Sokakta Şenlik 2009 - Beyoğlu


Sanatçıların, sokağın ve izleyenlerin buluştuğu “Sokakta Şenlik”in üçüncüsü ulusal ve uluslararası katılımla 14-16 Ağustos 2009 tarihlerinde Beyoğlu’nda yapılacak.İlki 2007’de yapılan Sokakta Şenlik 2009’da geniş bir katılımla Beyoğlu-Tünel bölgesinde yapılacak. Çok sayıda farklı disiplinde çalışan amatör ve profesyonel sanatçı bir yandan performanslarını sergilerken, şenliği izleyenler düzenlenen çeşitli atölyeler ve interaktif performanslar aracılığıyla sokakta sanata katkıda bulunabilecekler.

Şenlik programında atölyeler, performanslar, sergiler, yerleştirmeler, grafiti çalışmaları, ateş dansından etnik danslara kadar çeşitli dans gösterileri, tiyatro oyunları, pandomim, kısa film gösterimleri ve konserler yer alıyor.

Şenlikte Başak Kültür ve Sanat Vakfı, Tarlabaşı Toplum Merkezi, İFSAK ve Özürlüler Vakfı gibi çeşitli sivil toplum kuruluşları da etkinlik düzenleyerek programı zenginleştirecek. Şenliğe ayrıca Slovenya, Sırbistan, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna’dan sanatçılar ile tiyatro ve müzik grupları da katılarak performans sergileyecekler.

Şenlik’in ilk etkinliği, 14 Ağustos Cuma günü 17:00’de Galatasaray meydanında başlayacak olan açılış yürüyüşü olacak. Bu yürüyüş şenliğe katılan sanatçıları ve Beyoğlu sakinlerini bir araya getirirken her yıl olduğu gibi perküsyon sanatçıları, şenlik katılımcılarına eşlik edecek. Şenlik açılış yürüyüşü, maskeleri ve kostümleriyle herkesin katılımına açık olacak, yürüyüş coşkusu hemen ardından başlayacak konserlerle devam edecek.

Şenlik süresince stensil, ebru, mozaik, müzik, çizim, maske, geri dönüşüm ve tiyatro atölyeleri yapılarak klasik sanatlardan alternatif sanat çalışmalarına kadar geniş bir yelpazede üretim yapılacak. Şenlik’in dikkat çeken etkinlikleri arasında yer alan juggling gösterimi ve eğitimi, ateş dansı, bildik mekanlarda yapılan sıra dışı mekan tasarımları yine programda yer alacak. Festival boyunca yapılacak kısa film gösterimlerinde ise genç yönetmeleri keşfetmek ve filmlerden sonra sohbet etmek mümkün olacak.

Şenlikte üç gün boyunca 19 grup sahne alacak. Çeşitli müzik tarzlarını içerecek programda yer alacak gruplar şöyle: Amigos Para Siempre, Teneke Trampet, Ahibba, Enzo Ikah & Congo Bongo, Bandista, Violet, Neyse, Seeds (Bulgaristan), Neşeli Mills, Harun Topaloğlu & ENTU, Orpheus, Lemi Karaca, First Ayd & The Medkits, Big Boss, Karagüneş, Hiçtenhiçe, Iya Waves ve Viya.

Sokakta Şenlik 3’te ayrıca ilk kez bir Gece Yürüyüşü gerçekleştirilecek. 15 Ağustos günü maskeler ve ışıklarla yapılacak yürüyüşe saksafonuyla Richard Hamer eşlik edecek.

Detaylı programa [url]www.sokaktasenlik.org[/url] adresinden ulaşılabilir. Tüm şenlik etkinlikleri ücretsizdir ve sanatı seven herkesin katılımına açıktır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 340
favori
like
share