Plaj Voleybolu nedir - Plaj Voleybolu kuralları - Plaj Voleybolu tarihi - Plaj Voleybolu nasıl oynanır

Plaj voleybolu kumun üzerinde oynanan popüler bir takım oyunu/sporudur. Dünyanın pek çok ülkesinde kumsallarda, doğal ya da yapay kum sahada çıplak ayakla oynanır. Voleybolda bir takımda 6 kişi bulunurken plaj voleybolunda 2 kişilik takımlar karşılaşır. Her yarı sahanın boyu 8 metredir (voleybolda 9 metre). Kurallar ve düzende de farklılıklar vardır.

Plaj voleybolu 1920'lerde Santa Monica, california'da oynanmaya başlamıştır. plaj voleybol çok saf bir oyun dur

Plaj voleybolu ilk kez 1996 yılında olimpiyat sporu olarak yer aldı.

Play Voleybolu Nasıl oynanır - Kuralları Nelerdir

Plaj voleybolu iki kişilik iki takımla, bir file ile ikiye ayrılmış kumdan bir sahada oynanır. 2 seti kazanan takım maçı alır. İlk 2 set 21 puanda biter ancak iki takım arasındaki puan farkı 2 olmalıdır. Saha değişimi her 7 puanda bir yapılır. Olası 3. set 15 puanda biter ve yine taraflar arasındaki puan farkı 2 olmalıdır. Bu sette saha değişimi her 5 puanda bir yapılır.

Oyuna servisle başlanır: servis, topun servis atan kişinin vurmasıyla file üzerinden karşı sahaya atılmasıdır. Top oyun sahasına düşerse, “out” olursa veya takım topu karşı sahaya geçiremezse sayı olur. Her takımın, karşı sahaya geçirmeden önce topa üç kez dokunma hakkı vardır (blok dahil).

Plaj voleybolunda sayı alan taraf bir puan alır. Servisi karşılayan takım sayı alırsa, bir puanla birlikte servis atma hakkını da elde eder. Servis her takım içinde dönüşümlü olarak atılır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3343
favori
like
share