Lavanta çiçeği, Ihlamur çiçeği, Ada çayı, Papatya çiçeği, Kekik, Bal

Hazırlanış Şekli:

* Lavanta çiçekleri, ıhlamur çiçekleri ile birlikte on dakika süreyle suda kaynatılır. Süzülerek elde edilen sıvı bir kaba boşaltılarak dinlendirilir. Dinlendirilen sıvı banyo suyuna karıştırılarak yatmadan önce hazırlanan karışımla oturak banyosu yapılır.

* Ada çayı on dakika süreyle kaynar suda bekletilerek demlenir. Hazırlanan demleme süzüldükten sonra, şerbet kıvamına gelinceye kadar bal ile tatlandırılarak karıştırılır. Elde edilen şerbetten günde üç fincan ısıtılarak içilir.

* Kurutulmuş papatya çiçekleri ve kekik otu on dakika süreyle kaynar suda bekletilerek demlenmeleri sağlanır. Süzülerek elde edilen sıvı, şurup kıvamına gelinceye kadar bal ile tatlandırılarak karıştırılır. Hazırlanan şuruptan günde üç fincan ısıtılarak içilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 8670
favori
like
share