Eşek Arısı Sokması - Eşek Arısı Sokmasına Karşı Önlem - Eşek Arısı Sokması Komplikasyonları -

Yabanarıları, Eşekarısı Isırması, Balarıları Sokması

Böcek sokmaları

Her yıl, özellikle yaz mevsiminde bu bö cekler ülkede birçok kazalara sebep olurlar. Türkiye'de arı sokmalarına, yılan sokmalarından daha sık rastlandığını belirtelim.

Bir bez tarafından salgılanan arı zehiri, iğnesiyle vücuda akıtılır. En tehlikelisi, eşekarısının sokmasıdır. Sokulan yerde derhal kuv vetli bir ağrı ve kabarma görülür. Ödem, ba zen çok yaygınlaşabilir.

Bu tür sokmaların tehlikesi, kaç arının soktuğuna, yerlerine ve en çok da kişinin duyarlılığına bağlıdır.

Bir tek arı sokmuşsa, kişide herhan gi bir komplikasyon belirtisi de yoksa, tır nağınızla kazıyarak hemen iğneyi ve ze hir kesesini çıkartın. Cımbız kullanmayın, çünkü keseyi ezerek, daha çok zehir ya yılmasına sebep olabilirsiniz. Alkolle (yoksa, sirke veya amonyakla) pansuman yapın. Biraz sabrederseniz, ağrısı da bir kaç saat içinde geçecektir.

Komplikasyonlar

Sokma sayısı bazen birden çoksa, komp likasyonlar ortaya çıkabilir (özellikle çocuklarda). Hele kişi alerjik bünyeli ve sok malar boğaz nahiyesinde ise, şu durum larla karşılaşılabilir:

— Şok hali
— Solunum bozuklukları
— Beyin arızaları belirtileri

Kazazedeyi önce sakinleştirmek, kor kusunu geçirmek, bulunduğunuz yere doktorun çabuk gelmesi mümkün değil se, kendisini derhal en yakın hastaneye kaldırmak gerekir. Genellikle alerjik kişi ler, durumlarını bilir. Derhal bir doktora giderek, kendilerine bir kortizon iğnesi yaptırabilirler. Aksi halde bir larenks ödemiyle burun buruna gelebilirler.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 10723
favori
like
share
Hasan Şenöz Tarih: 27.04.2010 14:19
İyi bilgiler teşekürler. Arkadaşlar arı sokmaları kişiden kişiye denişiklik yapıyor. Arı sokmalarında bir bardak şeker şerbeti iyi gelir. Tahammül edebilenler arı sokması zehiri vücuttaki ağrılara iyi geliyor ben sırt ağrılardan arı sokmaları sayesinde iyileştim. Selamlar.
MaRaBoGLu61 Tarih: 27.04.2010 12:03
[mrb61]Eşşek arısı soktu beni davul gibi oldu bacağım[/mrb61]