ABDde bilim adamları deri hücresinden kök hücre elde etme konusunda, yeni bir teknik geliştirdiklerini açıkladı. Bu gelişme, deneylerde embriyoların kullanılması ile ilgili, etik tartışmasının sonu anlamına geliyor...

İSTANBUL - Science dergisinde yayınlanacak araştırma sonuçlarına göre, kök hücre deneylerinde insan embriyonları kullanılmadan yeni hücreler üretme konusunda ilerleme sağlandı.

Kök hücreler herhangi bir tür doku hücresine dönüşme özelliğine sahip, ancak embriyonlardan elde edilmeleri ahlaki tatışmaları da beraberinde getiriyor. Yeni yöntem başarıya ulaşırsa hastaya ve hastalıklara özel yeni organ dokuları üretilebilecek. Bu gelişkin hücrelerdeki genlerin yeniden gençleştirmeye programlanması anlamına geliyor.

Örneğin deri hücreleri kullanılarak kalp hastalıkları ya da hücrelerdeki hasar nedeniyle ortaya çıkan Parkinson gibi hastalıklar embriyonlar ya da insan yumurtaları kullanılmadan tedavi edilebilecek.

Ancak uzmanlar yaşanan gelişmelere rağmen elde edilen bulgularda hala çözülememiş sorunlar yaşandığını belirterek, bu son gelişmenin eski yöntemlerin kullanımından vazgeçilmesi anlamına gelmemesi gerektiğini ifade ediyor

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 438
favori
like
share
tarkın Tarih: 09.09.2005 13:07
teşekkürler