[FONT="Arial Narrow"]Yurtdışında yaşayan Türklerle ilgili çalışmaları derli toplu bir şekilde, bir merkezde hafızaya dönüştürecek ve tamamen yurtdışındaki Türklerle ilgili sorunlarla ilgilenen bir başkanlık kuruluyor. Halen taslak halinde olan Yurtdışındaki Türkler Başkanlığı adındaki kurum, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nda (TİKA) olduğu gibi Dışişleri Bakanlığı ile birçok yönüyle iç içe olacak. Ancak kendi isteğine dönük hareket alanına sahip olacak olan kurum, yurtdışındaki vatandaşlarla ilgili spesifik olaylara odaklanacak.

Almanya’daki Türklerin sorunlarını dinlemek için Köln’e gelen yurtdışında yaşayan Türklerden sorumlu Devlet Bakanı Faruk Çelik, yurtdışında yaşayan Türklere yönelik bir kurum kurma hazırlığı içerisinde olduklarının müjdesini verdi. Yurtdışındaki Türkler Başkanlığı kuracaklarını açıklayan Bakan Çelik, şu an bu kuruluş için taslak üzerinde çalışma yaptıklarını belirtti.

Türkiye’nin Köln Başkonsolosluğu’nda Türk sivil toplum kuruluşlarının yöneticileriyle buluşan Bakan Çelik burada çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sivil toplum kuruluş yöneticilerinin sorularını da cevaplandıran Bakan Faruk Çelik, tatil için karayolunu seçen Türklerin Bulgaristan’da karşılaştıkları soygun olayları için de hemen harekete geçeceklerini, Ankara’da, Bulgaristan Büyükelçisi’ni çağırıp olaya el konulmasını isteyeceklerini söyledi. Kendisine Mavi Kart ve din görevlilerinin yaşadığı sağlık sigorta sorunları sorulan Bakan Çelik, “Mavi Kart ve sosyal güvenlik sorunlarını hemen ele alacağız.” dedi.

Çeşitli programlara katılmak amacıyla 25 Haziran’da Viyana’ya giden Bakan Çelik, buradan, Almanya’daki Türklerin sorunlarını dinlemek için dün Köln’e geldi. Bugün de Köln Başkonsolosluğu’nda Türk sivil toplum yöneticileriyle buluşan Bakan Çelik, yurtdışındaki Türklerle ilgili tüm çalışmaları koordine edecek bir Yurtdışındaki Türkler Başkanlığı çalışması içinde olduklarını açıkladı. Bakan Çelik, “Yurtdışındaki Türklerle ilgili çalışmaları derli, toplu bir şekilde, bir merkezde hafızaya dönüştürecek şekilde, bugün burada dinlediğimiz sorunların hangisinin hangi şekilde çözüleceği, hangisiyle ilgili ne şekilde çalışmanın yürütüleceğini belirleyecek, tamamen yurt dışındaki Türklerle ilgili sorunlarla ilgilenen bir birim olarak düşündüğümüz bir kurum. Şu an taslak halinde. Yaz boyunca bunun üzerinde çalışacağız. Tabi bu, Dışişleri Bakanlığı ile birçok yönüyle iç içe, aynen TİKA’da olduğu gibi olacak. TİKA ekonomik yardımlar, kalkınma yapıyor ama yine elçiliklerimizle birlikte. Bu da Türklerin olduğu yerde Türklerle ilgilenecek ama yine elçiliklerimizle birlikte. Ayrıca kendi isteğine dönük hareket alanı olacak. Spesifik olaylara odaklanacak. Bir başkan olacak, altında daire başkanları ve ülke masaları. Diyelim Afrika’daki Türkler için Afrika Masası olması, konuların bir arşive dönüşmesi, Türklerin, yatırımcıların sorunlarını ele alan bir masaya ihtiyaç var. Kalıcı şeyler yapacak, istatistikler çıkaracak. Uygulanan ve uygulanacak projeler, geleceğe dönük perspektifler, hepsi o başkanlık bünyesinde yoğun şekilde sürdürülecek.” diye konuştu.

“BULGARİSTAN’DAKİ SIKINTILARA EL KOYACAĞIZ”

Kendisine, karayoluyla Türkiye giden tatilcilerin Bulgaristan’da yaşadıkları sıkıntılar sorulan Bakan Faruk Çelik, “Birinci olarak Türkiye’ye dönünce hemen elçiyi çağırıp görüşeceğiz. Ardından, Bakanlar Kurulu’nun ilk toplantısında hükümete bilgiyi, sıkıntıları sunacağız. O düzeyde belki Başbakan’ımızın bir girişimi de olabilir. Bu girişlerle ilgili Kabukule’de bir sıkıntı yaşanacağını zannetmiyoruz. O halde Bulgaristan geçişini de vatandaşlarımızın rahat geçişini sağlamamız gerekiyor. Komşuluk ilişkilerimiz açısında bu önemli, bu ilişkilere yakışır bir geçiş olmalı.” dedi. Bulgaristan’da yaşanan soygunlar hazırlatılan Çelik, “Avrupa Birliği (AB) ülkesi diyor isek, o standartlar da korunmalı” ifadesini kullandı. Rüşvet vermek zorunda kalındığının hatırlatılması üzerine ise Bakan Çelik “Çok kötü. Bunlar hoş şeyler değil.” diye ekledi.

TÜRK SİVİL TOPLUM KURULUŞ YÖNETİCİLERİ TALEPLERİNİ İLETTİ

Buluşmaya katılan DİTİB Genel Başkanı Sadi Arslan, Almanya’da güzel gelişmelerin olmasına rağmen hâlâ daha İslam’ın din, Müslümanların cemaat olarak tanınıp İslam din dersleri hakkının alınamadığını belirterek, Bakan Çelik’ten bu konuda destek istedi. ATİAD Başkanı işadamı Recep Keskin ise, Almanya’daki Türklerin 11 milyar euroluk yatırıma ulaştıklarını belirterek Türkiye’nin bunlara fırsat ve proje sunarak yatırım çekmesini önerdi.

TD-IHK Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Duran ise para göndermelerin azalmasına karşın Türkiye ile Almanya arasındaki ticaret hacminin 12 milyar Euro’ya çıktığını hatırlattı. UETD Genel Başkanı Süleyman Arslan da Almanya gibi Türkiye’nin de buradaki Türklerin seçme-seçilme haklarını ihmal ettiğini hatırlatarak, çalışmaların hızlandırılıp bir dahaki seçimlere yetiştirilmesini talep etti. Başta din görevlileri olmak üzere yurt dışında görev yapan bazı çalışanların sosyal güvenlik şemsiyesi altında olmadıkları için büyük zorluklar çektiklerini aktaran Arslan, Mavi Kartlar konusunda yasaya, “Seçme seçilme hakkı dışında tüm haklara sahiptir, bu haklar sonraki nesiller de devam eder” maddesinin konulmasını, bunun yaşanan sorunların çözeceğini aktardı.

İGMG Genel Sekreteri Oğuz Üçüncü ise izin sezonunda sorunların azalıp azalmayacağını sordu ve yurt dışındaki Türklerle ilgili ciddi, sağlam istatistikler, veri tabanı ve bunlara dayanarak projeler yürütülmesini talep etti. ATİB Genel Sekreteri Zeynel Besleney ise Almanya’da okullarda Türkçenin kademeli olarak kaldırıldığını belirterek Türkiye’nin bunun için girişimde bulunmasını istedi ve Yurtdışındaki Türkler Başkanlığı’na çok sevindiklerini aktardı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi Tahsin Özdemir, din görevlisi ve okutmanların sağlık sigortalarından faydalanmasının önünde yasal bir engel olmadığını, Diyanet ile Maliye Bakanlığı arasında mutabakata ihtiyaç duyulduğunu belirtirken Din İşleri Ataşesi Hasan Çınar ise, “20 yıldır çözülemeyen bu sorunu çözerseniz hoca ve öğretmenlerinizden büyük dua alırsınız.” dedi.

KRV Türk Dernekleri İnsiyatifi sözcüsü Özay Karabulut ise Düsseldorf Başkonsolosu Hakan Kıvanç’a iftira atıldığını, buna karşı yüzlerce dernek olarak bir araya geldiklerini, mahkemenin de bunun bir iftira olduğunu kabul ettiğini belirterek, Bakan’dan Türkiye’nin geri adım atmamasını istedi.

Ev sahibi Türkiye’nin Köln Başkonsolosu Kemal Demirciler ise, “Sayın Bakanımız spontane denilebilecek çabuklukta bir ziyaret için Köln’e geldiler, sivil toplum kuruluşlarıyla buluşmak istediler. Geldiğiniz için teşekkür ediyorum.” dedi.

Soru ve talepleri dinleyen Bakan Çelik ise, Mavi Kart ve din görevlilerinin sağlık sigortaları konusunda hemen çalışmaya başlayacaklarını söyledi. 29 Haziran’da Kazakistan’a gideceği halde bir günü bile Türkiye’de geçirmek yerine buradaki Türkleri dinlemeye ayırdığını belirten Bakan Çelik, Türk Hava Yolları (THY) biletlerinin yazın aşırı pahalanması dahil bütün konuları dinleyip notlarını aldığını, gerekli çalışmaların yapılacağını aktardı.

Türkiye’nin ekonomik krizden en az etkilenen ülkelerden biri olduğunu belirten Bakan Çelik, “Amacımız iç sorunlarını çözmüş dış sorunlara duyarlı ve inisiyatif alan bir Türkiye. Bu nedenle Alevi Çalıştayı gibi birçok ciddi çalışma içindeyiz. Ankara’da düzenlenen Göç Sempozyumu kitaplaşıyor. İkincisini gelecek yıl Mart veya Nisan ayında Almanya’da yapacağız. Buradaki sorunları siz çözeceksiniz ama diplomasi desteği de çok önemli.” dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1108
favori
like
share