Karpuz - Peynir Diyeti İle Yazı Hafif Geçirin

Karpuz kabuğu denize düştü karpuz mevsimi açıldı! Yaz sıcaklarında buz gibi kütür kütür bir karpuzun yerini hiçbir şey tutamaz diye düşünenlerdenseniz bu diyet tam size göre!

Yaz ayları gelip karpuz kabuğu denize düşünce öğlen ya da akşam yemekleri için hem serinletici hem de sağlıklı olduğu için tüketilen karpuz - peynir ikilisi akla geliyor. Ancak bazı kişiler 'Karpuzdaki şeker oranı yüksek' diyerek endişe ederken bazıları da 'En güzel zayıflama diyeti' diyerek bol bol karpuz ve peynir tüketmeyi tercih ediyor.

Karpuz yaz meyveleri içinde su oranı en yüksek olanı. Aynı zamanda uygun fiyatlı olması serinletme özelliği lif içermesi ve tatlı tadı da birçok kişi için ilk akla gelen seçim olmasını sağlıyor. Peynir ise iyi hem iyi bir protein hem de kalsiyum kaynağı olduğu için oldukça sağlıklı. Yine de karpuz ve peynir ikilisinden mucize beklememenizi öneriyoruz! Zira bu ikili zayıflamanızı hızlandırmıyor sadece serinlemenize yardımcı oluyor. Ancak bu ikiliyi tüketirken de dikkat edilmesi gereken ayrıntılar bulunuyor.

Seçtiğiniz peynire dikkat edin

Eğer yüksek tansiyonunuz olduğu için tuz kısıtlamanız gerekiyorsa mutlaka tuzsuz peynir tercih etmeli ya da peyniri bir gece önce ılık suya yatırıp yemeden önce suyunu değiştirip bir saat daha bekletmeyi denemelisiniz. Bununla birlikte eğer diyet yapıyorsanız kolesterolünüz yükaaaae ya da karaciğerinizde yağlanma varsa mutlaka az yağlı peynir tercih etmelisiniz. Tabii ki peynir seçimi yaparken iki parmak kalınlığında yaklaşık 30 gramlık ortalama bir dilimin bir köfteye eşdeğer protein ve yaklaşık 70 kalori içerdiğini unutmamalısınız.

Ayrıca karpuzun su oranı yüksek olduğu için mideyi şişirir serinletir ve düşük kalorilidir. Bu yüzden tok tutarak kolay bir zayıflama yöntemi sağlar gibi görünür. Ancak kontrolsüz tüketimi şeker içeriği nedeniyle yine de doğru değil. Sağlıklı bir bireyin günlük üç dört porsiyon meyve tüketmesi yeterli ancak meyvenin bol olduğu bu mevsimde sürekli karpuz yemek diğer meyvelere ve kendinize de büyük haksızlık olabilir.Karpuzu peynir ile yemek daha doğru

Karpuz karbonhidrat içeriği sebebiyle aşırı yenildiğinde kan şekerini yükseltiyor. Oysa yanında protein kaynağı olan peynir ile tükettiğinizde peynir kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesine engel oluyor. Bunun da dengeli ensülin şahmı için çok önemli olduğunu unutmamalısınız. Günde bir ya da ilci öğünü sadece karpuz - peynir yiyerek tüketmeniz de mümkün. Ancak burada diğer öğünleri besin grupları açısından dengeli tüketmek en önemli prensip olmalı. Karpuz peyniri çok seviyorsanız ve kilo verirken diyetinizde yer almasını istiyorsanız örneklerde olduğu gibi diğer öğünlerde dengeyi sağlamaya çalışmalısınız.

Kaynak: Dilara Koçak / Marie Claire

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 400
favori
like
share