Diyanet İşleri Başkanlığına özellikle son dönemde, eşcinsel ilişkiyle ilgili çok sayıda soru gelmeye başladı. Kurumu arayan çok sayıda lezbiyen, transseksüel ve travesti, çeşitli sorular yöneltti. Gelen sorulara, bu konuda resmi bir fetva olmadığı için, ayet ve hadisler çerçevesinde Alo fetva hattı aracılığıyla yanıt verilmeye çalışıldı. Ancak buradan verilen sözlü cevapların yeterli olmaması Din İşleri Yüksek Kurulunu harekete geçirdi. Kurul, geçtiğiniz günlerde yaptığı toplantıda eşcinsellerle ilgili yazılı fetva yayınlama kararı aldı.

Diyanetin, eşcinsellerle ilgili fetva hazırlamasına yol açan asıl başvuru ise evli bir erkeğin hüzün dolu başvurusu oldu. Adını Diyanete de açıklamayan kişi, tutanaklara geçen metinde şöyle diyor:

EŞİM DURUMU BİLMİYOR

Ben, Allaha inanan, dine değer veren bir erkeğim. 40 yaşımı geçtim. Bugüne kadar gayriahlaki bir ilişkiye girmedim ama erkeklere karşı müthiş bir arzu duyuyorum. İşin en zor tarafı da, ben evliyim ve eşim benim durumumu bilmiyor. Bu yüzden ona karşı da kendimi suçlu hissediyorum. Bu benim bilerek seçtiğim bir durum değil. Şimdi ben Allah nezdinde neyim ve nasıl hareket etmeliyim? Bu konuda bana yol gösterin.

AB MEVZUATINA BAKILACAK

Bunun üzerine Din İşleri Yüksek Kurulu, hem toplumu bu tür ilişkilerden korumak hem de bu tür ilişkileri yaşayanlara hakaret etmeden yanıt vermek amacıyla eşcinsel fetvası hazırlamaya karar verdi. Eşcinselleri rencide etmeden, yaptıkları işin yanlış olduğunu fetvayla açıklamayı amaçlayan Kurul üyeleri, 35 kişiden oluştuğu öğrenilen uzmanlar heyeti kurdu.

Kurul, bu konudaki bilimsel makaleleri derleyecek, doktor, psikolog ve sosyologlardan görüş alacak. Özellikle AB ülkelerinin mevzuatı ve eşcinsellere yaklaşımı masaya yatırılacak. Bazı Batı ülkelerinde eşcinselliğin hastalık olmaktan çıkarılması da irdenelecek. Dini açıdan ise ayet, hadis ve sünnetler esas alınacak.

Tüm bilimsel ve ahlaki-dini veriler toplandıktan sonra rapor hazırlanacak. Rapor, Yüksek Kurulda tartışmaya açılacak. Ateşli geçmesi beklenen tartışmalardan sonra fetvaya karar verilecek. Fetvanın iki ay içinde çıkması bekleniyor. Kurulda fetvalar oy çokluğuyla alınıyor.

Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3128
favori
like
share
Nerissa-Su Tarih: 26.05.2012 13:21
Allah razı olsun ellerine sağlık
matrakSsS Tarih: 21.05.2007 07:46
emeğine sağlık
by_ufuk Tarih: 10.03.2006 02:31
[COLOR=burlywood]Paylaşımın için çok sağol,ellerine sağlık.Bu güzel bilgiler için tekrar sağol.
Allah (c.c) razı olsun.
Halaskar Tarih: 10.09.2005 02:22
Allah razı olsun ellerine sağlık
hardstorm Tarih: 10.09.2005 02:17
yakışıklı kardeşim paylasımın için teşekkürler ilginç :20: