Fotoğrafta Pratik Kompozisyon Kitap Özeti - Fotoğrafta Pratik Kompozisyon Kitap Tanıtımı - Faruk Akbaş


Faruk Akbaş
Konu: Fotoğraf-Fotoğrafta Kompozisyon
ISBN: 9789754687071
Sayfa: 256
Ebat: 16 x 20 cm
Baskı Yeri: İstanbul
Basım Tarihi: 1.6.2009
Say Yayınları

Kitap Özeti

Kompozisyon… çok önemli, ama içi doldurulması da bir o kadar zor bir sözcük. Özellikle de fotoğrafta. “Aklınızdaki imgeyi en uygun şekilde, fotoğraf makinesi aracılığıyla kâğıda aktarmak” desek, eksik bir ifade olur. Kompozisyonda imgenin yansıması, ifade edilmek istenenin doğasına uymak zorundadır. Ayrıca çerçeve, leke düzenlemesi, ışık ve malzeme bilgisi de bu ifadeyi desteklemelidir.

Peki, kompozisyon `üslup`tan bağımsız düşünülebilir mi?

Fotoğrafı sanat saymazsanız, belki. Ama, fotoğrafı sanatın özgün bir dalı olarak görüyorsanız, düşünülemez. Çünkü asıl olan deklanşöre zamanında basmak değildir. Estetik birikime ve görgüye de ihtiyaç vardır. Ve bunların yalın, eksiksiz, pratiğe uygulanabilir bir biçimde ifade edilmesi son derece zordur.

Fotoğraf sanatçısı Faruk Akbaş, bu bilgilerin ışığında çok değerli bir çalışma sunuyor. Uzun betimlemelere, teknik bilgilere girişmeden sözü fotoğrafa bırakıyor.

Elinizdeki kitap, fotoğrafta kompozisyon bilgisine gereksinim duyan amatör-profesyonel herkesi tatmin edecek, söylenmesi gereken her şeyi söyleyen ve tüm güncel bilgileri içeren önemli bir kaynak.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 338
favori
like
share