[FONT="Arial Narrow"]Peygamber Efendimiz (sav) bir güneş gibi ufkumuza doğmuş ve insanlığa saadete giden yolları göstermiştir. O'nun, insanlık için huzura giden yolda söylediği altın sözler çok önemli bir değer taşımaktadır.

Efendimiz, Arapça ifadesiyle ism-i tafdille, Türkçe ifadesiyle ise en iyiyi ve güzeli ifade eden söz şekilleriyle pek çok hususu işaret buyurmuşlardır. Diğer bir ifadeyle "Efendimiz'e göre en'ler" diyebileceğimiz bu hususlar, hayatımızı şekillendirirken bize ışık tutacak ve adeta yolumuzu aydınlatacaktır. Şimdi sizleri Peygamber Efendimiz'in hadislerinden derlediğimiz "en'ler"le baş başa bırakıyor, bu hadislerin hayatımıza istikamet ve saadet getirmesini arzu ediyoruz.EN GÜZEL AMEL

En hayırlı ameliniz namazdır.
ALLAH'ın kula en yakın olduğu zaman gecenin son kısmıdır.

Amellerin en güzeli, az da olsa devamlı olanıdır.

Hırsızlığın en kötüsü namazdan çalmaktır.

En çok dinlenmeye (ve kabule) mazhar olan dua, gecenin sonunda yapılan dua ile farz namazların ardından yapılan dualardır!

İnsanda bulunan en şerli şey aşırı cimrilik ve şiddetli korkudur.

Haramlardan sakın, ALLAH'ın en âbid ve sevgili kulu ol! ALLAH'ın sana verdiği rızka kanaat getir, insanların en zengini ol! Komşuna ihsanda bulun, iyi bir mü'min ol.

Kendin için istediğini başkaları için de iste, gerçek bir müslüman ol!

Müminlerin en faziletlisi ahlakça en güzel olanlarıdır.EN HAYIRLINIZ

En hayırlınız, kendisinden hayır umulan ve şerri dokunmayacağı hususunda emin olunandır; en şerliniz de kendisinden hayır ümit edilmeyen ve şerrinden de emin olunmayan kimsedir.

Açlık en kötü yatak arkadaşıdır.

İyi davranıp hoş sohbette bulunmaya en çok hak sâhibi olanlar annelerdir.

Kişinin yapacağı en üstün iyiliklerden biri, ölümünden sonra babasının dostlarına sıla-ı rahimde bulunmasıdır.

Sizin en hayırlınız, eşine karşı hayırlı olandır.EN SEVİLEN KİŞİ

Sadakanın en faziletlisi (Boşanma, kocasının ölümü gibi bir sebeple sana geri gönderilmiş ve senden başka çalışanı (nafakasını temin edecek bir kimsesi) olmayan kızın için harcadığındır.

Müslümanlar içinde en hayırlı ev kendisine iyilik yapılan bir yetimin bulunduğu evdir. Müslümanlar içinde en kötü ev de kendisine kötülük yapılan bir yetimin bulunduğu evdir.

Kıyamet günü benim şefaatimle en ziyade saadete erecek olan kimse, samimi olarak ve içinden gelerek 'Lâ ilâhe illALLAH' diyen kimsedir.

Cuma, en hayırlı günlerinizden biridir.

Ramazan ayından sonra en faziletli oruç (ayı) şehrullah (ALLAH'ın ayı) olan Muharrem ayıdır. Farz namazdan sonra en faziletli namaz da gece namazıdır.

Bana en sevgili olanınız, kıyamet günü de bana mevkice en yakın bulunacak olanınız, ahlâkça en güzel olanlarınızdır.

Bana en uzak olanınız, kıyamet günü de mevkice benden en uzak bulunacak olanınız, gevezeler, boşboğazlar ve yüksekten atan, büyüklük taslayan kimselerdir.BİR DUA

Bizi nefsimizle baş başa bırakma!

Rabbimiz! Kalbimizde dolaylı ya da doğrudan Sen'in rızana ulaştırmayan/ulaştırmayacak olan sevgiler varsa onları sil süpür.. Tatmak, görmek.. gibi duyularımızı ve hayal, hafıza.. gibi kalbe bağlı duygularımızı Sen'in emrine muhalefetten muhafaza eyle! Bizi nefislerimizle baş başa bırakma!BİR TAVSİYE

Gününüz gıybetsiz olsun

Gıybet, kişinin, mümin kardeşinin hoşuna gitmediği bir sözü onun gıyabında, yani arkasından söylemesidir. Rabbimiz gıybeti net bir ifadeyle haram kılıyor. Büyüklerimiz de ahirette bizi en çok zorlayacak hesabın gıybet olduğunu söylüyorlar. O yüzden ağzımızdan çıkan sözlere biraz daha dikkat edelim ...

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 406
favori
like
share