Facebook'ta yazdıklarınıza dikkat etmezseniz sonunuz kötü olabilir. İşte işten attıran o mesajlar...


Sosyal ağların yaygınlaşmasıyla birlikte insanların da alışkanlıkları değişiyor. Facebook gibi sosyal ağlara ilk girdiğinde fotoğraf bile koymaya çekinen insanlar bir süre sonra kendileri hakkında ne varsa yazmaya, paylaşmaya başlıyor. Bunun sonuçları da ağır olabiliyor, yaşanan Reuters'in haberine göre en son örnekte bir halkla ilişkiler uzmanı Facebook yüzünden işinden oldu.

İşveren çalışanının Facebook hesabındaki mesajları gördüğünde şaşkına döndü. Kolonoskopi, çekilen dişler, ölü köpekler, gaz problemleri, yetişkin sivilcesi, boşanma, akıl hastalığıyla savaş ve alkol problemleriyle ilgili mesajlar, halkla ilişkiler uzmanının patronu gözündeki imajını darmadağın etti. Bir insanın eşini dostunu bile tiksindirebilecek detaylar ve bunların Facebook üzerinden böylece pervasızca paylaşılması oldukça rahatsız ediciydi. Sonuçta çalışan işinden oldu.

İnsanlar suçlarını bile Facebook üzerinde yayınlıyor. Uyuşturucu kullanan, esrar içen ve bunun fotoğraflarını paylaşan insanlar çevrelerini şaşırtıyor. Artık herkes Facebook'a bakıyor ve patronları da içeren geniş bir çevre paylaşılan özel hayatınızın bütün detaylarını görebiliyor.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 514
favori
like
share
KaRaKıZ Tarih: 18.08.2009 16:12
bende ekLemem
FreddyKrueger Tarih: 16.08.2009 15:29
Facebook'ta bu hatayı yapmayınFacebook'ta ilk ve en önemli kural: Sakın patronunu veya müdürünü ekleme...

Lindsay isimli İngiliz kadın, Facebook'taki en önemli kuralı atladı ve işinden oldu.. Önceki gün girdiği "enrty"de patronundan ve işinden nefret ettiğini söyleyen Lindsay'e cevap birkaç saat sonra arkadaş olarak zamanında eklediği patronundan geldi: Öyle mi kovuldun..

Lindsay'nin bu şansızlığı, tüm dünyadaki Facebook kullanıcılarına örnek oldu.. Yazışmalar, milyonlarca insan tarafından sitelerine ve bloglarına konuldu...

Lindsay, önceki gün öğlen saatlerinde Facebook sayfasına şunları yazdı:

"Aman tanrım. İşimden nefret ediyorum. Patronum tam bir baş beladı. Bana bir sürü lanet iş veriyor ve bunları yapmaktan çok sıkıldım. HOMO nolucak!"

Lindsay'e Brian adlı patronundan cevap gecikmedi. Enrty'ye yorum yapan tek isim olan Brian ise şunları yazdı:

"Merhaba Lindsay, benim burada olduğunu unuttun değil mi? Burada 5 aydır çalışıyorsun ve benim Gay olduğumu hala anlayamadın mı, bu zaten bir devlet sırrı değil. Ayrıca senin lanet şeyler dediğin şeyler, aslında senin yapmak zorunda olduğun sorumlulukların. Bu arada sanırım, 6 aylık deneme süresine 2 hafta daha olduğunu hatırlamışsındır. Yarın işe gelmek için zahmet etme. Ofisteki eşyalarını almak için ne zaman istersen gelebilirsin. Evet, çok ciddiyim."
Kaynak