Dantel Masa Örtüsü Örneği - Dantel Masa Örtüsünün Yapılışı - Masa Örtüsü - El işi Masa ÖrtüsüMALZEME:

185×140 cm. ebatlarında kırmızı kumaş, 600 gr. koton iplik, kırmızı ve yeşil koton iplik. 2 numara tığ.
YAPILIŞI:

Büyük dilim: 1. sıra: 24 zincir çekin, 4. zincire 1 trabzan, yapın, sonra her zincire 1 trabzan yapın, 9 zincir çekin, dönün. Yani 7 tane dolu kare yapacaksınız. (Şemaya bakarak daha kolay yapabilirsiniz.) 2. sıra: 2 dolu kare yapın, 7 tane boş kare, 2 tane dolu kare daha yapın. 3. sira: 1 dolu kare artırın, 5 tane boş kare yapın, 1 dolu kare yapın., 5 dolu kare yapın, 1 dolu kare artırın. Dönün. Bu şekilde şemayı izleyerek 12. sıraya kadar yapın ve bekletin. Şemadaki her (.) bir dolu kare, (?) üç boş karedir.

Küçük dilim: Büyük dilim gibi ancak ilk 4 sıraya kadar yapın. Şimdi kumaşınızın ölçüsüne göre çeşitli sayıda büyük ve küçük dilimler yapıp hazırlayın. Sonra hepsini bir büyük, bir küçük olmak üzere alın.Şemayı izleyerek yapın. 13. sırayı birlikte yapalım: 1 dolu kare, 1 boş kare, 3 dolu kare, 7 zincir çekin, 1 dolu ve 1 boş kareyi atlayın, 7 dolu kare, 7 zincir, 1 dolu ve
1 boş kareyi atlayın, 3 dolu kare, 1 boş kare, 1 dolu kare, 1 dolu kare, 4 boş kare, 5 dolu kare, 4 boş kare, 1 dolu kare. Sıra sonuna kadar bu işlemi tekrarlayın. Bu şekilde şemayı izleyerek dantelinizi tamamlayın. Resime bakarak görülen yerlerde kırmızı ve yeşil ipliği kullanın. Danteliniz bitince kumaşınızın kenarına dikin.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 644
favori
like
share