Ömer Sabuncu Kimdir - Ömer Sabuncu Resimleri - Ömer Sabuncu Biyografisi - Ömer Sabuncu Hakkında
Ömer Sabuncu (d. 1965, Şanlıurfa), Türk hattat ve ebru sanatçısı. İlk ve orta öğrenimini Şanlıurfa’da tamamladı.

1989’da Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İktisat Bölümü’nü, 2001’de Harran Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Piyasa Araştırmaları ve Reklâmcılık Bölümü’nü, 2005’te ise Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Halen Harran Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı’na yüksek lisans yapmaktadır.

Hattat Mustafa Kaçar’dan 5 yıl sülüs ve nesih meşk etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Şanlıurfa’da açtığı Türk Süsleme Sanatları, Hüsn-i Hat ve Geleneksel Ebrû kurslarına katılarak sertifika almıştır. 2001 yılında amatörce ebrû çalışmaya başlamış, 2003 yılında Ş.Urfa’da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın organize ettiği Geleneksel Ebrû Tanıtım ve Sergisi’nde ebrû sanatçısı Timuçin Tanarslan ile tanışmış; sonra, onun Ankara’daki atölyesinde bir süre eğitim görmüştür. O günden beri ebrû çalışmalarını Timuçin Tanarslan’la sürdürmektedir.

Şanlıurfa Belediyesi’nce ilk defa 2005 yılında düzenlenen Geleneksel Ebrû Yarışmalarında 2005 ve 2006 yıllarında birincilik aldı. Çalışmalarıyla Şanlıurfa’da değişik zamanlarda 3 kişisel, 6 karma olmak üzere toplam 9 sergiye katılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı İl Kültür Müdürlüğü Güzel Sanatlar Galerisi’nde, Şanlıurfa İl Müftülüğü'ne bağlı olarak Yıldız Meydanı Ebrû Atölyesi’nde, İl Kültür Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle de Kültür Müdürlüğü Ebrû Atölyesi’nde ebrû hocalığı yapmaktadır.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 509
favori
like
share