Oscar Wilde Tutkular Acılar Gülümseyen Deyişler - Şakir Eczacıbaşı - Oscar Wilde Tutkular Acılar Gülümseyen Deyişler Kitap Özet

Kitap Özet

Şakir Eczacıbaşı, Bernard Shaw: Gülen Düşünceler yapıtından sonra; Oscar Wilde: Tutkular, Acılar, Gülümseyen Deyişler adlı yeni çalışmasında, bu kez, tutuculuğa, dar görüşlülüğe, aşırı kuralcılğa başkaldıran ve böylece yepyeni görüşlere kapıları aralayan başka bir İrlanda'lı yazarı, Oscar Wilde'ı anlatıyor.
Oscar Wilde, yüz yıl önce, 30 Kasım 19000'de ölmüştü. Wide'ın çok yönlü, karmaşık sanatçı kişiliği hâla tartışılıp inceleniyor. Wilde, romanı, masalları, öyküleri, şiirleri, denemeleriyle; eşsiz konuşmacılğı, nükteleri, özdeyişleriyle; giyimi kuşamıyla; estetikçi davranışla "^Victoria Çağı ahlakı"na karşı saldırıya girmişti. Bu savaşın bedelini, "Queensberry Davası" sonucunda "Bir Yirminci Yüzyıl düşünürü"ydü. Yeni dönemlerde gerçekleşecek toplumsal gelişmeleri, özgürlük için girişilecek devrimleri seziyor: özellikle sanat alanında yaşanacak patlamaları görünüyordu. Teknolojideki atılımlar sonucunda "maddecilik" anlayışının güçlenmesine, bir " endüstriyel tiranlık" oluşmasına, kalabalıklaşan kentleri sınırsız büyüyüp çirkenleşmesine, doğanın yağmaya uğramasına, insanları özgüvenlerini yitirip köleye dönüşmesine ancak bireycilik ve Estetikçilik yoluyla karşı konulabileceğine inanıyordu. Sosyalizm'in ise, uzun sürede güçlü, etkin bireyler yaratacağı için yararlı olacağını düşünüyordu.

Kitap KapakOscar Wilde Tutkular, Acılar, Gülümseyen Deyişler
Şakir Eczacıbaşı
Remzi Kitabevi
Baskı Tarihi: 2009
ISBN: 9789751408150
Sayfa: 530

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 491
favori
like
share