Türk Telekom - Şehir içi numara taşıma - Teknoloji Haberleri - Sabit Hatlarda Yeni Düzenleme


81 ilin telefon kodları değişiyor.

Şehir içinde numara taşıma uygulamasını başlatacak olan yönetmeliklerin yayınlanmasının ardından numaralandırma işlemleri için de gerekli düzenlemeler yapıldı.

Buna göre yeni abone kaydı yapacak olan, Türk Telekom dışındaki alternatif işletmeciler, abonelerine o ilin alan kodunun +1 fazlası olan alan kodu ile üretilmiş numara blokları verecek.

Buna göre pazara girecek olan alternatif şirketlerin de kendilerine ait numara bloklarının yanı sıra, onların aboneleri için de yeni alan kodları olacak. Gerekli durumlarda Türk Telekom'un bir ildeki numara bloğu tükenirse, Türk Telekom da bu numara bloklarından yararlanabilecek.

Yani Sözgelimi Ankara'da Türk Telekom dışında bir operatörden hizmet almak isteyen abonenin numarası 312 ile değil 313 ile başlayacak.

ŞEHiR iÇi UCUZLAYACAK

GSM'de Kasım 2008'de başlayan numara taşıma uygulaması sabit telefonlarda da önümüzdeki günlerde fiili olarak başlayacak. Uygulama kapsamında ulusal numaralandırma planında yer alan numaralar, numara taşınabilirliği kapsamında olacak. Sabit telefonlarda numara taşıma uygulaması rekabeti ve beraberinde görüşme ücretlerinde ucuzluğu getirecek.

Kaknak:Veteknoloji

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 292
favori
like
share