dövme ile ilgili ayetler - dövme ile ilgili ayet - dövme hakkında - dövme yaptırma hakkında
İnsan vücudunun muhtelif yerlerine yüze, kola, ele, göğse, derinin iğne vb. sivri âletlerle şekle uygun olarak delinip, üzerine mürekkep, çivit vs. dökülmek sûretiyle yapılan nişan ve resim hakkında kullanılan bir tabir.

Dövme süs olarak yapılırdı. Câhiliye Arapları arasında yaygın bir âdetti. Bilhassa Arap kadınları dövme hususunda çok ileri gitmişler, vücutlarının birçok kısımlarını nakışlarla doldurmuşlardı. Hattâ bazıları vücutlarına, tapındıkları put şekillerini kazımışlardı.

Eski Trakyalılarda dövme asalet nişanesi, eski Yunanlılarda da ahlâksızlık damgası sayılırdı. Hristiyanlar'da da vücutlarına dövme usulüyle haç resmi kazıtanlar vardı. Kudüs'e hacca giden hristiyanlar, kol ve ellerine dövme yaptırırlardı. Osmanlılar'da yeniçeriler arasında dövme çok yaygındı. (Tecrid-i Sarih Terr., 351, 381).

Eski çağlardan türlü şekillere bürünerek zamanımıza kadar gelen dövme geleneği bugün bile garip şekillerde sürmektedir. Cahiliye devirlerine ait ilkel bir süs halinde kalması yirminci yüzyıl mantığına daha çok yakışacak dövme; Mısırlılar'ın mumyası, Asurlular'ın örgü sakalı gibi, tarih yapraklarında birer hatıra gibi kalmamış, garip bir ilgi ile günümüze kadar gelmiştir. Dövmecilikte Japonlar oldukça ileridirler. Onlar bu işi güzel sanatların bir dalı olarak kabul etmişlerdir.

Dövme, domuz yahut balık ödü, is karası, susam yağı gibi ilaçlarla yapılır. İşlem sırasında kişi büyük bir ızdırap duyar. Büyük boyda dikiş iğneleri yanyana dizilerek bir deste halinde bağlanır. Beğenilen resim ve şekil çizilir, sonra bu iğne destesi o şekil üzerine bastırılarak zımbalanır. Bu cılk yaranın üstüne renk verici madde sürülüp bezle sarılır. Renk maddesi yukarıda saydıklarımızın dışında normal boya veya kara barut olabilir. Genellikle barut ve çin mürekkebi kullanılır. Dövme iğnelerinin acısı bittikten sonra yaranın acısı başlar. İğnelenen yer şişer, iltihap yapar, tıpkı normal bir yara gibi işler ve kabuklanır. Bir de cilt altına yabancı bir cisim gömerek yapılan dövme vardır ki, buna en fazla Eskimolar'da, Çukçiler'de Gurdenlandlılar'da ve İtalya'nın bazı bölgelerinde rastlanır.

Veşm; hem eziyet, hem de Allah'ın yarattığı güzel sûreti değiştirip bozmak olduğu için çirkin bir harekettir. İnsanları bu kötü işe teşvik eden şeytandır. Cenâb-ı Hak bu durumu şöyle özetliyor: "Şeytan dedi ki: Elbette senin kullarından belli birtakımı alıp onları saptıracağım. Onlara kuruntu kurduracağım, develerin kulaklarını yarmalarını emredeceğim, Allah'ın yarattığını değiştirmelerini emredeceğim. " (en-Nisâ, 4/119) Hz. Muhammed (s.a.s.) "Allah'u Teâlâ dövme yapan ve yaptırana kaşlarını incelten ve güzellik için dişlerini törpüleyip Allah'ın yarattığı şekli değiştiren kadınlara lânet etmiştir. " (İbn Hacer el-Heytemî, ez-Zevacir, Mısır 1970, I, 141) demiştir.

Bazı âlimler dövme yaptırmayı büyük günahlardan saymışlardır. Lânet edilen bir hareketin ne derece kötü olduğu ortadadır. Hadis-i şerifte sadece kadınların zikredilmesi, bu hareketin bilhassa kadınlar arasında yaygın olmasından dolayıdır. Kadınlar için yasak olunca erkekler için de yasak olacağı tabiidir. Yasağın bu derece şiddetli olması özellikle Allah'ın yarattığı tabii güzelliği beğenmeyip bozmaya kalkışmaktan dolayıdır. İslâmiyet insan tabiatına en uygun din olduğu için insanların her hal ve hareketlerinden daima tabii olmalarını, sun'i ve sahte hareket ve fiillerden sakınmalarını istemektedir. İnsanın şekli fıtrîdir. Allah'ın bahşettiği bu tabiî şekil ve güzelliğin üstünde bir güzellik var mıdır? Şayet daha güzel bir şekil olsaydı meselâ Allah dudaklarımızı, kırmızı yaratırdı (Tecrid-i Sarih Trc. V, 351-352).

Dövme günümüzde birçok ülkelerde bilhassa Afrika'da yaygın haldedir. İnsanın tabii halini bozup zaman zaman çok gülünç ve iğrenç hallere girmesi günümüzde çokça görülmektedir. Ruh ve ahlâk güzelliğinin değerini kavrayamayanlar, kendilerini iman, ilim ve edeple süsleyecekleri yerde, çürüyüp toprak olacak fâni vücutlarını süslemekle meşguldürler.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 14571
favori
like
share
asimasim Tarih: 30.06.2009 02:17
dikkat ettim de ne kadarda çok alıştığı durumu dine uydurmaya çalışan var ya arkadaşım sen neden dövme yaptırıyorsun ki başkalarının dikkatini çekmek için değilmi ee buda kendini beğenmişiliğe girmez mi hee peki müslümanlıkta kendini beğenmek hoş karşılanır mı bi kere peygamber efendimizin s.a.v. söylediği gibi "utanmadığın sürece istediğini yap" tam hatırlamıyorum ama böle bişiydi kısacası eğer rabbinin sana verdiği görüntüyü beğenmeyip ilgi çekmek için değişiklik yaptırıyorsan sen rabbine karşı çıkıyorsun sen yapamadın güzel ben yaparım diyorsun töbe töbe ama öyle yani nese yinede herkes istedini yapmakta özgürdür ama milleti kandırmayın abdesti bozmaz felan diye ömür boyu cenabet olcaksın işte acı ama gerçek yaptıranlara söylüyorum
ubitasarim Tarih: 26.06.2009 21:29
arkadaslar merhaba

bu gün cuma namazında dikkatimi çeen bazı hususları dyanet işleri başkanımıza ilettim. sizlerle paylaşmak istiyorum.

gondediğim mail metnidir.

---

Sayın Başkanım Allahın sevgi ve hürmeti üzerinize olsun.

Bu mailimi belki kaale almyacaksınız ancak ben genede elhamdülillah bir müslüman olarak vazifemi yapmak istiyorum.

Cuma namazlarına eksiksiz ve saatinde gitmek gibi bir gayret içerisinde olan basit bir müslüman olarak, Ataist lere hitaben [url]www.arayisicinde.com[/url] adlı bir web sitesi hazırlamakta ve bu sitede islam dinini bilimle birleştirerek dinimizi gayet mantıklı ve bilimsel olarak anlatmayı amaçlamaktayım.

Ancak ne yazıkki cuma namazlarında gördüğüm bana göre korkunç manzarayı size diler getirmek müslüman olarak vazifemdir.

Bu korkunç manzaraları sırasıyla sizlere aktarmak istiyorum.

1- Gençlerimizin % 80 i namaza geldiklerinde ne yazıkki kendilerini bodrum sahillerinde hisseder gibi giyinmeleri benim cok moralımı bozuyor.

Çogu gencimiz kolsuz yada kısa kollu t-sirt yada gömlek giyerek namaza gelmektedirler. Bu giydikleri üzerinde ise her zaman ne olduğunu dahi bilmedikleri ki çoğunlukla küfr içeren yabancı yazılar olan giysiler ile gelmektedirler.

Şimdi soruyorum : İslam dininde avret yerleri mevz-u bahis olunca erkeklerin kollarının dirsek altı, bacaklarının da diz altına kadar kapanması gerekliliği ne zaman tarafınızdan değiştirildi de haberimiz yok.

Araf sure-i celilesi 26. ayet-i kerimesinde " Ey Âdemoğulları! Size avret yerlerinizi örtecek giysi ve süslenecek elbise verdik. Takva (Allah'a karşı gelmekten sakınma) elbisesi var ya, işte o daha hayırlıdır. " buyuran avret yerini örtme ne zaman değişti.

Nimet-i İslamda sayfa 564 de açıkca beyan edilen " namazın mekruhlarından 11. si erkek kısmı namazda kolunu açık bulundurmak " şartı neden camiilerimizde imam sıfatı ile arkasında namaz kıldığımız din görevlileri tarafından cemaate beyan edilmiyor.

Neden imamlarımız bu husularda Tüm dünyada İslamı en iyi yaşayan bir topluma bunu uygun bir dil ile anlatmıyor.

ki Fetava-i Kadıhan 'da (hindiyye) elbisenin kollarını sıvayarak kolları açık namaz kılmak mekruhtur. fetvası neden kale alınarak bizim cahil insanlarımıza arkasında namaz kıldığımız imam lar tarafından vaaz edilmiyor.

2- Cemaatlerde gördüğüm kadarıyla gençlerimizin ve ne yazıkki örnek olması gereken bazı büyüklerimizin bedenlerinde kendi ruh hallerini yada hoşlandıkları şeyleri nakşettikleri dövmeler görmekteyim. Ve bu duruma gerçekten çok üzülmekteyim.

Çünkü Tin sure-i celilesi 26. ayet-i kerimesinde " Biz insanı en güzel surette yarattık " beyanı ile zaten Yüce yaradanımız Kendine halife tayin ettiği insanoğlunu ne güzel bir şekilde yaratmış ve ona takdir edilen fıtratı vermiştir.

Bu ayet mukabilince Yüce yaradan İnsan denen ve kendine halife arz ettiği mahlukatı en güzel ve kusursuz bir şekilde yaratmıştır. Onun yaratılışına karsı olacak yada onun yaratılışını daha da guzelleştirecek ne olursa olsun haramdır.

Dövme kesinlikle günahtır. cunku deri altına yapılır. bazıları deri altında oldugundan dolayı abdestı engellemez derler ancak yalnıstır. Cunku insan beyni 0.5 volt elektrik ile çalışan mikroorganizmadır. Abdest deki gaye Su yada su olmayan yerde toprak ile beyin

elektriğini 1.0 yada 1.5 volt a çıkartarak ibadet etmeden evvel vucudu dinlendirmek ve kötü elektriği vucuttan atarak sade saf hale getirmektir.

dövme dediğimiz ve vucud hatlarını yaratılışı bozarak yapılan sekiller ve abdest alırken alınan elektriği beyine ileten kılcal damarları zedeleyerek veya öldürerek yapıldığı için vucudun o bölgesi abdestten nasibini alamaz hale gelmektedir.

Bu yüzden Peygamber efendimiz hadis-i şeriflerinde " Dövme yaptıran bizden değildir. " demiştir.

Dövme yaptırmak aynı zamanda Yüce yaratanın Yaratılış fıtratını beğenmemek anlamına geldiğinden Allaha'a Şirk koşmaya eşittir.

Buna rağmen gene arkasında namaz kıldığımız imamlarımız cami kelimesiyle Cebrail, Azrail, Mikail ve İsrafil adlarındaki büyük meleklerin koruduğu ibadet yerlerinde Halkımızı bu konuda uyarmamaktadır.

İmamlarımız nasıl Yüce yaratan ile buluştuğumuz Camilerimize bu tür yaratılışa ters olan şeyleri yaptıran ve dolayısıyla Allaha Şirk koşan kişileri bu mübarek yerlere sokarlar.

Diyanet işleri denilen kurum biz müslümanları İslam dinini tam ve eksiksiz olarak öğretmek ve bize tebliğ etmek için kurulmadımı.

Bu konular İmamlarımız tarafından halkımıza arz edilmediği ve tebliğ edilmediği sürece Bir müslüman olarak Ahirette sizden şikayetciyim ve Hakkımı da helal etmiyorum.

Allah size hidayet eylesin.

---------


arkadaslar takdir sizin.
byHaktan Tarih: 27.05.2009 21:00
memo Evet arkadasim günah......

Dövme yaptiran kisi ömür boyu cünüp olur.....

Melekler o kisiye lanet okurlar.........

Kulaktan dolma bilgilerle kişileri yanlış yönlendirmeyiniz.

SU-PERISI
Vücudumuz bize Allah'ın eşsiz bir emânetidir. Bu emâneti, Sâni-i Zülcelâl'e, aldığımız gibi kusursuz ve noksansız teslim etmek, her şey bir yana, bizim fıtrat ve vicdan borcumuzdur. Üzerinde, fıtrat dışı ve keyfî olarak kalıcı tasarrufta bulunmaya yetkimiz olmadığı gibi, esâsen buna izin de yoktur. Bu kabilden olarak, meselâ vücuda dövme yaptırmak câiz değildir. Peygamber Efendimiz (asm) tarafından yasaklanmıştır.1

Dövme, vücut üzerinde ihtiyaç dışı, kalıcı izler bırakan, vücudu tahrif ve tahrip eden bir tasarruftur. İnsanın asâletine ve saygınlığına da uygun değildir.

Dövme İslâm toplumunun bir geleneği ve örfü değil; yabancı kültürlerin bir örfüdür. Yabancı kültürlerin insan fıtratına uygun olmayan uygulamalarını taklit etmek ise, her zaman, arkasından başka olumsuz tavırlara ve gelişmelere de kapı açma riski taşımaktadır.

Âlimler dövme yapılan yerde kan hapsedildiğinden, dövme yerinin necis olduğunu söylemişlerdir.

Dövme ile ilgili şu hususu bilmekte de yarar vardır: Dövme derinin dışına değil, içine yapılan bir muamele olduğundan, abdeste, gusle ve ibâdete mâni teşkil etmez. Çünkü abdestte ve gusülde farz olan, derinin dışını yıkamaktır.

SU-PERİSİ çok güzel bir şekilde bunu açıklamış.
Dinimizde vücudumuza zarar verecek şeyler Haram ve yasak kılınmıştır.
Yalnız unutulmamalıdır ki Cahil dönemde yapılan yanlışlardan mesul tutulmazsınız.
Burdaki Cahil kelimesinden kasıt Dini bilgiler açısından gerekli olan Bilgilere sahip olmayan din konusunda ilim ve irfandan eksik olan kişiler kasıt edilir.
Dinini Bilmeden yaşayan bir çok insan var gerçek anlamda Dini tam manasıyla bilmeyen kişiler bu tür davranışlarda bulunmuş iseler bu tavırlarından sorumlu tutulamazlar.Ancak Dinin gerekliliklerini öğrenmiş Haran ve Yasakları,Günah ve Sevapları İslam Dininin Mukaddes Kitabı Kuran-ı Kerim'in Açıkladığı şekilde anlamış ve öğrenmiş bir kişinin,Bu bilgilere sahip olduğu halde Dövme yaptırması Günahtır.
yusuf_sen Tarih: 27.05.2009 20:41
ya anlamadığım şu tek haram olan bumu diğer işlenen haramlar ne olacak
ysf34 Tarih: 10.04.2009 00:59
tutsakbulut

diş konusunda törpületmeyle ilgili diyene zavallı falan diyosun ama arkdaşımız

"Allah'u Teâlâ dövme yapan ve yaptırana kaşlarını incelten ve güzellik için dişlerini törpüleyip Allah'ın yarattığı şekli değiştiren kadınlara lânet etmiştir. " (İbn Hacer el-Heytemî, ez-Zevacir, Mısır 1970, I, 141) demiştir.

diye yazmış bana kendisi uydurdu veya uyduran birinden duymuş gibi gelmedi apaçık Allah'u Teâlâ buyurmuştur demiş
harun_74 Tarih: 16.06.2007 20:49
arkadaslar playlasim icin cok sagolun baya bilgili birseyler var burda.
tutsakbulut Tarih: 15.06.2007 17:23
bende dovme yok karsıda deyilim ama diş konusuna gelince biraz düsünmek lazım dinen aiz deyilmş diye bir nine ve dedeNin takma dişlerini söktürdüklerini gördüm Allah için acıdım yaslılara bu insanlara bu fetvayı veren zavallıya dahada üzüldüm neden mi YÜCERABBİMİN dinine müdahele ettigi icin din ve biz cümle alem onun yarattıgı varlık larız dine katamayız bizim işimiz calışmak üretmek yasadıgımız topluma faydalı olmaktır ALLAHIN dinine bişeyler katıp bişi biliyormuşuz havasına girip saglıklı bır yasantı için gerekli protezleri sokturmek bizim isimiz deyildir ALLAHIN ve biz acizlerin yanında işidir kişinin aynası iş yapalım iş bak AGLIYOR IRAK AGLIYOR FİLLİSTİN aglıyor afgan ya biz cırpınıyoruz kardeş kavgasında :79: :79: :79: iş yapalım iş
GÜLSiMA Tarih: 15.06.2007 15:19
emeğinize sağlık arkadaşlar
kimi Tarih: 04.06.2007 23:27
ya dovmenın ne sı gunah yaaaaaaaa nesı gunah ya