İnsanın insana yaptığı kötülüğü eminim ki başka hiçbir çanlı bir birine yapmaz. Adına ideolojik savaş deyin, ekonomik savaş deyin ne derseniz deyin; İnsan canına kıymanın bin bir yolunu icat etmiştir birileri.
Hep diğer insanları daha etkili ve daha çabuk nasıl yok ederim konusu kafaları kurcalamış, çözüm için bilim adamaları başta olmak üzere yollar aramışlardır. İnsanları iz bırakmadan, suçlanmadan kırıma uğratmanın bir yolu da onları aç bırakıp, suyunu zehirleyip, soluduğu havaya zehir katarak dolaylı olarak doğal yolla ölmelerini sağlamaktır.
Buna 1932-1933 yılları arasında Sovyet yönetiminin uygulamaya çalıştığı ekonomik ve sosyal politikalara karşı gelen Ukrayna köylüsüne reva görülen uygulama örnek olarak gösterebilir.

*”Özellikte kooperatif tarım uygulamalarını kabul etmeyen Ukrayna köylüsü zorlamalar karşısında tarım üretiminden vaz geçerek, üretimi durdurmuştur. Durumun gidişatını önceden kestirebilecek olan dönemin yöneticileri, "anti-kolhoz" hareketin yayılmasını önlemek amacıyla, sorunu hafifletecek önlemler almaktan kaçınmış ve bir nevi bölgede diğer direnişçi köylülerce ibret alınabilecek bir olay çıkarmak istemiştir. Açlığın en tepeye ulaştığı dönemde dahi, Sovyet yönetimi, 1932'de 1, 7 milyon ton, 1933'te 1, 84 milyon ton tahıl ihraç etmiştir. Bölgede artan açlıktan kaçmak isteyenlerin başka bölgelere gitmesine engel olunarak, katliama seyirci kalınmıştır. O dönemde kıtlık haberleri mümkün olduğunca sansürlenerek dünyanın dikkatinden saklanmıştır”. Başka bir kaynakta ise olayın vahameti şöyle anlatılmaktadır. **”Sovyet lider Josef Stalin'in emriyle, 1932-1933 yıllarında yaklaşık milyonlarca, Ukraynalının aç bırakılarak öldürülmesine Ukraynaca "açlık" anlamına gelen Holodomor deniyor. Olaylar, verimli topraklara sahip Ukrayna halkının 1932 yılında ürününü merkezî yönetime vermeye karşı çıkmasıyla başladı. Ürünleri vermek istemeyen çiftçilere karşı harekete geçen Stalin, Ukraynalılara karşı kanlı yaptırımlar uygulamak için bir komisyon kurmakta gecikmedi. Sovyet merkezî hükümeti, halkın elinde bulunan; un, buğday, et, patates, ekilecek tohum da dâhil yenilebilecek bütün gıdaları toplattı. Karşı koyanlarsa infaz edildi. 1932-1933 yıllarında tarlaların ekilemediği Ukrayna'da o dönem her bir dakikada 17 kişi öldü”. Başta dedik her sebeple olursa olsun insan canına kıymakta yine insanların akla gelmeyecek yöntem ve teknikleri mutlaka vardır.
” Allah kimseyi açlıkla terbiye etmesin” der atalarımız.

* Vikipedi

** Ukrayna Haber

Stalin: 1878-1953 arasında yaşamış ve soykırım uygulamaları ile tarihe geçmiş, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nde parti liderliği ve en yüksek mevki olarak görülen Genel sekreterlik yapmış, Bolşevik İhtilali'nde önemli rol üstlenmiş ve II. Dünya Savaşı'nda savaşın gidişatını değiştirmiş Gürcü siyaset adamı. Lakabı olan "Stalin" Rusça' da çelik anlamına gelmektedir. ( Biyografi. info, )

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 294
favori
like
share