Burçların Birbirleriyle İlişkileri - Burçlar - Burçlar Nasıl Anlaşır - Kim Hangi Burçta

Dilimizdeki yıldızı barışmamak deyiminin kaynaklarından biri olan bu listeler, insanlar arasındaki iyi ilişkileri önceden bilmeye, saptamaya ilişkindir. Aşağıdaki tablomuza göre kıyaslama yapabilirsiniz...Bu listeleri yapanların inanışına göre burçları, yıldızları ve burçlarının doğası birbiriyle dost olanlar, iyi geçinir, yalnız burçları ya da yıldızları arasında dostluk olanlar orta halli bir uyuşma sağlarlar. Burçlar, burç doğaları ve yıldızlar arasındaki anlaşmazlık ve düşmanlıklar insan ilişkilerine aynen yansır.

Yıldız ilişkileri listesinde yer alan gezegenler, dönemin inanışına göre, yedi kat gökyüzündeki sıralamayla, en uzaktan başlayarak en yakına doğru yer alırlar. Bu yedi kat gökyüzünün sekizinci katında, duran yıldızlar bulunur. Dokuzuncu kat gökyüzündeyse hiçbir gökcismi bulunmaz.

Her yıldız etkilediği kişiye özel nitelikler verir. Yalnız kişileri değil, haftanın kimi gün ve gecelerini de etkilerler. Zühal, Müşteri ve Merih eflak-i selase-i ulviye, Zühre, Utarit, Süfliyeyn diye anılırlar.KAMER:

Yıldızı bu gezegen olanlar, maymun iştahlı, ihmalci, karasız ve hayale düşkündürler. Zayıf, güçsüz, dayanıksız olurlar. Bencil ve endişelidirler. Kamer birinci feleğe ve pazartesi günü ile cuma gecesine egemendir. Beyaz renk Kamer’indir. Dostu Şems’tir. Düşmanı yoktur.

UTARİT:

Yıldızı bu gezegen olanlar, zeki ve çalışkandır. Güzel konuşurlar, uysal ve sanata yatkın olurlar. Neşeli ve duyguludurlar. Aynı zamanda hileci ve vefasız olurlar. Utarit ikinci feleğe, pazar gecesi ile çarşamba gününe egemendir. Karışık renkler Utarit’indir. Dostu kamer düşmanları Şems ile Zühre’dir.

ZÜHRE:

Yıldızı bu gezegen olanlar, güzel, zarif, sevdaya eğilimli, sanatçı ruhlu olurlar. Eğlenceyi severler ve gösterişe, süse düşkündürler. Zühre üçüncü feleğe Salı gecesi ile Cuma gününe egemendir. Yeşil renk Zühre’nindir.

ŞEMS:

Yıldızı bu gezegen olanlar, güçlü, zeki, sanatçı olurlar. İşlerinde başarılıdırlar. Halkı güneş gibi çekerler. Gösterişe, eğlenceye tutkundurlar, hayal kurmayı severler. Şems dördüncü feleğe ve pazar günü ile Perşembe gecesine egemendir. Sarı renk Şems’indir. Eski müneccimler gezegenler arasında Şemsi sultan sayarak, öteki gezegenlere onun yanında görevler vermişlerdir; Kamer vezir, Zühre çalgıcı, Müşteri kadı, Zühal hazinedar, Merih serasker.

MERİH:

Yıldızı bu gezegen olanlar, güçlü, öfkeli,sert ve atak olurlar. Girişken ve kararlıdırlar. Fikirleri dengelidir. Daima kavga ve mücadele durumundadırlar. Merih beşinci feleğe ve cumartesi gecesi ile salı gününe egemendir. Kırmızı renk Merih'indir.

MÜŞTERİ:

Yıldızı bu gezegen olanlar, cesur, onurlu ve cömert, zarif ve talihli olurlar. Güzel konuşurlar. Alçakgönüllü ve yumuşak huyludurlar. Müşteri altıncı feleğe ve pazartesi gecesi ile perşembe gününe egemendir. Mavi renk Müşteri'nindir. Merih ile kamer dostları, Zühre ile Utarit düşmanlarıdır.

ZÜHAL:

Yıldızı bu gezegen olanlar, ahmak, cahil, kaba, korkak, cimri ve yalancı olurlar. Hurafelere inanırlar ve hayallere dalarlar. Zühal yedinci feleğe ve çarşamba gecesi ile cumartesi gününe egemendir. Siyah renk Zühal'indir. Zühre ve Utarit dostu, Şems ve Kamer düşmanıdır.

İnsanların doğdukları andaki burç ve yıldız etkilerinin, onların talih, huy,sağlık ve görünüşlerini etkilediğine inanan eski yıldız bilimciler, her burçta doğan erkek ve kadınlara ayrı öğütler verir, dualar da önerirler. Doğu ülkelerinde doğum saatinin hatta gününün tam bilinmeyişi, takvim değişiklikleri, bunları saptayabilmek için cetveller, çizelgeler yapılmasına yol açmıştır. Arabi ayların örneğin ramazan ayının yıllara göre mevsim değiştirmesi düşünülürse, bu çizelgelerin önemi anlaşılır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2667
favori
like
share
melikegülce Tarih: 11.08.2009 00:14
oğlak...malesef özellikleri bizi anlatmıyor.Ahmak cahil ve kaba değildir oğlaklar.
Oğlakların en belirgin özelliği sabırlı ve çekinge olmalarıdır oysaki
Sylar Tarih: 09.08.2009 15:22
Terazinin genel özellikleri yani. Çok sanatsal kişilikleriz yav. :78: