Türk Denizcilerinin Mezar Taşları - M. Burak Çetintaş - Türk Denizcilerinin Mezar Taşları Kitap Özet

Kitap Özet

İstanbul'un biyografik, sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik kent panoramasını çözümlemesi açısından büyük önem taşıyan mezar taşları, şehrin görkemli hazinesini de yansıtıyor. M. Burak Çetintaş tarafından kaleme alınan ve Türk denizcilerine ait mezar taşları üzerine yapılan ilk kapsamlı çalışma olma özelliğini taşıyan 'Türk Denizcileri...

Tarihi boyutuyla ele alındığında İstanbul bugün dahi hâlâ tam anlamıyla çözümlenebilmiş bir şehir değildir. Yapılması gerekenler henüz sıralanamamışken, çok önceden sıralanması gereken bu mühim tespit sahalarının üzerinde yoğunlaşacağı eserler bir taraftan gün geçtikçe yok oluyor. Bunlar arasında ele alınmamış belki de en bakir konulardan biri de mezarlıklardır.

Bugüne kadar kimse bu sahada eksiksiz bir eser meydana getirmek çabası içerisine girmemiştir. Seneler evvel, folklorik değeri olan sekiz-on taş muhtelif yayınlar içerisinde çıkan birkaç sayfalık mekalelerle tanıtılmış, bazı defin gelenekleri yazı dizileri halinde okuyucunun ilgisine sunulmuş, ilginç figürler taşıyan bazı taşlar fotoğraflanmış, ama kimse bir mezarlığı, bir gömü bölgesini bütünüyle ele alarak bu hususta bir eser meydana getirmeye kalkışmamış yahut bizim bilmediğimiz bazıları bu işe başlamış ama neticeye ulaşamamıştır.

Kitap KapakTürk Denizcilerinin Mezar Taşları
M. Burak Çetintaş
Yayınevi: Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı
(2/2009)
ISBN: 9789754095173
Sayfa: 431

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 421
favori
like
share