Aralarda Atıştırın Formda Kalın

Aralarda Atıştırın Formda Kalın!
İdeal kiloya ulaşmak için en etkili yöntemlerden biri diyet yapmaktır. İnsanlar arasındaki genel yargı aç kalarak kilo verilebileceği yönündedir. Oysa ki, ara öğünlerinde hafif yiyecekler yemek formda kalmanızı sağlar.


Açlık hissini en aza indirmek, verdiğiniz kiloları geri almamak için ana 3 öğünle beraber ara öğünlerde de hafif yiyecekler yemeniz gerekir. Bu sayede kendinizi baskı altında hissetmezsiniz ve diyetiniz tam anlamıyla başarıya ulaşır. Eliniz sürekli buzdolabının kapağını açmaya yeltenmez, tatlı krizini hafif molalarla atlatmış olursunuz.
Ara öğünler iştahınızı kontrol etmek için mükemmel bir yöntemdir. Sağlıklı kilo kaybı, sindirim ve boşaltım sisteminizin düzenli çalışmasını sağlamak için faydalıdır. Aç kalmadığınız için gün içerisinde enerjiniz düşmez ve zinde kalırsınız.
Yetişkin bir kadının günlük kalori ihtiyacı 2200 kaloridir. Toplam kaloriyi 2 ya da 3 öğünde almak yerine 6 öğüne bölmelisiniz. Sık ve az yemek yediğinizde metabolizma hızı artar ve vücudunuz daha hızlı kalori yakar.
Sağlıklı beslenme için söylenen bir söz vardır. Kahvaltını kral gibi yap, öğle yemeğini prens gibi, akşam yemeğini fakir gibi. Bu sözle uyumadan önce hafif yemekler yenmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Öğle yemeğinden sonra yaptığınız bir ara öğünle akşam yemeğinde daha az yemek yersiniz. Böylece vücudunuz zorluk yaşamadan, sindirim yapar.
Gün içerisinde yeterli miktarda besin almadığınızda kan şekeriniz düşer. Özellikle sıcak havalarda artan halsizlik, düşük kan şekeriyle birleştiğinde enerjisiz kalırsınız. Ara öğünlerde sütlü tatlı, meyveli yoğurt gibi seçeneklerle kan şekerinin düşmesini önleyebilirsiniz.
Ara öğünlerde yediğiniz yiyeceklerin türü çok önemlidir. Abur cubur yemek ara öğün yapmak anlamına gelmez. Hatta kilo almanıza neden olur. En doğru ara öğün yiyecekleri 100-200 kalori civarında olmalıdır. 1 kâse kiraz, 1 kâse az yağlı yoğurt, 1 adet elma, 1 kâse haşlanmış brokoli gibi besinler ara öğünde tüketmek için idealdir.
Yağ oranı düşük krakerler, şekersiz bisküviler ayran, süt yoğurt gibi gıdalarla birlikte alındığında ara öğün için en iyi yiyecekler haline dönüşür.
Lifli gıdalar kana yavaş karıştığı için uzun süre tokluk hissi verirler. Ara öğünlerde lif içeren erik, çilek, ahududu, keten tohumu gibi besinler almak bir sonraki öğünde daha az yemenizi sağlar. Sindirim ve boşaltım sisteminin düzenli çalışması için lifli gıdalar en büyük yardımcıdır.
Ara öğünlerde porsiyon miktarı önemlidir. Az ama sık yemek ilkesine bağlı olarak küçük porsiyonlarda olması gerekir. Beyaz peynirli tost, salata tabağı, yarım simit, 1 avuç beyaz leblebi, 1 kutu meyveli yoğurt gibi ölçülerde yiyecekler ara öğün için uygundur. formda Kalın!

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 382
favori
like
share