Sevgili Peygamberimiz bir gün Eshâb-ı kirâm ile sohbet ederken "Şehîdliğin fazîletlerini" anlatıyorlardı. Şehîdlerin şefâ'ati hakkında buyurdu ki:


- Kıyâmet gününde şehîdler mahşer yerine gelirlerken orada bulunan Peygamberler ayağa kalkarlar. Onlar çocukları akrabâları ve dostlarından 70 bin kişiye şefâ'at ederler.
Bu sözleri işiten Hz. Nevfel Resûlullah efendimizden şehîd olmak için duâ istedi. Resûlullah efendimiz de duâ ettiler.


Bir müddet sonra muhârebeye çıkıldı. Peygamber efendimiz de aralarında bulunuyordu. Bu muhârebe Hz. Nevfel'in duâsından sonraki ilk muhârebe idi. Ve bu muhârebedeHz. Nevfel şehîd düşerek arzûsuna kavuştu.


Peygamber efendimiz ve Eshâbı muhârebeden dönüyorlardı. Karşılamaya gelenler arasında Hz. Nevfel'in hanımı çocukları ve yaşlı annesi vardı.


Yaşlı annesi "Gazânız mübârek olsun" dedikten sonra Resûlullaha oğlunu sordu.Peygamber efendimizin gözleri nemlendi. Oğlunun şehîdlik haberini vermeye mübârek kalbi dayanamadı. Elleriyle arkayı işâret edip yoluna devam etti.


Hz. Nevfel'in annesi Peygamber efendimizin hemen arkasından gelen Allahın arslanıHz. Ali'ye de aynı şekilde oğlunu sordu. O da şehîdlik haberini veremeyip arkayı işâret etti.


Yaşlı kadın daha sonraHz. Ömer'e ve Hz. Osman'a rastladı.Onlara da oğlunun durumunu sordu.Onlar da cevap veremeyip Resûlullahın yaptığı gibi arkayı işâret ettiler.


En son gelen Hz. Ebû Bekir idi. Kadıncağız büyük bir ümitle sevgili Peygamberimizin azîz arkadaşına yaklaşarak aynı şeyleri sordu.


Hz. Ebû Bekirkendi kendine düşündü:


"Yâ Rabbî! Ne kadar zor bir durumdayım. Eğer doğruyu söylersem mahzûn kalbleri üzmüş olacağım. Bunu yapmaktan sevgili Peygamberimiz çekindi. O'na nasıl aykırı davranabilirim. Sen bana öyle bir şey ilhâm et ki bu gariplerin yüreği daha fazla yanmasın Allahım!"
Daha sonra Hz. Ebû Bekir bütün kalbiyle:


- Yâ Allah!.. Yâ Nevfel!..diye bağırdı.


İşte o sırada yaydan fırlamış ok gibi bir atlı yıldırım hızıyla yanlarına yetişerek dedi ki:


- Buyur yâ Sıddîk beni mi çağırdın?


Bu atlı Hz. Nevfel'den başkası değildi.


Sonra Cebrâil aleyhisselâm gelip Peygamber efendimize şunları söyledi:


- Yâ Resûlallah! Hak teâlânın selâmı var. "Eğer Peygamberin mağara arkadaşı Sıddîk bir kere daha (ALLAH) deseydi yüceliğim hakkı için bütün şehîdleri diriltirdim. Çünkü Ebû Bekir câhiliyye devrinde bile yalan söylememiştir"buyurdu.


Bu hâdiseden sonra Hz. Nevfel senelerce yaşadı. Nihâyet "Yemâme" cenginde tekrar şehîdlik şerbetini içti.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 357
favori
like
share
kul34 Tarih: 14.08.2009 11:50
daha oncede okumustum
cok guzel
ınsanın okudukca okuyası gelıyor