Muş’ta bu dönem askere gidecek 600 genç türkülerle uğurlandı.

MUŞ (CİHAN)- Muş'ta bu dönem askere gidecek 600 genç türkülerle uğurlandı. 34. Motorize Piyade Tugay Komutanlığı'ndaki törende duygusal anlar yaşandı. 'Burası Muş'tur yolu yokuştur' ve 'Çanakkale' türküleriyle uğurlanan gençlerin aileleri gözyaşlarına hakim olamadılar.

Tuğgeneral Burhanettin Aktı ve komutanların da katıldığı halayda aileler, evlatlarını Türk Ordusuna teslim etmenin gururunu yaşadılar. Törene, Elazığ'dan gelen Mehter Takımı da ayrı bir renk kattı. Törende konuşan Vali Erdoğan Bektaş, 'Evlatlarınız artık şanlı Türk Ordusu'na emanettir. Gözünüz arkada kalmasın, devletimiz evlatlarınıza, yani evlatlarına çok iyi bakacaktır. Onlar da her Türk evladı gibi vatanlarına olan borçlarını şerefleriyle ödeyip yuvalarına döneceklerdir. Onlarla ne kadar gurur duysanız azdır. Onları önce Allah'a, sonra ordumuzun şefkatli ellerine teslim ediyoruz. Allah, herkesin, evladına sağ salim kavuşmasını nasip etsin' dedi.

34. Motorlu Piyade Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Burhanettin Aktı, 'Bildiğiniz gibi bu millet üç durumda kına yakar. Birincisi kurbanlık koyuna kına yakılır, Allah'a kurban olsun diye; ikinci olarak gelin kıza kına yakar, ailesine kurban olsun diye; üçüncü olarak da askere gidecek evladına kına yakar, vatana kurban olsun diye. Bizleri binlerce yıldır bir arada tutan, yaşatan ve bu vatanın ebed-müddet olmasını sağlayan temel unsurlar bu hasletlerdir. En genç kahraman Mehmetçik evlatlarım; bir baba şefkati ile hepinizin gözlerinden öpüyor, yolunuz ve bahtınız açık olsun diyorum.' şeklinde konuştu.

Bir oğlu askerde olan, ikincisini de uğurlamaya gelen Karubar Gardaş isimli vatandaş, 'Askerimizi çok seviyorum. Oğlumun da bu şanlı ordunun bir askeri olması beni gururlandırdı. Diğer oğlum da İzmir'de asker, iki oğlumla da gurur duyuyorum. Evlatlarımın sağ salim vatan borçlarını yerine getirip yuvalarına dönmesini istiyorum' şeklinde konuştu.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1872
favori
like
share