Tiyatro Salonları - Tiyatro - Tiyatro Salonları Hakkında - Şehir Tiyatro Salonları

Akatlar Kültür Merkezi

Akatlar Kültür Merkezi, İstanbul'un Etiler/Akatlar semtinde bulunan ve Beşiktaş Belediyesi'ne ait tiyatro ve sergi salonlarına sahip kültür merkezidir.Hayalhane

Hayalhane, İstanbul Beyoğlu'nda kurulu olan bir özel tiyatrodur.
Osmanlı'da tiyatro için kullanılan ilk kelimedir, hayal perdesi anlamına gelir. Dört katlı bir binanın son katında bulunan salon tadilat düzenlemesinden sonra 5 Aralık 2003'de faaliyete geçmiştir. Aynı zamanda isim babalığını da yapan Mahşer-i Cümbüş grubu tarafından halen tiyatro oyunlarının oynandığı ve kursiyer yetiştirildiği bir mekan olarak kullanılmaktadır.Naum Tiyatrosu

Naum Tiyatrosu, 1844 - 1870 yılları arasında İstanbul Beyoğlu'nda kullanılan tiyatro salonu. Adı, işletmecisi olan Mihail Naum'dan gelmektedir. Bu salon tanzimat döneminin önemli tiyatro olaylarına sahne olmuştur.
Mihail Naum bugünkü Galatasaray Lisesi'nin karşısındaki Bosco Tiyatrosu'nu satın aldı ve çeşitli düzenlemelerden sonra 1844 yılında Théatre de Péra adıyla açtı. Tiyatronun sahnelenen ilk yapıtı Lucrezia Borgia adlı bir opera oldu. Ancak ahşaptan olan yapı bir yangın yaşadı. Ardından 1846'da tekar inşa edildi. 1849 yılında bu sefer Théatre Italien Naum adını aldı fakat bu kez de 1870 yılında büyük Beyoğlu yangınıyla tamamen yandı. Yerine Hristaki Pasajı yapıldı (bugünkü Çiçek Pasajı)
Beyoğlu yakasında o dönemde yabancı dilde oyun oynatma tekelini elinde bulunduran Mihail Naum pek çok yabancı topluluğu getirerek sahneye çıkardı. Yabancı dilde operaların anlaşılması için oyun kitapçıkları bastırdı ve İstanbul'un diğer yakasından gelenler için gündüz gösterimi yaptı.Odeon Tiyatrosu

Odeon Tiyatrosu, 1875 yılında İstanbul'da, İstiklal Caddesi'nde açılan tiyatro binası.
İlk adı "Varyete Tiyatrosu"dur. 1877 yılında yenilendikten sonra sırasıyla "Eldorado", "Verdi Tiyatrosu" ve "Odeon" adlarını aldı. Bina daha sonra "Eclair Sineması" ve "Şık Sineması" olarak etkinlik gösterdi. Güllü Agop'un Osmanlı Tiyatrosu bu salonda temsil veren tiyatro gruplarından biridir.
İstanbul'da plak tabanlı sesli film gösterimlerinin ilki 1907 yılında bu tiyatroda gerçekleştirilmiştir. Gösterimde Excelsior sistemi kullanılmıştır.Raimund Tiyatrosu

Raimund Tiyatrosu, Mariahilf'de bir Tiyatro Binası.

Mariahilf, Wallgasse 18-20 adresinde bulunan Raimund Tiyatrosu Verein von Wiener Bürgern (Viyanalı Vatandaşlar Derneği) tarafından kurulmuş ve Avusturyalı ünlü drama sanatçısı Ferdinand Raimund’un adı verilmiş ve açılışını 1893’de aynı kişinin yazdğı "Die gefesselte Phantasie" (Tutsak Fantazi) adlı oyunu ile yapmışdır.
1896 ile 1908 yılları arasında A. Müller-Guttenbrunn yönetiminde kalan tiyatroda bu zaman diliminde çoğunlukla tiyatro oyunlari sergilenmişdir, 1908’den itibaren opera yapılmış 1921 ile 1927 yılları arasında yönetıcı R. Beer zamanında tekrar tiyatro oynanmaya başlanmışdır.
1945’den sonraki yönetici Rudolf Marik ile 1948’den 1976’ya kadar Johannes Heesters, Marika Rökk ve birçok ünlü opera sanatçısı ile altın yıllarını yaşamıştır. Ayrıca bugün ünlü sanatçılar Hansi Niese, Paula Wessely, Attila Hörbiger ve Karl Skraup sanat hayatlarına bu tiyatroda adım atmışlardır.
Bugüne kadar sahnelenmiş bazı oyun ve müzikallerden;

Die Schöne und das Biest
Tanz der Vampire
Romeo und Julia
Barbarella

Tiyatro Binsı 1984 ile 1985 yılları arasında genel bir onarımdan geçmişdir.Ses Tiyatrosu

Ses Tiyatrosu İstanbul Beyoğlun'da İstiklal Caddesi üstünde bulunan Halep Pasajı'n içinde bulunan birtiyatro salonu'dur.

1885 yılında mimar Campanaki tarafından yapılan Ses Tiyatrosu 87 yıl tiyatro, 17 yıl da sinema olarak hizmet verdikten sonra 1989 yılında Ferhan Şensoy tarafından bir bölüm hissesi alınarak tekrar tiyatroya çevrildi.
Bu inşaatın masraflarının ilk kısmını, 90 günlük Ferhangi Şeyler turnesinden edilen gelirle karşılayan Şensoy, sanılanın aksine tiyatronun sahibi değil.
Bugün Ses - 1885 Ortaoyuncular Tiyatrosu olarak da isimlendirilen tiyatroda Ortaoyuncular Tiyatrosu'nun oyunlarının yanı sıra zaman zaman büyük konserler veriliyor ve ünlü konuklar sahne alıyor.Taksim Sahnesi

Taksim Sahnesi, İstanbul Taksim'de Sıraselviler Caddesi girişinde bulunan sinema ve tiyatro yapısıdır.

Bina, İstanbul'da doğrudan sinema binası olarak kullanılmak üzere inşa edilmiş ilk yapıdır. 1914 yılında inşa edilen binanın mimarı Giulio Mongeri, ilk sahibi Sarıcazade Ragıp Paşa'dır.


Sinema olarak kullanılması


Bina, ilk olarak Majik Sineması adıyla Halil Kâmil tarafından işletildi. O dönemde salonda, küçük bir senfonik orkestra eşliğinde sessiz filmler gösterilmekteydi.
Birkaç defa sahibi ve işletmecisi değişen binanın ismi, 1944'te Türk Sineması, 1946'da Yeni Taksim Sineması ve 1964'te Venüs Sineması olarak değiştirildi.


Tiyatro olarak kullanılması


1970 yılında İstanbul Kültür Sarayı'nın (daha sonra Atatürk Kültür Merkezi) yanarak kullanılmaz hale gelmesi sonrasında, Venüs Sineması Devlet Tiyatroları tarafından kiralanarak tiyatro salonuna çevrildi. Salon, Şubat 1971'de IV. Murat oyunuyla açıldı.
1975 yılına kadar tiyatro salonu olarak kullanılan bina daha sonra yeniden Venüs Sineması olarak işletilmeye başladı. Ancak 1980 yılında Dostlar Tiyatrosu tarafından Kafkas Tebeşir Dairesi isimli oyun burada sergilendi.
1979 yılında kurulan İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun sahne ihtiyacının karşılanması amacıyla bina, 1983-1984 sezonunda yeniden kiralandı. Bina, 28 Ekim 1983'te Musahipzade Celal'in İstanbul Efendisi oyunuyla açıldı ve 2006-2007 sezonunun sonuna kadar tiyatro sahnesi olarak kullanıldı.


Boşaltılması


Yeni bir kültür ve alışveriş merkezi yapılması için binanın yıkılmasına karar verildi. Ağustos 2007'de, binada kiracı olan İstanbul Devlet Tiyatrosu kendine ait donanımı ve eşyayı sökerek binayı boşalttı.
Binanın 2008'de yıkılması, yerine yapılacak alışveriş merkezinin İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti olacağı 2010 yılına kadar tamamlanması öngörülmektedir.Tepebaşı Tiyatrosu

Tepebaşı Tiyatrosu, İstanbul'daki en eski tiyatro yapılarından biri. Şu an yerinde TRT Tepebaşı stüdyoları bulunmaktadır.
Tepebaşı Tiyatrosu kimi kaynaklara göre İstanbul şehremini Rıdvan Paşa tarafından 1890 yılında kurulmuştur, kimi kaynaklara göreyse bu tarihten daha önce de vardı ve 1880'li yıllarda oyunlar oynanıyordu.
Darülbedayi'nin ilk profesyonel oyunu olan Çürük Temel 20 Ocak 1916 yılında Tepebaşı Tiyatrosu'nda sergilendi. 1925 yılından sonra burayı Darülbedayi'nin ardından İstanbul Şehir Tiyatrosu kullanmaya başladı. 7 Ocak 1970'te Şehir Tiyatrosu merkezini Harbiye Tiyatrosu (bugünkü adıyla) Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu'na taşıdı ve aynı yıl çıkan yangında yapısı ahşaptan olan tiyatro büyük hasar gördü. Ancak ertesi yıl 1971 yılında yaşadığı ikinci yangınla da tamamen yok oldu. İstanbul Şehir Tiyatroları burada kaldığı süre boyunca 368 adet oyunu 13.273 kez sahneledi. Tepebaşı Tiyatrosu'nda oynanan son oyun Mayıs 1969'da Darphne du Maurier'den Sonbahar Fırtınası oldu.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1668
favori
like
share