Gebelikte Karında Kasılmalar - Braxton Hicks kasılmaları - Hamilelikte Kasılmalar - Braxton Hicks Kasılmalarını Hafifletmek İçin Ne Yapmak Gerekir

Bunlar olasılıkla gebeliğin 20. haftasından sonra başlayan doğum provası niteliğindeki Braxton Hicks kasılmalarıdır. Bu kasılmalar daha önce gebe kalmış kadınlarda daha erken başlar ve daha şiddetli olur. Aslında rahminiz doğumda normal olarak bebeği itecek olan gerçek kasılmalara hazırlık olarak kaslarını germektedir. Bu alıştırma kasılmalarını genellikle sancısız (olasılıkla rahatsızlık verse de) sıkışmalar şeklinde hissedersiniz. Yukarıdan başlar yavaş yavaş aşağı iner ve gevşerler. Genellikle 30 saniye sürerler (solunum egzersizlerine başlamanız için yeterli süre); ancak; 2 dakika veya daha fazla da sürebilirler.
Gebelikte karında kasılmalar Braxton Hicks kasılmaları Dokuzuncu ayda gebeliğin sonlarına doğru Braxton Hicks kasılmaları sıklaşabilir ve şiddetlenebilir; bazen sancılı da olabilir ve bunları gerçek doğum kasılmalarından ayırmak güçleşir. Bebeğinizi doğurtmaya yetmeseler de bu kasılmalar rahim ağzının açılmasına neden olabilirler.
Bu kasılmalar sırasında hissedebileceğiniz rahatsızlığı gidermek için sırtüstü uzanmayı ve gevşemeyi ya da kalkıp dolaşmayı deneyin. Duruşunuzu değiştirmek bunları tümden durdurabilir.
Braxton Hicks kasılmaları gerçek doğum anlamına gelmese de bunları erken doğumdan önce ortaya çıkan rahim hareketlerinden ayırmak güç olabilir. Bu nedenle bir sonraki ziyaretinizde mutlaka hekiminize bunları anlatın. Çok sık oluyorlarsa (saatte dörtten fazla) ve/veya birlikte ağrı varsa (sırt karın veya kasık ağrısı) ya da olağandışı vajinal akıntı olmuşsa ve erken doğum riskiniz yüksek hemen hekiminizi arayın

Yalancı doğum kasılmaları olarak da adlandırılan bu kasılmalar ilk olarak İngiliz Doktor John Braxton Hicks tarafından tanımlandığı için bu şekilde adlandırılmaktadır.

Braxton-Hicks Kasılmaları Nedir?Braxton Hicks kasılmaları çoğunlukla üçüncü trimesterde görülür, ancak bazen ikinci trimesterde başladığı da olur. Rahim kasları 30-60 saniye boyunca toplanır.Anneyi gerçek kasılmalara hazırladığı ve nefes egzersizlerini uygulamasına olanak verdiği için Braxton Hicks kasılmalarına alıştırma kasılmaları da denir.Braxton Hicks kasılmaları şu özellikleri taşır: Yoğunluğu düzensizdir;Çok sık olmaz;Önceden tahmin edilemez;Ritmik değildir;Sancılı değildir, ancak rahatsızlık verir;Yoğunluk veya sıklığı artmaz;İyice azalır ve birden kaybolur. Her durumda, kasılmalarınız giderek hafifliyorsa, bunlar Braxton Hicks kasılmalarıdır ve rahim ağzının açılmasıyla bağlantısı olmadığı ancak rahim ağzının yumuşamasına yardımcı olabildiği düşünülmektedir.Buna karşın, doğum yaklaşırken yoğunlaşan Braxton Hicks kasılmalarına yalancı doğum kasılmaları da denir ve bunlar rahim ağzının açılma ve incelme sürecine yardımcı olabilir.Braxton Hicks Kasılmalarını Neler Tetikler?Anne veya bebeğin çok aktif olması;Başka birinin annenin göbeğine dokunması;Mesanenin dolu olması;Cinsel ilişki;Dehidrasyon (susuz kalma);Braxton Hicks Kasılmalarını Hafifletmek İçin Ne Yapabilirsiniz?Pozisyon değiştirin, ayakta duruyorsanız uzanın, oturuyorsanız ya da uzanıyorsanız biraz yürüyüş yapın;Ilık bir banyo yapın;Kasılmalar dehidrasyon, yani vücudun susuz kalmasından kaynaklanabileceği için birkaç bardak su için; Sıcak bir bitki çayı ya da süt için. Bunlardan hiçbiri kasılmalarınızı hafifletmiyorsa, doktorunuzu arayın.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 5481
favori
like
share